Foto: Pixabay/_Alicja_
Deputāts Andrejs Ceļapīters otrdien, 1. aprīlī, iesniedzis grozījumus, lai pirmsskolas izglītības iestāžu nosaukumos un nolikumos turpmāk tos var saukt par bērnudārziem.
Andrejs Ceļapīters ierosina papildināt Izglītības likuma 26. pantu ar jaunu piekto daļu šādā redakcijā – pirmsskolas izglītības iestāžu jeb bērnudārzu nosaukumus var veidot izmantojot vārdus “pirmsskolas izglītības iestāde” vai vārdu “bērnudārzs”.
Normas izveidotas tādā redakcijā, kas neliedz pašvaldībām un privātpersonām, kuras to vēlās, lietot arī līdzšinējo nosaukumu, līdz ar to īstermiņā un vidējā termiņā priekšlikumi papildus nerada papildu izdevumu ietekmi ne uz valsts konsolidēto budžetu, ne valsts pamatbudžetu, ne pašvaldību budžetiem, ne arī tie rada izmaksas privātpersonām.
Priekšlikumi, atļaujot lietot vārdu bērnudārzs, papildina lakonisko izglītības institūciju nosaukumu sistēmas tradīciju, kas Latvijā vēsturiski eksistē – piemēram, pamatskola, vidusskola, ģimnāzija, augstskola vai universitāte, informē deputāts.
Vārdu bērnudārzs latviešu valodā lietojam jau vairāk nekā simts gadus. Rīgā pirmo bērnudārzu izveidoja 1879. gadā. 1900. gadā Marta Rinka ar Augustu Dombrovski nodibināja bērnudārzu Vecmīlgrāvī. Marta Rinka studēja Berlīnē Pestaloci-Frēbela sistēmas kursos. Starpkaru periodā daudzi bērnudārzi strādāja pēc Montesori metodes.
Vēl 1995. gadā Saeimā lietoja vārdu bērnudārzs. 1999. gada 10. jūnijā Viļa Krištopana izglītības ministra Jāņa Gaigala laikā pieņēma Vispārējās izglītības likumu. No tā plaši izplatījās vārdkopa pirmsskolas izglītības iestāde un mazinājās nosaukums bērnudārzs.
Lasiet arī:
«Esmu brīvs kā puņķis lidojumā!» – pārtrūkušas Daugaviņa attiecības ar stipri jaunāku mīļoto
Arhibīskaps Jānis Vanags kļuvis par vectētiņu
Nedēļas horoskops: 28.marts – 3.aprīlis
Lidojošs batuts un saknābāts auto – desmit amizantākie apdrošināšanas gadījumi Latvijā
VIDEO | «Tas dārgāks par māju Jūrmalā!» – Edvards Strazdiņš rada dziesmu par traktoru
Restorānu īpašnieki aicina Saeimu samazināt svētku dienu skaitu Latvijā