Krišjānis Kariņš. Foto: Gatis Rozenfelds, Valsts kanceleja/Flickr

Līdz šim sniegtā informācija liecina, ka uz vairākiem identiskiem bijušā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa lidojumu galamērķiem lidojumu izmaksas būtiski atšķiras, informē “Apvienotais saraksts”.

Piemēram, 2021.gada 10.novembra lidojums uz Vāciju izmaksāja 27 000 eiro. Attiecīgi 2022.gada 10.februāra lidojums uz Vāciju izmaksāja 31 470 eiro, bet 2022.gada 4.septembrī tas izmaksāja jau 42 600 eiro. Tādējādi pirmā un trešā lidojuma uz Vāciju izmaksu atšķirība ir 15 600 eiro.

Savukārt lidojums uz Beļģiju no 2022.gada 17.februāra līdz 2022.gada 18.februārim izmaksāja 28 050 eiro, bet lidojums uz šo pašu galamērķi no 2023.gada 17.jūlija līdz 2023.gada 18.jūlijam izmaksāja jau 49 950 eiro. Tādējādi šo abu lidojumu izmaksas atšķiras par 21 900 eiro.

Šādas pašas neizskaidrotas izmaksu atšķirības var secināt arī citos lidojumu gadījumos, norāda politiskā spēka  deputāti, aicinot premjeri Eviku Siliņu skaidrot iepriekš minēto, kā arī citu norādīto maršrutu ar līdzīgiem galamērķiem izmaksu atšķirības.

Jau vēstīts, ka ar privātajām lidmašīnām valsts amatpersonas turpmāk lidos krietni retāk, paziņots Valsts kancelejā, paredzot, ka izmaiņas amatpersonu ceļošanas kārtībā ieviesīs jau šonedēļ, atsaucoties uz “Latvijas Radio”, vēsta lsm.

Iemesls – sabiedrības asā reakcija uz ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa veiktajiem 36 lidojumiem ar privātajām lidmašīnām, kas izmaksājuši vairāk nekā 1,3 miljonus eiro, tajā laikā, kad viņš bija premjers. Vairāk nekā 600 tūkstoši eiro no valsts maka un virs 700 tūkstošiem eiro par Eiropas Savienības (ES) naudu – tik ir izmaksājuši bijušā premjerministra, tagadējā ārlietu ministra Kariņa lidojumi ar privāto lidmašīnu kopš 2019. gada. Par gaisakuģu nomāšanu pārbaudi sākusi Ģenerālprokuratūra, ziņo mediji. Visi ES apmaksātie reisi bija uz Briseli vai atpakaļ. Savukārt par valsts naudu Kariņš lidojis, piemēram, uz Portugāli, Vāciju, Franciju, Dāniju un Ukrainu.

Izpētot Valsts kancelejas datus, ”Latvijas Televīzijas” raidījums “De facto” neguva pārliecību par šādu tēriņu lietderību katrā reisā. Vairākos gadījumos izskatās, ka dārgie lidojumi izmantoti, lai Kariņš varētu Latvijā atgriezties piektdienas vakarā.

“De facto” izpētītais liecina, ka, piemēram, 2023. gadā jūnija sākumā uz Eiropas Politiskās kopienas sanāksmi Kišiņevā un atpakaļ Kariņš devās biznesa lidojumu aviokompānijas “VistaJet” gaisa kuģī “Cessna 560XL Citation XLS+”. Tas izmaksāja 35 tūkstošus eiro. Savukārt 20. jūnijā tūlīt pēc valdības sēdes vadīšanas Kariņš devās uz Ukrainas atjaunošanai veltītu konferenci Londonā. Sešu cilvēku delegācijas lidojums firmas “SmartWings” lidmašīnā “Cessna 680 Citation Sovereign+” izmaksāja 30 tūkstošus eiro.

Valsts kanceleja vairākām vizītēm klāt pievienoja arī skaidrojumu par to, kāpēc bija nepieciešams izmantot speciālos lidojumus. Daži izklausās diezgan pamatoti, piemēram, pēkšņs bijušās Vācijas kancleres Angelas Merkeles vai Francijas prezidenta Emanuēla Makrona uzaicinājums, saspringtā drošības situācija neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, uzņemošās valsts lidostas slēgšana komercreisiem samita dēļ vai vairāku vizīšu virkne, pēc kuras premjers citādi nepagūtu atgriezties Rīgā, lai tur uzņemtu augstus ārvalstu viesus. Tomēr vairākos gadījumos pamatojumu specreisu izmantošanai Valsts kanceleja nesniedza vispār, bet citos tas nebija pārliecinošs.

Lasiet arī: VIDEO | Rīdziniekus šokē pa galvaspilsētas centru sirojošas žurkas

Piemēram, tie izmantoti, atgriežoties no neformālajām Eiropadomēm piektdienas vakarā, lai gan krietni lētāk būtu pārnakšņot viesnīcā un atlidot ar komercreisu sestdien. Tāpat ne vienmēr ir skaidrs, vai Kariņam nebija iespējas lidot uz pasākumu iepriekšējā vakarā, piemēram, izmantojot savienotos reisus, ja tiešo reisu nav vai tie ir neizdevīgā laikā. Tāpat nav pārliecības, vai pirms lēmuma par specreisa pasūtīšanu apsvērta premjera kalendāra pārplānošana, atsakoties no kādiem pasākumiem Rīgā.

Kariņš vairākkārt uzsver, ka par lidojumu izmaksām neesot zinājis un domājis, jo koncentrējies uz vizīšu saturu.

Valstij visdārgāk izmaksāja Kariņa šīgada divi pēdējie speciālie lidojumi uz Briseli un atpakaļ par 49 950 eiro.

Lasiet arī: Dzīve mainīsies! Piecas zodiaka zīmes, kam nākamais kļūs par pārmaiņu gadu

Eiropas Savienības samits ar Latīņamerikas un Karību valstu kopienu notika 17. un 18. jūlijā – pirmdien un otrdien. Valsts kanceleja apgalvo, ka par speciālā reisa izmantošanu izlemts, jo “līdz pat pēdējam brīdim” nebija informācijas, vai samits notiks vienu dienu vai divas. Tas gan neizskaidro, kāpēc piecu cilvēku delegācija nevarēja uz Briseli atlidot jau svētdien vai izmantot pirmdienas rīta komercreisu. Arī atpakaļceļa biļetes, visticamāk, varēja nopirkt uz trešdienas rītu – tas gan nozīmētu, ka Kariņa ieplānotais atvaļinājums sāktos dienu vēlāk.

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube