ASV puse apliecinājusi pilnīgu atbalstu Ukrainas iniciatīvai par ANO miera uzturēšanas misijas izvietošanu Donbasā, kas paredz miera uzturētāju izvietošanu visā promaskavisko kaujinieku kontrolētajā teritorijā līdz pat Ukrainas-Krievijas robežai, pēc tikšanās ceturtdien Ņujorkā ar Savienoto Valstu prezidentu Donaldu Trampu pavēstīja Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

“Ir svarīga pozīcija, ka ASV ir atbalstījušas Ukrainas ierosinājumus, manus ierosinājumus, kas tika pausti vēl 2015.gadā, lai Ukrainas austrumos okupētajā teritorijā izvietotu miera uzturētājus ar ANO Drošības padomes mandātu,” uzsvēra prezidents.

Šie soļi kalpos miera panākšanai, viņš piebilda.

Porošenko, kurš vairākkārt mudinājis Austrumukrainā izvietot ANO miera uzturētājus, šomēnes noraidīja Krievijas prezidenta Vladimira Putina sākotnējos nosacījumus, uzstājot, ka ANO misijai vajadzētu patrulēt visā konflikta zonā, kā arī uzraudzīt Donbasā Ukrainas “de iure” robežu ar Krieviju.

Putins sākotnēji bija ierosinājis, ka ANO miera uzturētājiem būtu jāveic EDSO novērotāju apsardzes funkcijas līdzās frontes līnijai.

Vēlāk viņš pieļāva, ka ANO pārstāvji EDSO novērotājus varētu apsargāt visā Donbasa teritorijā.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši 10 000 cilvēku, bet teju trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube