Šā gada septembrī vidējā aritmētiskā elektroenerģijas biržas cena Latvijā bija apmēram vienādā līmenī ar augusta cenu – 34,03 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir vienādā līmenī ar Lietuvas, bet nedaudz augstāka par Igaunijas elektroenerģijas biržas cenu, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Līdzīgi kā 2016.gada augustā, arī septembrī elektroenerģijas vairumtirdzniecības biržas cenas Latvijā ir zemākas nekā iepriekšējā gadā šajā pašā periodā.

SPRK norādīja, ka septembrī starpsavienojumu jaudas pārslodzes starp Igauniju un Latviju bija 26%, bet starp Somiju un Igauniju virzienā uz Igauniju – 1%. Starp Latviju un Lietuvu starpsavienojumu jaudu pārslodžu nebija. Tas arī atspoguļojās elektroenerģijas biržas cenu līmenī Latvijā.

Septembrī Zviedrijas un Lietuvas kabelis “NordBalt” tika noslogots par 91% no visa pieejamā laika – virzienā no Zviedrijas uz Lietuvu -, kas ir gandrīz par 40% vairāk nekā augustā. Arī Lietuvas un Polijas kabeļa noslodze septembrī palielinājās salīdzinājuma ar augustu un bija 32% virzienā uz Poliju, kas savukārt ir divas reizes vairāk nekā augustā.

SPRK secina, ka joprojām ievērojama daļa no elektroenerģijas, kas nonāk Baltijā no Zviedrijas pa “NordBalt” kabeli, nonāk Polijā pa “LitPol Link” kabeli.

Septembrī Latvijas importa apjoms bija 52% no patēriņa, kas ir nedaudz augstāks nekā augustā, kad tas bija 37%. Septembrī apmēram 33% no saražotās elektroenerģijas Latvijā tika saražoti hidroelektrostacijās.

Atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai un Elektroenerģijas tirgus likumam viens no SPRK uzdevumiem ir elektroenerģijas vairumtirgus uzraudzība. Regulators analizē elektroenerģijas nākamās dienas biržas ikstundas cenas un vidējās cenas.

Informācija: BNS

youtube icon
Abonēt youtube