Foto: Pixabay/LollipopPhotographyUK

Šā gada 1.jūlijā Latvijā stājas spēkā Partnerības regulējums, kas paredz ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību. Tās ietvaros savas attiecības turpmāk varēs reģistrēt visi pāri, tai skaitā viendzimuma pāri. Pirmais pāris šo iespēju izmantos uzreiz pēc pusnakts, tiklīdz partnerības noslēgšana Latvijā kļūs pieejama.

Lai svinētu šo vēsturisko notikumu Latvijā, pirmais viendzimuma pāris savu partnerību pie notāra slēgs 1. jūlijā uzreiz pēc pusnakts, tiklīdz partnerības regulējums Latvijā stāsies spēkā. Pirmais pāris, kurš slēgs savu savienību, būs divi puiši, kuri iepazinās jau 2019.gada sākumā, un tā paša gada nogalē uzsāka savu kopdzīvi.

Pēc partnerības reģistrācijas pie notāra, pāris dosies uz vienu no romantiskākajām Rīgas vietām, lai svinīgi nelielā draugu lokā nosvinētu šo vēsturisko notikumu. Pāri sagaidīs arī daudzi kustības “Dzīvesbiedri” pārstāvji, cilvēki, kas gadu laikā ir cīnijušies par partnerattieību regulējuma pieņemšanu, kā arī sveiks sabiedrībā zināmi mākslnieki, tai skaitā Katrīna Gupalo.

Pirmo pāri īpaši sveiks arī Latvijas Republikas tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere, kuras vadībā izstrādāts partnerības regulējums.

“Partnerības ieviešana Latvijā ir būtisks solis tuvāk līdztiesīgākai, iekļaujošākai un empātiskākai sabiedrībai, kurā katrs cilvēks jūtas novērtēts un var realizēt savu potenciālu gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē. Partnerības tiesību institūta ieviešana ir nozīmīgs signāls, ka Latvijā visas ģimenes tiek aizsargātas, novērtētas un atzītas. Tas ir ārkārtīgi svarīgi cilvēkiem, kuri daudzkārt palikuši valstij neredzami, ne tikai praktiski risinot dažādus sadzīves jautājumus, bet arī emocionālā ziņā. Šis ilgi gaidītais brīdis pozitīvi mainīs ļoti daudzu cilvēku dzīves,” min kustības “Dzīvesbiedri” vadītājs Kaspars Zālītis.

Gorzījumi Notariāta likumā ir daļa no likumu pakotnes, kas paredz iespēju divām pilngadīgām personām – gan dažāda dzimuma, gan viena dzimuma – reģistrēt savas attiecības pie zvērināta notāra. Reģistrējot partnerību, tiks nodrošināta divu cilvēku tuvo personisko attiecību juridiska, ekonomiska un sociāla aizsardzība valsts līmenī, jo ziņas par partnerību tiks ierakstītas Fizisko personu reģistrā.

Pēc partnerības nodibināšanas partnerim būs tiesības pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra partnera ārstniecību, ja viņš pats nebūs spējīgs par sevi parūpēties vai brīvi paust savu gribu, iegūt sociālās garantijas, piemēram, saņemt partnerim aprēķinātās pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz viņa nāvei, kā arī iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem.

Visus izdevumus, kas saistīti ar pirmās partnerības reģistrāciju un svinībām, pilnībā sedz LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka” no ziedojumos iegūtajiem līdzekļiem.

Drīzumā kustība “Dzīvesbiedri” publicēs informatīvo materiālu par partnerības reģistrācijas iespējām. Vienlaikus pāri, kuri vēlas reģistrēt savas attiecības, tomēr finansiāli to ir grūti aļauties, var vērsties pie LGBT un viņu draugu apvienības “Mozaīka”. Katrs gadījums tiks skatīts individuāli un noteiktos gadījumos reģistrācijas izdevumi var tikt segti.

Lasiet arī:  FOTO | Ar otro piegājienu nosolīta Majoru muiža

youtube icon
Abonēt youtube