Foto no privātā arhīva

Ikdienā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kapteinis Arturs Baltais strādā par militārās taktikas pasniedzēju topošajiem virsniekiem Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Brīvajā laikā viņš nodarbojas ar sporta makšķerēšanu, piedaloties Latvijas un pasaules mēroga sacensībās un čempionātos. Gadu gaitā vaļasprieks pāraudzis dzīvesveidā, un nu viņam kopā ar biznesa partneri pieder sporta klubs un makšķerēšanas veikals OK Cope.

Artura dzimtā puse ir Balvi, kas atrodas zilo ezeru zemē Latgalē. “Mans tēvs ir makšķernieks. Pirmo reizi makšķeri turēju rokās piecu gadu vecumā, kad arī radusies aizrautība pret šo nodarbi. Es pat neatceros, vai kaut ko noķēru. Man droši vien patika pats process un būšana pie dabas. Tā es iekritu makšķerēšanā “ar rokām un kājām” par spīti tam, ka ar lieliem lomiem nevaru palielīties. Lielākais loms bijusi piecus kilogramus smaga karpa, kas noķerta tepat Latvijas ūdeņos. Vidēji mēnesī vismaz divas trīs reizes makšķerēju. Man nav robežu vai iecienītāko ūdenstilpju, izdomāju un braucu uz ūdeņiem jebkurā Latvijas vietā. Protams, ir arī sacensības, kurās piedalos. Šīs sacensības varētu saukt par neolimpisko sporta veidu – kā Latvijā, tā arī pasaulē ir Makšķerēšanas federācijas un tādas sporta disciplīnas, kas saistītas ar makšķerēšanu. Es piekopju makšķerēšanu ar fīdermakšķeri jeb gruntsmakšķeri, tautas valodā runājot, un zemledus makšķerēšanu, kur arī piedalos sacensībās,” piebilst veikala OK Cope īpašnieks.

Neolimpiskais sporta veids

Fīdermakšķerēšana ir komandu sporta veids, kurā sacensības norisinās piecas stundas, bet uzvarētājs ir tas, kurš ieguvis lielāko zivju svaru. Katram dalībniekam tiek izlozēts savs sektors ūdenstilpē, un pirms sacensībām neviens nezina, kurā upes vai ezera nogrieznītī būs jāsēž. Komandā ir četri cilvēki, no katras komandas viens cilvēks atrodas savā zonā, un viņam ir jāpārspēj pārējie konkurenti.

Arturs ar savu komandu sacensībās panākumus gūst diezgan bieži. Tā, piemēram, pagājušajā gadā uzvarēts Latvijas čempionātā fīdermakšķerēšanā, bet ziemā ar komandu plūkti lauri Latvijas čempionātā zemledus makšķerēšanā.

Arturs Baltais ar Gaujas taimiņu. Foto no privātā arhīva

Makšķerēšanas sportā Arturs ir kopš 2008.gada, bet desmit gadus vēlāk viņš nodibinājis savu klubu OK Cope sport, līdz ar to viņam tagad ir sava komanda. “Šobrīd esam 20 biedru, taču klubā var iestāties ikviens, ja mūsu domu gājieni attiecībā uz nākotni un sportu sakrīt. Mēs sanākam pirms sacensībām un uz tām, tāpat reizi gadā veicam tā saucamos labos darbus, kad savācam inventāru un braucam ciemos uz kādu bērnu namu vai internātskolu.

Mēs ziedojam bērniem dažādas makšķerēšanai nepieciešamas lietas un veicam apmācību makšķerēšanā, tādējādi mēģinot viņus piesaistīt pie dabas. Varbūt kāds aizrausies ar šo vaļasprieku un atradīs tajā mierinājumu.”

‘Mani varētu dēvēt par makšķerēšanas vēstnesi. Makšķerēšana man vairs nav hobijs, bet dzīvesveids,” teic Arturs, piemetinot, ka makšķerēšanas sportā viņam lieti noder arī pamatprofesijā iegūtās zināšanas un pieredze, piemēram, savāktība, psiholoģiskā noturība, spēja analizēt nestandarta gadījumus un pieņemt lēmumus stresa situācijās.

Fīdermakšķerēšana kā dzinējspēks

Uzņēmumam O2K Group Ltd un makšķerlietu veikaliņam OK Cope ir septiņi gadi, tas atrodas t/c Minska, Rīgā, un nodarbina vienu pārdevēju. Uzņēmumam ir divi valdes locekļi – Arturs un viņa biznesa kolēģis Krišjānis Lisovskis. “Veikals tika atvērts bez manis. Sākotnēji Krišjānim bija cits biznesa partneris, bet kādā brīdī pirms sešiem gadiem notika izmaiņas un viņš man piedāvāja “iekāpt šai biznesā iekšā”. Tā kā arī viņš ir «traks» makšķernieks, mēs «sametām galvas kopā» un ejam uz priekšu. Es veikalam pieslēdzos no dienesta brīvajā laikā, bet Krišjānim tas ir pamatdarbs. Mani pienākumi ir ļoti dažādi, kādus vien var iedomāties veikalā, arī aiz letes esmu stāvējis, kad kāds jāpalaiž atvaļinājumā. Tāpat ir jāpieņem preces, jākārto plaukti. Ar preču pasūtīšanu nodarbojas kolēģis, jo viņš ikdienā ir veikalā un labāk redz, kuru preču trūkst. Pētām tirgu, skatāmies, kādus jauninājumus varam piedāvāt pircējiem.”

Veikala vidējais pircējs ir vecumā no padsmit gadiem līdz pat sirmam vecumam. Lielākoties iepērkas vīrieši, taču ir arī sievietes makšķernieces. “Ja vīrietis netiek uz veikalu, sūta sievu, un sieviete, atnākot pie kases, piezvana vīram un iedod telefonu pārdevējam.”

“Mūsu bizness ir atkarīgs no laikapstākļiem un sezonas, ziemā vairāk tiek pirktas ziemas makšķerlietas, pavasarī ir vimbu ķeršanas trakums, kad pērk visu tam vajadzīgo.

Ja ir slikts laiks, pircēju plūsma krasi samazinās. Visvairāk pircēju ir pavasarī un vasaras sākumā, kad nāk jaunā sezona un klientiem gribas atsvaidzināt inventāru, nopirkt kaut ko jaunu. Arī makšķerēšanā ir sava mode, ražotāji visu laiku piedāvā kaut ko jaunu, viss atkarīgs no tā, cik naudas ir kabatā un kādas ir cilvēku vēlmes,” atzīst Arturs, piebilstot, ka cilvēki vidēji iepērkas līdz 50 eiro.

Nākotnes plānu netrūkst, galvenokārt tie saistās ar sporta klubu. Tuvākās sacensības gaidāmas jau šajās brīvdienās, kad Rubenē, viesu nama Mazais Ansis dīķī, notiks Latvijas čempionāta fīdermakšķerēšanā pirmais posms.

Vairāk lasiet šeit: UZŅĒMĒJA STĀSTS | No hobija līdz veikalam – fīdermakšķerēšanas vēstnesis Arturs Baltais

youtube icon
Abonēt youtube