Foto: Dainis Matisons/Flickr

Tēlniece Dzintra Regīna Jansone atklātā vēstulē Latvijas Mākslinieku savienībai, Kultūras ministrijai,  Memoriālo muzeju apvienībai un Rīgas Pieminekļu padomei piedāvā sev piederošus četrus hektārus zemes iznīcībai nolemto pieminekļu saglabāšanai.

“Pašreiz Latvijā ir sākušās kārtējās raganu medības pret pieminekļiem. Bija saprotams tautas naids pēc Atmodas pret visu, kas simbolizēja padomju varu, pēc okupācijas režīmā pavadītajiem gadu desmitiem un represijām. Sākās Ļeņina pieminekļu iznīcināšana. Piekrītu, tiem nevajadzēja stāvēt katrā pilsētā, bet vai vajadzēja tos iznīcināt? Vai ar to iznīcināja vēsturisko faktu?” ierakstā vietnē “Facebook” retoriski vaicā tēlniece.

“Pilnībā saprotu tautas naidu pret Uzvaras parka monumentu!  Arī es ar šausmām skatījos ik gadus uz to neprātu, kas notika 9. maijā, kad tūkstošiem, atklāti pret manu valsti esoši cilvēki, pulcējās un izkliedza savus lozungus! Te vietā jautājums Latvijas valsts drošības dienestiem: kā to varēja pieļaut!? Valdība bezspēcīgi tajā visā noskatījās, nespējīga pieņemt nevienu lēmumu pret savai valstij naidīgām personām!? Vienīgā izeja – iznīcināt pieminekli? Jā! Obelisks bija atbaidošs simbols, bet tēlnieka Ļeva Bukovska zaldāti, reālisma stilā veidots mākslas darbs, kurš neiederējās šajā vidē, bija pārvietojams kā sava laika liecība, bet vai iznīcināms? Tāpat arī Aivara Gulbja “Māte”! Izcils darbs! Vai kāds vēl atceras izcilā tēlnieka Jura Mauriņa Dubultu Ļeņinu? Šis bija vienkārši ģeniāls darbs! Sakausēja zvaniņos! Kur tie zvaniņi? Tagad visi laimīgi? Jautājums: Kad sāksiet grāmatu un gleznu iznīcināšanu? Kāds varens darba lauks paveras!” teikts tēlnieces ierakstā. Pašreiz turpinās raganu medības ar pārējiem pieminekļiem – Upīti, Raini… Aiz katra no tiem stāv viena cilvēka – tēlnieka, gadu gadiem smags un pārcilvēcīgs darbs!” teikts tēlnieces ierakstā.

“Aicinājums visu mākslas žanru pārstāvjiem: jūs nedrīkstat radīt nevienu savu laiku atspoguļojošu darbu! Neko, kas atspoguļotu šodienas vēsturi – jo, jūs nezināt, kas nāks pie varas kaut kad vēlāk un iznīcinās jūsu darbus! Man nav daudz ko piedāvāt, bet man pieder četri ha zemes. Es vēlētos tos atdot iznīcībai nolemto pieminekļu saglabāšanai un lūgtu atbildēt man uz šo piedāvājumu! Es lūdzu rast iespēju risināt šo jautājumu,” atklātajā vēstulē raksta tēlniece.

Kā ziņots, Publiskās atmiņas centrs atkārtoti vērsies pie Rīgas domes priekšsēdētāja Mārtiņa Staķa ar lūgumu nekavējoties veikt komunistisko totalitāro režīmu, PSRS okupācijas varu vai kara ideoloģiju slavinošo objektu demontāžu Rīgas valstspilsētas administratīvajā teritorijā.

Jau vairāk kā pirms gada, 2022.gada janvārī un februārī, tika iesniegti lūgumi Rīgas valstspilsētas domes pieminekļu padomes, Rīgas pieminekļu aģentūras un Rīgas valstspilsētas domes deputātiem par pieminekļa Trīskārtējam Sociālistiskā Darba varonim, Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) Augstākās Padomes deputātam, Padomju Savienības Komunistiskās partijas (PSKP) Centrālās Komitejas loceklim un krievu militārisma simbolam Mstislavam Keldišam un pieminekļa Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas (LPSR) Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietniekam demontāžu. Pieminekļu padome Staļina kodolieroču autora Keldiša krūšutēla demontāžu noraidīja 2022.gada 25.martā. Šajā pašā sēdē padome noraidīja Andreja Upīša, kurš 1940.gada augustā personīgi Maskavā, Kremlī lūdza Staļinu “uzņemt Latviju PSRS”, pieminekļa pārvietošanu.

Otras augstākās PSRS okupācijas amatpersonas Latvijas teritorijā statuss staļinisma periodā un tiešā, apzinātā un instrumentālā darbība prettiesiskajā inkorporācijā okupētājvalstī nenoliedzami definē ne vien ar PSRS okupācijas varas saistītas personas statusu, bet visaugstākā kolaboranta statusu. Līdz ar to nav saprotama PSRS okupācijas amatpersonu apzinātas slavināšanas publiskajā telpā turpināšana, paziņojumā medijiem norāda Publiskās atmiņas centrs.

Ņemot vērā Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes 2022.gada 1.jūnija dokumentā uzsvērto aspektu, ka Upīša un Keldiša pieminekļi Rīgā neesot iekļauti valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, iesniegts lūgums līdz šā gada 13.februārim lemt par vides objektu – pieminekļu, piemiņas plākšņu un nelegāli izvietotu skuptūru – Rīgā demontāžu un pārvietošanu uz iekštelpām.

Lasiet arī: Aktierim Eglienam balss atgūšanai saziedoti vairāk nekā 50 000 eiro

“Lūguma sarakstā nosaukto demontējamo elementu skaitā ir ne vien jau minētie pieminekļi PSRS Sociālistiskā Darba varoņiem Keldišam un Upītim, bet arī tādi, kas, piemēram, slavina LPSR Augstākās Padomes deputātu, Latvijas vēsturiskās publiskās atmiņas kropļotāju un okupācijas ideologu Jāni Zuti, Rietumtautu komunistiskās universitātes mācībspēku Moricu Eduardu Zilberu, nelegālās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās Komitejas orgāna pagrīdes tipogrāfiju un citi. Paradoksāli, ka Publiskās atmiņas centrs sarakstā bijis spiests atkārtoti lūgt demontēt arī netālu no Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas esošo skulptūru Krievijas militārpersonai Aleksandram Puškinam, kas pilsētas publiskajā ārtelpā izvietota nelegāli par spīti kompetento institūciju protestiem,” norāda Publiskās atmiņas centrs.

Saistītās tēmas: Dzintra Regīna JansonePieminekļiTēlniece

youtube icon
Abonēt youtube