Foto: Pixabay

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu reģistrēšanas komiteja (CHMP) iesaka paplašināt baku vakcīnas Imvanex lietošanu, lai iekļautu pieaugušo aizsardzību pret pērtiķu baku slimību, informē Zāļu valsts aģentūra.

Šīs vakcīnas lietošana aizsardzībai pret bakām ir apstiprināta Eiropas Savienībā kopš 2013.gada. Tā satur novājinātu Vaccinia vīrusa paveidu, kas tiek saukts par “modificētu Vaccinia vīrusu Ankara”, kurš ir radniecīgs bakām. Tika apsvērts šo vakcīnu izmantot kā potenciālu vakcīnu pret pērtiķu bakām, jo pērtiķu baku un baku vīrusi ir līdzīgi.

Šīs vakcīnas reģistrācijas apliecības īpašnieks ir Bavarian Nordic A/S.

CHMP ieteikumi ir balstīti uz datiem, kas iegūti vairākos pētījumos ar dzīvniekiem, kas uzrādīja aizsardzību pret pērtiķu baku vīrusu primātiem, kuri tika vakcinēti ar Imvanex. CHMP uzskatīja, ka no šiem pētījumiem var secināt, ka vakcīna Imvanex ir iedarbīga cilvēka aizsardzības nodrošināšanai pret pērtiķu baku slimību.

Lai apstiprinātu vakcīnas efektivitāti pret pērtiķu bakām, uzņēmums vāks datus no novērojumu pētījuma Eiropā. Zāļu drošuma profils vakcīnai labvēlīgs, jo novērotās blakusparādības ir vieglas vai mērenas, un CHMP secināja, ka ieguvumi no šo zāļu lietošanas ir lielāki nekā riski.

Papildus CHMP iesaka atļaut vakcīnas Imvanex lietošanu cilvēku aizsardzībai pret Vaccinia vīrusa izraisīto slimību, kuras simptomi ir līdzīgi pērtiķu bakām, bet norit vieglākā formā.

Lasiet arī: Pērtiķu bakas iekļauj reģistrējamo infekciju sarakstā

Pērtiķu bakas ir reta slimība, kuru izraisa inficēšanās ar pērtiķu baku vīrusu, kura simptomi līdzinās baku simptomiem. Pērtiķu bakas sākas ar drudzi, galvassāpēm, muskuļu sāpēm un limfmezglu pietūkumu. Vienu līdz trīs dienas pēc drudža iestāšanās parādās izsitumi, vispirms uz sejas, bet pēc tam tie izplatās pa visām ķermeņa daļām, tostarp rokām un kājām.

Pērtiķu bakas var izraisīt letālu iznākumu, kaut gan parasti tās izpaužas vieglākā formā par bakām.

Uz cilvēkiem pērtiķu bakas tiek pārnestas no dažādiem savvaļas dzīvniekiem, bet tās var pārnest arī no cilvēka uz cilvēku pēc tieša vai netieša kontakta. Pašreizējie slimības uzliesmojumi, par kuriem tiek ziņots kopš 2022.gada maija, ir pirmie gadījumi ārpus Āfrikas bez saiknes ar endēmiskajiem reģioniem.

Saistītās tēmas: Pērtiķu bakasVakcīna

youtube icon
Abonēt youtube