Foto: Pixabay

Tiem, kuriem šķiet, ka pelējums rodas tikai tumšos pagraba nostūros, gaidāma vilšanās, jo pelējuma sēnīte var parādīties jebkurā vietā mājās, darbā vai skolā, kur ir liels daudzums nekontrolēta mitruma. Ja no tā laikus neatbrīvojas, pelējums var izplatīties un radīt nopietnas veselības problēmas.

Vislabāk, protams, būtu veikt profilaktiskus pasākumus, lai pelējums neveidotos, tomēr, ja tas sācis izplatīties, sākotnēji jāatrod cēlonis un pēc tam var lietot atbilstošus tīrīšanas līdzekļus kopā ar regulāru telpu vēdināšanu. Padomos, kā tikt vaļā no pelējuma, dalās telpu uzkopšanas uzņēmuma “Vizii” kvalitātes un uzkopšanas tehnoloģiju speciāliste Evija Andersone.

Pelējums var veidoties jebkurā vietā – uz pārtikas, papīra, apģērba, plauktos, uz sienām, flīzēm, arī uz higiēnas lietām, piemēram, zobu birstes vāciņa, uz koka, papīra u.c. Pelējuma baktērijas izplatās mitrā un siltā vidē, kas netiek regulāri vēdināta. “Ar pelējumu ikdienā nevajadzētu sadzīvot, jo šīs baktērijas var izraisīt smagas elpceļu slimības, alerģijas vai pat astmu,” saka Andersone.

Kā atpazīt pelējumu?

Pelējuma veidi var būt dažādi gan pēc krāsas, gan formas, gan pēc tā, kādu ietekmi tie atstāj uz pašsajūtu un veselību. Pelējums sākuma stadijā parasti parādās kā balti vai pelēki punktiņi, ko var ļoti labi atpazīt un laikus novērst tā izplatību.

Pelējums, kam ir ļauts attīstīties, uz dažādām virsmām un citādākos apstākļos izskatās atšķirīgi. Piemēram, melno pelējumu biežāk var novērot uz virsmām ar lielu mitruma līmeni – pagrabā, vannas istabā u.tml. Savukārt baltais un zaļais pelējums biežāk var būt redzams telpās ar lielu mitrumu, uz pārtikas, koka virsmas u.tml. Ja pelējums veidojas uz pārtikas, tā nekavējoties jāizmet. Bet, ja šīs baktērijas ir uz virsmām, ar tām jācīnās, jo neatkarīgi no pelējuma veida tas tāpat atstāj ietekmi uz veselību.

Kā cīnīties?

Labākais, ko var darīt, ir jau pašā sākumā novērst pelējuma veidošanās iespēju. Profilakses pamatā ir nodrošināt, lai telpas būtu sausas un lai tās tiktu vēdinātas. Tāpat būtu regulāri jāattīra māja no putekļiem, lai novērstu to uzkrāšanos un neveidotu “augsni” pelējumam. Noteikti jāatceras par vannu, dušu, izlietni un citām vietām, kurās var uzkrāties ūdens; tās regulāri jātīra un jācenšas uzturēt sausas.

Ja tomēr pelējums sācis izplatīties, vispirms jāsaprot tā rašanās cēlonis. Ja vainojama dzīvokļa ārsiena un mitrums nāk no tās, jāvēršas pie namu pārvaldnieka, lūdzot situāciju risināt. Šādā gadījumā nevajadzētu turēt mēbeles blakus šai sienai.

Savukārt, ja cēlonis atrodas mājas iekšpusē, tad, lai novērstu pelējuma veidošanos vai izplatību, ir biežāk jāvēdina telpas un nedaudz jāpaaugstina temperatūra mājā. Ja vannas istabā vai virtuvē ir mitri dvieļi, tie jāliek uz žāvētāja, lai mazinātu mitrumu. Tāpat telpās var izmantot speciālu ierīci – ūdens savācēju, kas mazinās mitrumu.

No pelējuma visātrāk var atbrīvoties, izmantojot hloru saturošus līdzekļus, tomēr, ja vainojama ārsiena, tas ne vienmēr var palīdzēt. Tāpat, ja pelējums iemeties silikonā, tas ir jāmaina, jo hlors to neiznīdēs.

Efektīvs līdzeklis pelējuma apkarošanai ir arī baltais etiķis, kas sajaukts vienādās daļās ar ūdeni. Vislabāk to jaukt smidzināšanas pudelē. Pēc tam iegūtais līdzeklis jāuzsmidzina uz sapelējušās virsmas, ļaujot nostāvēties 10 līdz 15 minūtes, un tad, izmantojot tīrīšanas birsti vai sūkli, šī vieta jāberž ar apļveida kustībām. “Nevajadzētu mēģināt pelējumu vienkārši noslaucīt vai nomazgāt, jo tas neiznīdēs šīs baktērijas un pelējums pavisam drīz būs atkal pārklājis konkrēto virsmu,” stāsta eksperte.

Ja virsma ir poraina, pelējums augot var aizpildīt tukšās vietas un spraugas, tāpēc to var būt grūti vai pat neiespējami pilnībā iznīdēt. Tāpēc īpaši svarīgi ir izvairīties no mitruma veidošanās un regulāri vēdināt telpas.

Lasiet arī: Septiņi zodiaka zīmju pāri, kas ideāli sader kopā ģimenes dzīvei un laulībai

Lasiet arī: Ukraiņu astrologs: Krievija gatavo uzbrukumu vēl trim valstīm

Lasiet arī: Latvijai jārēķinās ar pieaugošu Krievijas hibrīdapdraudējumu, brīdina SAB

Lasiet arī: «Ļoti, ļoti svētīgi» – Samanta Tīna pirms kāzām ievērojusi 40 dienu askēzi

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube