Vēsturisks brīdis –  Februārī sāksies pirmā Latvijas zinātnieku ekspedīcija uz Antarktīdu. Šā gada 11.februārī Latvijas ģeologi dosies pirmajā ekspedīcijā uz ledāju klāto Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā.

 

Ekspedīcijas laikā pētījumu bāze būs Ukrainai piederošā Vernadska polārstacija, kura atrodas uz Galindesa salas netālu no Antarktīdas pussalas. Komandas uzdevums ekspedīcijas laikā ir mērīt Antarktīdas pussalas un apkārtējo salu ledāju biezumu un iekšējo struktūru, kā arī izveidot 3D modeļus turpmākiem pētījumiem. Zinātnieki pētīs uz ledājiem mītošos mikroorganismus un augšņu veidošanās procesus, kā arī iežu un nogulumu veidošanās apstākļus.

Šāds zinātnieku pētījumi došot ieguldījumu Latvijas un citu valstu zinātnieku izpratnē par mūsdienu procesiem un ledāju dinamiku Antarktīdas pussalas apkārtnē. Zinātniskie pētījumi Antarktīdā veicināšot arī sabiedrības izpratni par globālo klimata mainību un ledāju kušanas ietekmi.

Ekspedīcijā dosies Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pasniedzēji un pētnieki: Dr.ģeol. Kristaps Lamsters, Dr.ģeol. Jānis Karušs un Dr.ģeol. Māris Krievāns. Pētnieku komanda kopā jau īstenojusi trīs ekspedīcijas, pētot ledājus Islandē un Grenlandē.

Antarktīda ir piektais lielākais kontinents, kas veidots no ledus. Antarktīdas tuvumā cilvēki pirmo reizi nokļuva tikai ap 1820. gadu. Līdz pat mūsdienām lielākā daļa no kontinenta nav izpētīta. Uz Antarktīdu joprojām dodas tikai zinātnieki un piedzīvojumu meklētāji.

Parasti Antarktīdā uzturas ap 1000 cilvēku, kuri strādā zinātniskajās stacijās. 98% no Antarktīdas teritorijas klāj ledus sega, kuras maksimālais biezums ir līdz pat 4,7 kilometriem.

Pētījums līdzfinansēts no ERAF projekta, un ekspedīciju atbalsta arī Latvijas Universitātes fonds ar SIA “Mikrotīkls” ziedojuma finansējumu, SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate””, SIA “Spectre Latvia”, veikals “Ceļotājs”, radošo risinājumu aģentūra SIA “Tribe”, SIA “Master Foto”.

Foto: publicitātes foto Gatis Gierts

youtube icon
Abonēt youtube