Foto: Pixabay

Atklājas jaunas detaļas kukuļa izspiešanas lietā no kokrūpnieka Andra Ramoliņa. Tajā  iesaistīts arī arestētās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas Intara Štālberga vietnieks Valts Grundmanis. Tādējādi iespējams organizētajā grupā varētu būt darbojušies  četri VID cilvēki. Turklāt par safabricēto krimināllietu pret kokrūpnieku Ģenerālprokuratūra jau vasarā bija informējusi VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, informē TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Nu, jau atstādinātā Jaunzeme šonedēļ taisnojās, ka pēc  raidījuma  “Nekā personīga” noskatīšanās bija plānojusi no amata atstādināt Nodokļu un muitas policijas vadītāju Kasparu Podiņu, bet neesot paspējusi. Tagad atklājas, ka Ģenerālprokuratūras vasarā sniegtās  ziņas  VID vadītāja nebija novērtējusi adekvāti. Jo visas izmeklēšanā iesaistītās personas strādāja policijas vadītāja Podiņa vadībā un ilgstoši baudīja viņa uzticību.

Savu karjeru VID sākusi  kā nodokļu inspektore, Inita Lūre ātri piedzīvoja karjeras kāpumu Kaspara Podiņa vadītajā Finanšu policijā. 2016.gadā viņu uz pusotru gadu paaugstināja par Pirmās izmeklēšanas daļas vadītāja vietnieci. Par izmeklētājas Lūres darbu iepriekš bijušas sūdzības saistībā ar  interešu konfliktu un korupcijas riskiem. Taču, neskatoties uz to,  viņa amatu saglabāja.

Šā gada martā VID sadarbībā ar KNAB  atmaskoja noziedzīgu grupu, kas tirgoja dārgas automašīnsas ar viltotiem dokumentiem. Par tām netika maksāti nodokļi un nauda tika atmazgāta. “Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka viens no šīs grupas dalībniekiem bija Lūres dzīvesbiedrs un kratīšanas notika arī pie viņiem mājās. Kopš šiem notikumiem Lūre bija atstādināta no amata, bet darba attiecības ar VID pārtrauca gandrīz pusgadu vēlāk,  īsi pirms aresta šā gada augustā.

Neesot darbā,  Lūrei nebija iespēja pašai uzsākt   kriminālprocesu pret kokrūpnieka Andri Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem,  lai būtu   pamats  pieprasīt 100 000 eiro lielu kukuli. Tam bija vajadzīga kolēģu iesaiste.

Pasūtījuma krimināllieta atradās  Pirmās izmeklēšanas nodaļas  lietvedībā. Tās vadītājs bija Intars Štālbergs. Kādreizējais Valsts policijas inspektors Kurzemes reģiona pārvaldē, kādu laiku pastrādājis privātbankā,  Nodokļu un muitas policijā paaugstinājumu ieguva īsā laikā.  Štālbergam bija pakļauti ap 20 izmeklētāju, katram no viņiem lietvedībā 30-40 krimināllietas. Aizdomās par kukuļa pieprasīšanu organizētā grupā Štālbergu aizturēja vienā dienā ar Lūri 23.augustā. Dienu vēlāk viņiem abiem  piemēroja apcietinājumu. 26.augustā Štālbergu no pienākumu pildīšanas Nodokļu  un muitas policijā atstādināja. Štālbergs savu vainu izteiktajās aizdomās neatzīst.

Raidījumam zināms, ka vienā dienā ar Štālbergu no darba VID  atstādināts arī viņa vietnieks Valts Grundmanis.

Naudas  pieprasīšanā no uzņēmēja līdzdarbojies arī Štālberga vadītās nodaļas izmeklētājs Jānis Akmentiņš. Pretēji pagājušā nedēļā izskanējušai informācijai viņš nav iepriekš bijis Valsts drošības dienesta darbinieks. Akmentiņš  Nodokļu un muitas policijā  strādājis bez pielaides valsts noslēpumam.  Aizdomās par iesaisti kādā no strīdu pusēm “Olainfarm” izmeklēšanā, Akmentiņu aizrotēja uz Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldi. Taču vēlāk Akmentiņš tomēr atgriezās atpakaļ par izmeklētāju Kaspara Podiņa vadītajā  Nodokļu un muitas policijā.

Krimināllietu pret kokrūpnieka Andra Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā  ierosināja šā gada 13.maijā.

Krimināllietas pamats ir vai nu kāds audits, operatīvā darbinieka ziņojums,  Finanšu izlūkošanas dienesta ziņojums vai prokuratūras pārsūtīts materiāls. Tie tiek reģistrēti lietvedībā un ar direktora Podiņa rezolūciju, direktora vietnieces un Finanšu izmeklēšanas daļas vadītājas parakstu nonāk pie nodaļas vadītāja, šai gadījumā Štālberga, kurš nozīmē izmeklētāju. Nevienā no šiem līmeņiem netika  izkontrolēts, ka lieta  ierosināta nelikumīgi un prokuratūra to atcēla.

Lasiet arī: VIDEO | Karaliene pagaidīs! Kā Putins kavējis svarīgas tikšanās, bet tagad gaida pats

Vadlīnijās noteikts, ka izmeklētājam jābūt precīzam izmeklēšanas plānam. To iesniedz arī uzraugošajam prokuroram. Plānam  jābūt gatavam mēnesi pēc lietas ierosināšanas un tiešais priekšnieks par to ir atbildīgs. Policijas direktora vietniece šai gadījumā Kristīne Prusaka-Brinkmane var ierosināt gan regulāru, gan ārkārtas kriminālprocesa pārbaudi par izmeklēšanas kvalitāti un efektivitāti. Taču arī šajā uzraudzības līmenī  pret uzņēmēju safabricētā lieta viegli izgājusi cauri visiem filtriem.

Finanšu ministrs Jānis Reirs  uzskata,  ka VID vadība tolerē noziedzību. Ministrs to pamato ar viņa rīkojumu vairākkārtēju nepildīšanu un informācijas slēpšanu.

Par vairāku pieredzējušu izmeklētāju, tajā skaitā augsta ranga amatpersonu apcietināšanām un aizturēšanām Finanšu ministrs esot uzzinājis  no “Nekā personīga” svētdienas raidījuma. Nu Reirs ir atstādinājis VID ģenerāldirektori no pienākumu pildīšanas un uzdevis lemt par Nodokļu un muitas policijas direktora Kaspara Podiņa atbildību un atstādināšanu uz pārbaudes laiku. “Nekā personīga” arī šonedēļ neizdevās iegūt interviju ar Podiņu, jo viņš esot uz slimības lapas.

youtube icon
Abonēt youtube