Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins piektdien oficiāli pasludināja 23. Ziemas olimpiskās spēles, kas notiks Phjončhanā, par atklātām. Līdz ar to ir dots starts Olimpiādei, kurā piedalīsies teju 3000 sportisti. Viņu vidū būs arī 34 Latvijas pārstāvji. 23. Ziemas olimpisko spēļu, kas notiks Phjončhanā, uguni piektdien iededza leģendārā Dienvidkorejas daiļslidotāja Juna Kima. 2010.gadā Vankūverā Kima kļuva par olimpisko čempioni un parādīja pārliecinošāko sniegumu arī pēc četriem gadiem Sočos, tomēr tiesneši toreiz strīdīgi uzvaru piešķīra mājiniecei Adelīnai Sotņikovai. Pirms tam līdz Kimai lāpu nogādāja divas dāmu hokejistes, no kurām viena bija no Dienvidkorejas, bet otra no Ziemeļkorejas. Kā zināms, olimpiskajās spēlēs dāmu hokeja turnīrā piedalīsies vienota Korejas komanda. Līdz pat pēdējam brīdim organizatoriem izdevās noslēpt, kas iedegs Olimpisko lāpu un tas nekur tā arī neizskanēja.

Atklāšanas gājienā Latvijas delegācija stadionā iesoļoja pusdivos pēcpusdienā pēc Latvijas laika. Valsts karogu nesa bobsleja stūmējs Daumants Dreiškens. Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs atklāšanas ceremonijā īpaši aicināja sportistus “palikt tīriem”. “Jūs varat pa īstam izbaudīt olimpisko sniegumu vien tad, ja cienīsiet noteikumus un paliksiet tīri. Vienīgi tad jūsu mūža atmiņas būs cienījama olimpieša atmiņas,” paudis Bahs.

Dopinga skandālu dēļ no dalības olimpiskajās spēlēs ir diskvalificēta Krievija un šīs valsts sportisti atklāšanas ceremonijā iznāca zem olimpiskā karoga, ko nesa kāda no sacensību brīvprātīgajām.

Tāpat Bahs slavēja Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju, kas atklāšanas ceremonijā iznāca kopēji. Apvienotā Koreju delegācija iznāca ar stilizētu karogu, kur uz balta fona apvienota šo valstu teritorija. Bahs to nosauca kā “lielisku piemēru” un olimpisko spēļu “vienojošo spēku”.

Phjončhanas olimpiskās spēles norisināsies līdz 25.februārim, sportistiem sadalot 102 medaļu komplektus 15 dažādos sporta veidos, turklāt pirmo reizi Ziemas Olimpiādē tiks izdalīti vairāk nekā simts godalgu komplekti. Sacensību programmā debitēs četras disciplīnas – “Big Air” snovbords, jaukto pāru sacensības kērlingā, masu starts ātrslidošanā un jaukto komandu sacīkstes kalnu slēpošanā. Kopumā šajā Olimpiādē piedalīsies 92 valstis, bet uz starta dosies teju 3000 sportisti.

Pirmo reizi kopš 1998.gada Nagano olimpiskajām spēlēm Ziemas olimpiskajās spēlēs nepiedalīsies Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētāji, jo Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) nebija gatava maksāt par hokejistu transportēšanu un apdrošināšanu.

Tikmēr Latvijas delegāciju šajā Olimpiādē pārstāvēs 34 sportisti, bet vēl viens – bobsleja stūmējs Intars Dambis – sastāvā iekļauts kā rezervists, turklāt viņš olimpiskajā ciematā nemaz nedzīvos. Latvija būs pārstāvēta deviņos sporta veidos, bet komandā iekļauti 14 olimpiskie debitanti. Salīdzinot ar iepriekšējām Ziemas olimpiskajām spēlēm, delegācijas sastāvs ir mazākais kopš 1998.gada Nagano Olimpiādes, bet tam ir vienkāršs izskaidrojums – četrgades nozīmīgākajam forumam nav kvalificējusies Latvijas hokeja izlase, kas uzreiz palielina dalībnieku skaitu, jo hokeja komandā var pieteikt 25 spēlētājus.

Phjončhana par 2018.gada Ziemas olimpisko spēļu mājvietu tika izraudzīta 2011.gada jūlijā, Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) 123.Sesijā balsojumā pārliecinoši apsteidzot Vācijas pilsētu Minheni un Ansī pilsētu Francijā. Dienvidkorejā šī būs otrā Olimpiāde, jo 1988.gadā galvaspilsētā Seulā notika Vasaras olimpiskās spēles.

Šo spēļu dēļ no Seulas uz Phjončhanu tika izbūvēta ātrvilciena līnija, bet viens no argumentiem, kāpēc Dienvidkoreja ieguva tiesības rīkot četrgades nozīmīgāko forumu, bija olimpisko objektu kompaktums, jo tie ir ap divām galvenajām norises vietām – Alphensijas kūrortu, kur notiks āra sporta veidi, un piekrastē esošo Kanninu, kur savukārt norisināsies sacensības iekštelpās.

Sagaidāms, ka šīs varētu būt vienas no aukstākajām Ziemas olimpiskajām spēlēm vēsturē. Šobrīd Phjončhanā gaisa temperatūra pa dienu tuvojas -10 grādiem pēc Celsija, kamēr pa nakti tā nereti pārsniedz pat -20 grādus. Līdz ar to noslēdzošajā nedēļā pirms Olimpiādes parādījās informācija, ka diezgan daudz sportistu tieši lielā aukstuma dēļ varētu nepiedalīties atklāšanas ceremonijā.

 

Saistītās tēmas: AtklāšanaZiemas olimpiskās spēles

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube