Ramona Petraviča. Foto: Ieva Ābele, Saeima/Flickr

“Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS) tā vietā, lai mazinātu nabadzību senioru vidū un celtu pensijas, piedāvā divām trūcīgām pensionārēm kļūt par lesbietēm, sašutusi Saeimas deputāte Ramona Petraviča no partijas “Latvija pirmajā vietā”.

“Jo tieši tāds ir jaunā partnerattiecību institūta mērķis! Kas var stāties  partnerattiecībās, kas šīs attiecības var reģistrēt? To nevar izdarīt māsas un brāļi, pusmāsas un pusbrāļi. Ir jābūt tuvās, personiskās  attiecībās. (..) Cik tuvās personiskās attiecībās  ir jābūt diviem pensionāriem onkuļiem vai divām  pensionārēm tantiņām?  Ko jūs mānāt cilvēkus? Jūs pasakiet, kā ir – jūs atbalstat viendzimuma laulības, viendzimuma pāru legalizāciju, un ko jūs stāstiet saviem vēlētājiem?”, vēršoties pie ZZS, retoriski jautā Petraviča.

Divām pilngadīgām personām būs iespēja juridiski nostiprināt savas attiecības, vēršoties pie notāra un noslēdzot partnerību. To paredz izmaiņas vairākos likumos, ko ceturtdien, 9.novembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēmusi Saeima. Likuma izmaiņas ļaus nodrošināt šo personu juridisko un sociālo aizsardzību. Likumā arī nostiprināts, ka partnerība nav pielīdzināma laulībai, informē Saeimas Preses dienests.

“Mūsu Satversme ikvienam cilvēkam garantē tiesības, aizsardzību un nepieļauj cilvēku diskrimināciju. Pirms trim gadiem Satversmes tiesa norādīja, ka ir cilvēku grupa, kas tiek diskriminēta – ir cilvēki, kuri dzīvo partnerībā, bet kuru tiesības nav ievērotas. Ja partnerattiecības faktiski pastāv, mēs nedrīkstam to ignorēt. Būtiski, lai mūsu valstī aizsargāti būtu visi cilvēki un valsts varētu šiem cilvēkiem palīdzēt, ja tāda nepieciešamība rodas,” pamatojot partnerības institūta nepieciešamību, pauž par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins.

Uzsākot kopdzīvi vai izveidojot kopīgu saimniecību, starp divām pilngadīgām personām var veidoties ciešas personiskas attiecības, kuru pamatā ir savstarpēja atbildība, rūpes vienam par otru, lojalitāte, sapratne un cieņa, pauž likumprojekta autori, uzsverot, ka mūsu valsts pamatlikums – Satversme – prasa nodrošināt šo attiecību juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību.

Izmaiņas likumos paredz, ka partnerību varēs noslēgt no nākamā gada 1.jūlija.

Lasiet ari: VIDEO | Magone īsto mīlestību nolēmusi meklēt iepazīšanās lietotnē Tinder

Ar grozījumiem Notariāta likumā noteikts, ka zvērināts notārs notariālo aktu par partnerību taisīs, ja divas pilngadīgas fiziskas personas kopā personīgi ieradīsies pie viņa un apliecinās, ka tām ir tuvas personiskas attiecības, kopīga saimniecība un nolūks rūpēties par to, kā arī gādāt un atbalstīt vienai otru. Partnerību veidot nevarēs cilvēki, kuri ir laulībā, radinieki taisnā līnijā, kā arī brāļi un māsas, pusbrāļi un pusmāsas, paredz likuma grozījumi.

Partnerība izbeigsies ar personas nāvi vai gadījumā, ja tiesa vienu no personām izsludinās par mirušu, ar vienas vai abu personu laulību, ar abu personu gribas izteikumu notāram vai ar tiesas spriedumu. Ziņas par partnerību zvērināts notārs iekļaus Fizisko personu reģistrā, līdz ar to valsts un pašvaldību iestādes varēs identificēt partnerību reģistrējušas un izbeigušas personas.

Ar grozījumiem Pacientu tiesību likumā noteikts, ka partnerībā esošiem cilvēkiem būs tiesības pieņemt lēmumu par piekrišanu otra ārstniecībai, ārstniecībā izmantojamai metodei vai atteikšanos no tās.

