Šogad Eiropā terorisma draudu līmenis saglabāsies augsts un galvenie uzbrukuma rīkotāji joprojām ir tā dēvētie soloteroristi, stāstīja Drošības policijā (DP).

Pagājušā gadā Eiropā saglabājās augsts terorisma draudu līmenis. Par to liecina pieaugošais terorisma incidentu skaits. Neskatoties uz teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” (Daesh) teritoriālajiem zaudējumiem, tās izplatītā radikālā islāma interpretācija joprojām turpina iedvesmot grupējuma atbalstītājus Eiropā iesaistīties teroristiskās darbībās.

DP prognozē, ka 2018.gadā saglabāsies esošās draudu tendences un terorisma draudu līmenis Eiropā saglabāsies augsts. Ārvalstīs bāzēti islāmistu teroristu grupējumi un tā dēvētie pašmāju teroristi radīs nozīmīgus draudus Eiropas drošībai.

Galvenie terorisma draudu subjekti Eiropā joprojām ir tā dēvētie pašmāju teroristi, kuri nereti rīkojas individuāli. Savukārt, analizējot biežākos teroristu uzbrukumu mērķus un darbības veidus, var secināt, ka pamatā uzbrukumi tiek vērsti pret cilvēku masveida pulcēšanās vietām, izmantojot aukstos un šaujamieročus, norādīja DP.

Joprojām aktuāla ir arī improvizēto spridzekļu izmantošana. Pēdējā laikā arvien biežāk par uzbrukumu mērķiem ir kļuvuši policisti un karavīri. Tāpat šogad vairākos gadījumos teroristi ir izvēlējušies izmantot darbības veidu – mērķtiecīga cilvēku taranēšana ar automašīnu. Visticamāk, šis darbības veids tiek izvēlēts, jo ir radījis lielu cilvēku upuru skaitu, kā arī izraisa lielu ažiotāžu.

Latvijā pagājušā gadā terorisma draudu līmenis saglabājās zems un, paredzams, ka tāds tas saglabāsies arī šogad. Vienlaikus jānorāda, ka Eiropā konstatētās tendences tiešā veidā attiecas arī uz mūsu valsti. Piemēram, Latvijā ir novērots atsevišķu personu atbalsts “Islāma valsts” aktivitātēm un radikālajai islāma interpretācijai, pavēstīja DP.

Ņemot vērā iepriekšminēto DP rūpīgi seko attīstības tendencēm terorisma jomā Eiropā un pasaulē, kā arī atbilstoši plāno savu darbu terorisma novēršanas un reaģēšanas pasākumu attīstīšanā. Katru gadu tiek organizētas reaģēšanas mācības. Pagājušā gadā šādas mācības notika lielveikalā “Mols”.

Papildus tam DP sadarbojas gan ar valsts un pašvaldību institūcijām, gan arī kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās objektiem to drošības pasākumu veicināšanā. Tika organizēti informatīvi semināri Kurzemes, Vidzemes, Latgales un Zemgales pašvaldību pārstāvjiem.

DP norādīja, ka pilsētu un novadu pašvaldībām ir būtiska nozīme gan pretterorisma novēršanas, gan reaģēšanas pasākumos. Valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, piemēram, var identificēt personu agrīnās radikalizācijas pazīmes un laikus iesaistīties tālākas radikalizācijas novēršanā. Savukārt reaģēšanas pasākumu kontekstā pašvaldībām ir būtiska loma sākotnējo reaģēšanas pasākumu veikšanā, vietējo resursu piesaistē un kopējo reaģēšanas pasākumu atbalsta nodrošināšanā, kā arī vietējo iedzīvotāju informēšanā.

Papildus tam pērn organizēti arī vairāki informatīvi pasākumi izglītības iestāžu vadītājiem un Valsts policijas darbiniekiem par agrīnajām radikalizācijas pazīmēm.

Saistītās tēmas: Terorisms

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube