Latvijas patērētāju interešu aizstāvības organizācijas parakstījušas aicinājumu lauksaimniekiem, ražotājiem un uzņēmējiem apvienot spēkus un kopīgi cīnīties par elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) maksājuma atcelšanu, aģentūru LETA informēja Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijā (LPIAA).
Aicinājums parakstīts piektdien LPIAA rīkotā Starptautiskajai Patērētāju dienai veltītā semināra noslēgumā, kura laikā dalībnieki apsprieda OIK sloga mazināšanas iespējas. Aicinājumā akcentēta nepieciešamība dažādām elektroenerģijas patērētāju grupām kopā iestāties pret nepamatoto OIK maksājumu un meklēt visas sabiedrības interesēm atbilstošus risinājumus.
Patērētāju interešu aizstāvju ieskatā zaļās enerģijas atbalsta ideja izmantota, lai radītu mehānismu, kas darbojas pretēji patērētāju interesēm un kurā vienīgie ieguvēji ir ļoti šaura OIK atļauju saņēmēju grupa. “Valdības centieni šo mehānismu reformēt un OIK slogu patērētāju maksājumos samazināt nav guvuši panākumus. Tieši pretēji – gada sākumā daudzi privātie patērētāji, kā arī lauksaimnieki un dažādu nozaru uzņēmēji, saņēma par 30-40%, pat 100% lielākus elektroenerģijas rēķinus,” pausts aicinājumā.
Vienlaikus patērētāju interešu aizstāvji uzsver, ka nepamatoti augsta maksa par elektroenerģiju negatīvi ietekmē gan mājsaimniecību, gan arī visas valsts ekonomiku un atsevišķas tās jomas, līdz ar to saprotamas un atbalstāmas ir gan lauksaimnieku prasības risināt sezonālo elektroenerģijas pieslēgumu problēmu, gan ražotāju bažas par konkurētspējas mazināšanos.
LPIAA valdes priekšsēdētāja Tekla Žabova norādīja, ka katra elektroenerģijas patērētāju grupa – mājsaimniecības, zemnieki, mazie un vidējie uzņēmēji, lielie ražotāji – cīnās vienīgi par savām interesēm, kas neveicina sabalansētu risinājumu meklēšanu, tādējādi saglabājot iespējas vieglas naudas tīkotājiem nepamatoti pelnīt uz visu elektroenerģijas patērētāju rēķina.
“Mums jāapzinās, ka visi esam vienā laivā, tādēļ mēs aicinām arī tādas organizācijas kā Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome, Zemnieku saeima, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Būvmateriālu ražotāju asociācija un citas apvienot spēkus, lai mudinātu valdību rīkoties izlēmīgāk un atcelt nepamatoto OIK maksājumu,” sacīja Žabova.
Viņa aģentūrai LETA apstiprināja, ka LPIAA patlaban gatavo arī iesniegumu, ar ko plānots vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC), kam tiks lūgts izvērtēt, vai ar OIK maksājumu netiek pārkāpts Patērētāju tiesību aizsardzības likums. Jautājums, kas PTAC būs jāvērtē, ir par to, vai no patērētājiem ir tiesības prasīt maksu par pārvadi un sadali un vēl arī maksu par OIK.
Tāpat LPIAA aicinās PTAC vērtēt, vai Patērētāju tiesību aizsardzības likumu nepārkāpj arī šķērssubsīdijas OIK maksas saņēmējiem, kā arī to, vai OIK pēc būtības varētu būt uzskatāms par nodokli.
Tiesa, kad iesniegums varētu tikt nosūtīts PTAC, Žabova vēl nevarēja pateikt.
Tikmēr semināra laikā viņa skaidroja, ka ik dienu viņa saņem vairākus zvanus no patērētājiem, kas vedina domāt, ka sabiedrībā spriedze saistībā ar OIK maksājumu ir liela. Pēc viņas teiktā, medijos līdz šim ļoti maz ir tikusi pievērsta uzmanība individuālo patērētāju problēmām, proti, lielākoties medijos tiekot runāts par uzņēmumiem, kuriem valsts palielinājusi atbalstu, vai arī par lauksaimnieku grūtībām saistībā ar OIK.
Vairāki iedzīvotāju pārstāvji pauda bažas, ka beigu beigās viss OIK slogs palikšot “uz iedzīvotāju pleciem”, kuri nav ne valsts atbalstu saņemošie energointensīvie uzņēmumi, ne arī lauksaimnieki, kuri šobrīd cīnās par savām interesēm.
Tāpēc LPIAA kā patērētāju interešu aizstāvības pārstāvji aicina visas puses kopīgi domāt par to, kā atcelt OIK maksājumi visiem.
Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvis Gunārs Valdmanis semināra dalībniekus informēja, ka patlaban no visas elektroenerģijas, kas tiek patērēta Latvijā, OIK maksājumu saņemošās koģenerācijas stacijas saražo ap 20%.
EM pārstāvis atzina, ka OIK maksājums ir “neveiksmīga, kļūdaina apdrošināšanas polise”, taču, atceļot OIK, būtu jāslēdz šīs stacijas. Tā rezultātā pieaugtu elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena. Tāpēc, ka cenas pieaugumu ietekmēs elektroenerģijas apjoma kritums tirgū. Tādējādi iedzīvotāji un citi patērētāji nevis būtu ieguvēji, bet drīzāk zaudētāji.
Žabova EM pārstāvim sacīja, ka tie, kas pieļāvuši kļūdas, ir jāsauc pie atbildības. “Ir cilvēki, ir uzvārdi, ir darbības – tie jāsauc pie atbildības,” teica Žabova.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Ekonomikas ministrija meklē risinājumus OIK sloga samazināšanai, tostarp ir būtiski samazināts atbalsts TEC-1 un TEC-2 stacijām, kā arī pārbaudītas 39 koģenerācijas stacijas attiecībā uz pārkāpumiem un 21 stacijai atcelta atļauja. Tāpat norit darbs arī pie OIK diferenciācijas.
EM arī piedāvā, ka sezonāli strādājošajiem elektroenerģijas lietotājiem no 1.aprīļa būs iespēja atteikties no pieslēguma uz laiku līdz deviņiem mēnešiem, atjaunojot to vēlāk par nebūtiskām tehniskām izmaksām.
Ziņu avots: Ainārs Sauka, LETA Un Laura Legzdiņa, LETA