Šonakt kažokzvēru audzētavā “Gauja AB” notikusi ielaušanās, nodarot uzņēmumam zaudējumus vairāku tūkstošu eiro apmērā, informēja uzņēmuma pārstāve Aija Ikstena.

Kaitnieciskos nolūkos atverot vairākus desmitu būru, izbēgušas ūdeles un būros palikušie mazuļi gājuši bojā, skaidro Ikstena.

“Šobrīd visā dabā dzīvniekiem dzimst mazuļi, tajā skaitā ūdeļu fermās. Situācijā, ja no būriem tiek izlaistas ūdeļu mammas, bojā iet ne tikai mazuļi, bet arī mammas, jo nav savvaļas dzīvnieki. Ar šādu rīcību dzīvnieki netiek glābti, bet iet bojā,” uzsver uzņēmuma valdes priekšsēdētājs un ražošanas direktors Arnis Veckaktiņš.

Latvijas Zvēraudzētāju Asociācijas valdes locekle Sandra Vilciņa piebilst, ka Eiropā šādas “dzīvnieku aizstāvju” metode ir izplatītas, bet Latvijā šī ir pirmā reize, kad notiek ielaušanās zvēraudzētavā ar mērķi atvērt būrus. “Bieži tiek uzskatīts, ka zvēraudzētavās tiek audzēti savvaļas dzīvnieki. Šādi apgalvojumi maldina sabiedrību. Fermās audzētās ūdeles un lapsas nav savvaļas dzīvnieki. Šī ir tāda pati lauksaimniecības nozare kā citas. Fermās tiek audzētas šķirnes, kuras veidotas zootehniķu un speciālistu selekcijas darba rezultātā, vairāku desmitu gadu laikā,” uzsver Vilciņa.

Speciālisti uzskata, ka sabiedrībā valda vairāki mīti par kažokzvēru nozari, kas cieši saistīts ar dzīvnieku labturību un to ievērošanu. “Dzīvnieku aizsardzības un labturības normu ievērošana ir audzētāju prioritāte, jo tā vistiešākā mērā ietekmē rezultātus un produkcijas kvalitāti, tādēļ jau kopš dzimšanas dzīvnieki saņem kvalitatīvu sabalansētu barību, nepieciešamos vitamīnus un vislabāko aprūpi,” uzsver uzņēmumā.

Kažokzvēru audzētava atrodas Inčukalna novadā, Gaujas ciematā, Centra ielā 8. “Gauja AB” Latvijā darbojas kopš 1946.gada. Saimniecībā tiek nodrošinātas vairāk nekā 60 darbavietas, rekonstrukcijas laikā, un saspringtākos darba periodos tiek pieņemti papildus darbinieki uz laiku. Audzētavā ir 15000 vaislas ūdeļu māšu, kā arī 400 vaislas lapsu māšu.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka uzņēmums 2015.gadā strādājis ar 129 197 eiro zaudējumiem. Par 3% samazinājies arī apgrozījums, sasniedzot 2 566 474 eiro.

Latvijas Zvēraudzētāju asociācija pārstāv desmit biedrus, kuri audzē ūdeles un lapsas. Asociācijā norāda, ka nozares attīstībā investēta lielākā daļa gūtās peļņas, jeb pēdējo trīs gadu laikā 32,3 miljoni eiro. Darbinieku skaits sasniedz aptuveni 550, bet nodokļos nozare pērn samaksāja 3,5 miljonus eiro.

Saistītās tēmas: ielaušanasŪdelesZaudējumiZvēraudzētava

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube