21.decembris ir laiks, kad diena ir visīsākā un nakts visgarākā – tātad ziemas saulgrieži jeb īstie latviešu Ziemassvētki. Latviešu gadskārtā Ziemassvētki ieņem svarīgu vietu, svinības ilgst četras dienas, kas iekrīt laikā no 20. līdz 23. decembrim. Lūk, kādas bija svarīgākās šo svētku paražas un ticējumi.
Rotā māju un dedzini sveces!
Pirms visiem svētkiem latvieši klāja gultas ar tīrām gultas drēbēm, mazgāja veļu un domāja par to, ko vilkt mugurā. Ticējums saka, ka Ziemassvētkos ir jāvelk jauns krekls. Vakarā rotā māju ar puzuriem vai dabīgiem svētku rotājumiem. Vari pagatavot, piemēram, vienkāršāko no senajiem rotājumiem – nedaudz apvārītā kartupelī iespraud spalvas, niedres vai rudzu salmus. Puzurs simbolizēja sauli un tas vienmēr bija jāpakar tā, lai tas visu laiku grieztos, jo saulītei visu laiku ir jāgriežas. Ziemassvētki bija tas laiks, kad latviešu sētās tika dedzinātas īpaši daudz sveces, turklāt pat vietās, kur parasti tās nelika – pieliekamā kambarī, maltuvē u.c.
Izgaismojam savas mājas- dedzinām sveces un sveicam saulīti!
Uzklāj galdu!
Seno latviešu ziemas saulgriežu svinībās neiztika arī bez bagātīgi klāta galda, lai četras dienas būtu gan pašiem, ko ēst, gan viesus, ko pacienāt. Tādēļ svētku vakariņas neatliec tikai uz 24.decembra vakaru, sāc sevi un savus mīļos ar gardumiem lutināt jau šovakar. Kaut vai ar pīrāgiem, sklandraušiem un piparkūkām. Tad, kad paši bija paēduši, senie latvieši galdu nenovāca, lai arī gariņi jeb veļi pa nakti mielojas. Tādēļ atstāj kādā šķīvītī piparkūkas arī savas mājas gariņam – lai nākamgad mājās netrūktu ēdamā.
Sadedzini visas grūtības un ļaunumu!
Ziemassvētku vakara norises mūsu senčiem parasti sākās ar bluķa vilkšanu. Bluķa vilkšana simbolizējusi Saules un gaismas augšupeju, vēlāk tā pārtapusi par rituālu darbību ļaunuma iznīcināšanai. Bluķis simbolizēja visas tā gada nelaimes, grūtumus, slimības, ko, izvelkot pa sētu un pēc tam sadedzinot, no visa ļaunuma varēja atbrīvoties. Vari iesaistīties publiskajos bluķu vilkšanas pasākumos, ja to organizē tavā pilsētā. Ja ne, esi radoša – izvelc pa visu māju pagali, lai tā savāc visas grūtības un negatīvo, ieliec kamīnā un sadedzini! Vēl, izmantojot šīs dienas enerģētiku, vari vienkārši uz lapiņas sarakstīt visu negatīvo, no kā vēlies atbrīvoties, un to pēc tam sadedzināt.
Ziemassvētku ticējumi
- Ja Ziemassvētku rītā uzceļas agri, tad nākamā gadā neaizgulēsies.
- Lai naudas nekad netrūktu, Ziemassvētkos to visu nedrīkst izdot.
- Ziemassvētkos vajaga deviņas reizes ēst, tad būs bagāts.
- Ja pirmo Ziemassvētku vakarā pie debesīm daudz zvaigžņu, tad nākošā vasarā būs daudz sēņu.
- Ziemassvētku vakarā jātur maize, sāls un uguns uz galda, tad nākamais gads būs svētīgs.
- Ja pirms Ziemassvētkiem daudz sniega, pirms Jāņiem būs daudz lietus.
- Ziemassvētku naktī pulksten 12 ūdens akās pārvēršoties par vīnu.
- Ja Ziemassvētkos ir sniegputenis, nākamgad būs daudz medus.
- Ziemassvētku vakarā jāskrien basām kājām trīsreiz mājai apkārt, lai nesāp zobi.
- Ziemassvētku sestdienas vakarā ātri jābeidz darbi, tad darbi veiksies visā vasarā.
- Ziemassvētku un jaungada naktī deviņas reizes jāēd, lai visu gadu nekā netrūktu. Pēc ēšanas pilni visu nakti jāatstāj uz galda.
- Lai būtu daudz naudas, tad Ziemassvētku vakarā melns kaķis jānes ap baznīcu.
- Ziemassvētku naktī jāēd zirņi, tad būs pulka naudas.