Grozījumi likumā “Par valsts pensijām” paredz, ka partnerim būs tiesības iegūt sociālās garantijas, tostarp otra partnera nāves gadījumā saņemt aprēķināto pensijas summu, kas nav izmaksāta līdz personas nāvei. Tāpat likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikti atvieglojumi nodokļu jomā no dažādiem īpašumu atsavināšanas darījumiem, tostarp dāvinājumiem, kā arī aizdevumiem, ja darījumi notiks starp partnerībā esošiem cilvēkiem.

Ar grozījumiem likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” noteikts, ka uz amatpersonas partneri attieksies tie paši ierobežojumi, kas jau šobrīd noteikti amatpersonas radiniekiem. Partnerība būs jānorāda valsts amatpersonas deklarācijā.

Tikmēr 34 Saeimas deputāti aicina Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču neizsludināt grozījumus Notariāta likumā un nodot tos tautas nobalsošanai.

“Ceturtdien, 9. novembrī, Saeima steidzamības kārtā pieņēma tā dēvētos partnerības likumus, tostarp grozījumus Notariāta likumā, paredzot izveidot partnerības institūciju. Izvairoties no diskusijām valdībā, neiesaistot apspriešanā sabiedrību, steigā pieņemti strīdīgi un nekvalitatīvi sagatavoti likumi, kas var būtiski ietekmēt Latvijas kā valsts un sabiedrības attīstību ilgtermiņā. Saeimas deputāti uzskata, ka jaunradītais partnerības institūts rada mākslīgu un nevajadzīgu

alternatīvu Satversmē nostiprinātajai laulībai starp vīrieti un sievieti,” informē “Apvienotais saraksts”.

Deputāti uzskata, ka laulība ir civiltiesisks institūts, ar kura palīdzību tiek nostiprināta sievietes un vīrieša savienība, lai izveidotu ģimeni, un tā ir viena no Latvijas Republikas Satversmē nostiprinātajām Latvijas valsts pamatvērtībām. Tieši laulības institūts kalpo par priekšnoteikumu ģimenes izveidošanai.

“Ar Notariāta likuma grozījumiem laulības institūta nozīme un vērtība Latvijas sabiedrībā tiek samazināta un pat pakļauta degradācijai, jo šajā likumā ietvertais partnerības reģistrācijas pieļāvums, lai nākotnē vienādotu laulāto un partneru personiskās un mantiskās tiesības, paredzami radīs tādu kaitīgu situāciju, ka Latvijas sabiedrībā noslēgto laulību skaits samazināsies, tādējādi graujot arī tradicionālās ģimenes institūtu. No Notariāta likuma grozījumiem izriet, ka būtisku jautājumu izšķiršana tiek pakārtota vienkāršām procedūrām, nediskutējot pēc būtības par partnerības institūta ieviešanas objektīvo nepieciešamību, uzmanību pievēršot tikai tās reģistrācijas pie zvērināta notāra faktam, kas lielā mērā kopē laulības noslēgšanas procedūru,” skaidro deputāti.

Šāda rīcība ļauj prezumēt nepieļaujamu Civillikuma 35. panta otrajā teikumā noteiktā, ka ir aizliegta laulība starp viena dzimuma personām, apiešanu, jo faktiski partnerības reģistrācija un laulība būs viens un tas pats. Deputāti uzskata, ka Notariāta likuma grozījumi, kas paredz atteikšanos no laulībām kā vispārpieņemtas Latvijas sabiedrības vērtības, ir tautas nobalsošanā izšķirams jautājums. Atbilstoši Latvijas Republikas Satversmes 72. pantam 34 Saeimas deputāti vērsušies pie Valsts prezidenta, pieprasot apturēt Saeimā pieņemtā likuma «Grozījumi Notariāta likumā» publicēšanu uz diviem mēnešiem un nodot to tautas nobalsošanai, informē partija.

Lasiet arī: Latgaliāna vai Mozā Reiga – soctīklos diskutē par Latgales priekšpilsētu, mainoties Maskavas ielas nosaukumam

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube