Foto: Pixabay/akbarnemati

Sliktu laikapstākļu dēļ, avarējot helikopteram kalnainā un mežainā apvidū Azerbaidžānas austrumos, gāja bojā Irānas prezidents Ibrahims Raisi, Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs-Abdollahians un vēl septiņi cilvēki, vēsta Reuters.

Biezās miglas dēļ helikopters atrasts tikai pirmdienas, 20. maija, rītā.

“Valsts televīzija ziņoja, ka glābēji mēģināja sasniegt avārijas vietu, taču viņiem traucēja sliktie laika apstākļi. Tika ziņots par stipru lietu un miglu, ko pavadīja stiprs vējš. Ziņu aģentūra IRNA notikuma vietu nodēvējusi par “mežu”,” informējuši vietējie žurnālisti.

Irānas prezidents bija atceļā no dambja atklāšanas ceremonijas uz Irānas un Azerbaidžānas robežas, kurā piedalījās arī Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs.

Pēc Ibrahima Raisi nāves Irānas prezidenta  pienākumus pildīs valsts pirmais viceprezidents Mohammads Mokhbers. Saskaņā ar Irānas konstitūciju pirmstermiņa prezidenta vēlēšanas ir jāsarīko 50 dienu laikā, raksta Reuters.

Zināms, ka Mokhbers dzimis 1955. gada 1. septembrī. Tāpat kā Raisi, viņš tiek uzskatīts par tuvu stāvošu Irānas Augstākajam garīgajam līderim ajatollam Ali Hamenei, kurš lemj visas valsts lietas. Vīrietis kļuva par pirmo viceprezidentu 2021. gadā, kad Raisi tika ievēlēts par prezidentu.

Tiek atzīmēts, ka Mokhbers kopā ar Irānas Augstākās nacionālās drošības padomes  amatpersonām 2022. gada oktobrī apmeklēja Krieviju, lai noslēgtu vienošanos par “zeme-zeme” raķešu nosūtīšanu uz Maskavu, tā sniedzot atbalstu Krievijai karadarbībā Ukrainā.

Eiropas Savienība iekļāvusi Mokhberu to personu sarakstā, kurām tā piemērojusi sankcijas par iespējamu līdzdalību “darbībās, kas saistītas ar kodolieročiem vai ballistiskajām raķetēm”. Divus gadus vēlāk viņš tika svītrots no saraksta.

Lasiet arī:  Velsas princese Katrīna, Mišela Obama un citi pasaulslaveni bitenieki – pasaulē atzīmē Bišu dienu

youtube icon
Abonēt youtube