Publicitātes foto

Jau 26. maijā no agra rīta Rīgā sāks kursēt paģiru autobuss. Tas nebūs ilgi gaidītais nakts transports, kurš nogādās Rīgas ballētājus uz mājām, bet gan pirmā palīdzība tiem, kas no rīta pēc ballītes jūtas slikti.

Paģiru autobuss būs maksas pakalpojums, kas darbosies pēc izsaukuma.

“Tu izsauc autobusu uz savu adresi un tavs uzdevums būs tikai iekāpt transportā. Medicīnas personāls, kas darbosies autobusā, visu, kas notiks tālāk, izdarīs tavā vietā,” stāsta idejas autori.

Pēc viņu sacītā, līdzīgs koncepts jau tika palaists pasaules ballīšu galvaspilsētā Las Vegasā un ir pienācis laiks ieviest šādu ideju arī Latvijā:

“Ja tev ir slikti, tad tas nozīmē tikai to, ka tev jāsniedz palīdzība. Noslogot ar savu stāvokli ātro palīdzību ne visi uzdrošināsies, toties izsaukt tam speciāli atvēlēto autobusu, nebūs grūti,” stāsta idejas autori.

Jau vēstīts, ka alkohola patēriņš Latvijā ir sasniedzis līmeni, kas pielīdzināms epidēmijai, tādēļ neatliekami nepieciešami vērienīgi, kompleksi pasākumi, lai šo rādītāju būtiski mazinātu, tā ceturtdien, 25.aprīlī, secināts Nacionālās alkoholisma ierobežošanas padomes sēdē.

Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma dati liecina, ka palielinās alkoholu lietojušo meiteņu īpatsvars, pirmo reizi pārsniedzot zēnu īpatsvaru. Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati par 2023.gadu liecina, ka ir palielinājies izsaukumu skaits, kas saistīts ar bērniem, kuri lietojuši alkoholu. Tāpat arī Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka būtiski ir pieaudzis pirmreizēji ambulatori un stacionārā ārstēto bērnu skaits ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem alkohola lietošanas dēļ. Tādēļ viens no būtiskiem aspektiem līdztekus alkohola pieejamības mazināšanai, profilakses pasākumu paplašināšanai, ārstēšanas nodrošināšanai, ir izglītības aspekts jauniešiem skolās.

Kompleksas pieejas ietvarā Padome sagaida efektu no alkohola pieejamības, reklāmas un mārketinga ierobežojumiem, kas šobrīd divu Veselības ministrijas izstrādāto likumprojektu (Alkoholisko dzērienu aprites likums un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums) virzībā tiek izskatīti Saeimā. Padome sagaida iespējami ātrāku abu likumprojektu virzību izskatīšanai Saeimā 3.lasījumā.

Pieejot alkohola lietošanas radītā kaitējuma problemātikai kompleksi, šogad praksē sāks darboties arī Satiksmes ministrijas ieviestā uzvedības korekcijas programma personām, kas vadījušas transportlīdzekli reibumā.

Tā būs obligāta tiem, kuri ir sodīti par transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā un vēlas atgūt tiesības, kā arī viņiem pirmstermiņa veselības pārbaudē nav nekonstatēta alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu lietošanu vai atkarība (ja ir, tad jāārstē atkarība). Programma būs vērsta uz cilvēka domāšanas un izpratnes maiņu, apzinoties savas rīcības motīvus un sekas. Šādu kursu apmeklējums būs jāapmaksā no personīgajiem līdzekļiem. Kā padomes sēdē norādīja Satiksmes ministrijas Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Jānis Kalniņš, pašlaik apstiprinātas trīs organizācijas, kas īstenos nodarbības Rīgā, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī.

Tāpat no šā gada 5.maija tiks paplašinātas Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvā tālruņa 67037333 funkcijas, nodrošinot telefoniskas konsultācijas iedzīvotājiem, atvieglojot uzziņu iespējas par pieejamajiem atkarību ārstēšanas pakalpojumiem un nodrošinot psiholoģisku atbalstu iedzīvotājiem ar alkohola lietošanas traucējumiem.

Lasiet arī: VIDEO | Kombuļu Inese pārcēlusies uz Īriju un ir jaunās attiecībās

Lasiet arī: Rinkēvičs uzdod izmeklēt iespējamo iejaukšanos Saeimas vēlēšanās Āboltiņai par labu

Lasiet arī: Zināms, kā Rīgas dome par miljonu eiro šovasar «reanimēs» izmirušo Vecrīgu

Lasiet arī:  Nedēļas horoskops: 26. aprīlis – 2. maijs

Lasiet arī: Saeima atjauno deputāta mandātu Krišjānim Kariņam

Lasiet arī: Kašers: Man bija sajūta, ka esmu dabas kļūda

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

Saistītās tēmas: alkoholsPaģiraspaģiru autobussRīga

youtube icon
Abonēt youtube