Kopš pandēmijas sākuma 17% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju sākuši biežāk lietot alkoholu (6% – izteikti biežāk, 11% – nedaudz biežāk), 44% nekādas izmaiņas nav novērojuši, 22% alkoholu nelieto vispār, 14% alkoholu lieto retāk nekā pirms pandēmijas, bet vēl 2% alkohola lietošanu šajā laikā ir atmetuši, secināts BENU Aptiekas Stresa termometra rezultātos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju GEMIUS.

Salīdzinot rezultātus pēc dzimuma, redzams, ka izteikti biežāk alkoholu sākuši lietot vīrieši. Sieviešu vidū alkoholu šobrīd biežāk lieto 14% (4% – izteikti biežāk, 10% – nedaudz biežāk), 44% izmaiņas nav novērojušas, 25% alkoholu nelieto vispār, 14% alkoholu lieto retāk nekā pirms pandēmijas, 1% konkrētu atbildi sniegt nevarēja, bet 2% aptaujāto sieviešu Covid-19 laikā ir atmetušas alkohola lietošanu. Savukārt starp aptaujātajiem vīriešiem alkoholu biežāk lieto 21% (9% – izteikti biežāk, 12% – nedaudz biežāk), 44% izmaiņas nav novērojuši, 18% alkoholu nelieto vispār, 14% alkoholu lieto retāk nekā pirms pandēmijas, 2% alkohola lietošanu Covid-19 laikā ir atmetuši vispār, bet vēl 2% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Analizējot datus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, atklājas, ka kopumā šobrīd ar alkohola lietošanu biežāk aizraujas latvieši. 17% latviešu atzinuši, ka Covid-19 laikā alkoholu lieto biežāk (6% – izteikti biežāk, 11% – nedaudz biežāk), 44% izmaiņas nav novērojuši, 14% alkoholu lieto retāk nekā iepriekš, 21% alkoholu nelieto vispār, 2% Covid-19 laikā ir atmetuši iedzeršanu, bet vēl 1% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Tikmēr krievvalodīgo vidū 13% atklāja, ka Covid-19 laikā alkoholu lieto biežāk (6% – izteikti biežāk, 7% – nedaudz biežāk), 40% izmaiņas nav novērojuši, 9% alkoholu lieto retāk nekā iepriekš, 29% šajā laikā alkoholu nelieto vispār, bet vēl 8% Covid-19 laikā ir atmetuši iedzeršanu.

Raugoties uz iegūtajiem rezultātiem pēc respondentu vecuma, secināms, ka Covid-19 laikā biežāk alkoholu lieto gados jaunāki un vidēja vecuma cilvēki, piemēram, gan vecumā no 18 līdz 24 gadiem, gan grupā no 35 līdz 44 gadiem alkoholu kopš pandēmijas sākuma biežāk lieto 22% attiecīgo grupu respondentu, savukārt vecumā no 25 līdz 34 gadiem šis rādītājs ir 20% (9% – izteikti biežāk, 11% – nedaudz biežāk), kamēr pārējās vecuma grupās tas svārstās no 8% līdz 14%.

Salīdzinājumā ar pandēmijas sākumu – 2020.gada aprīļa sākumā iegūtajiem datiem, secināms: šobrīd alkohols tiek lietots biežāk, jo pērn pavasarī jeb Covid-19 sākumā alkoholu biežāk lietoja 11% respondentu (4% – izteikti biežāk, 7% – nedaudz biežāk), 46% alkohola patēriņā nekādu izmaiņu nebija, 9% šajā laikā alkoholu lietoja retāk nekā parasti, savukārt 33% aptaujāto atzīmēja, ka alkoholu nelieto vispār. Interesanti, ka vairāk nekā gada laikā ir samazinājies respondentu īpatsvars, kuri alkoholu nelieto vispār. Ja pērnā gada pavasarī tie bija 33%, tad šobrīd 22%.

*Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS, aptaujājot 3 109 respondentus.

Saistītās tēmas: Alkohola lietošanapandēmija

youtube icon
Abonēt youtube