Ekonomikas ministrijas (EM) vadītā darba grupa obligātās iepirkumu komponentes (OIK) maksājumu sistēmas atcelšanu nevienosies par OIK atcelšanu, bet gan atjaunojamās enerģijas nozares reputācijas atjaunošanu, aģentūrai LETA sacīja darba grupas loceklis, enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.

Ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) preses sekretāre Agita Baltbārde aģentūrai LETA stāstīja, ka vakar, 26.jūlijā, notika pirmspēdējā darba grupas sēde, bet nākamnedēļ, 1.augustā, plānots pieņemt darba grupas gala ziņojumu ar priekšlikumiem par OIK nākotni.

Viņa atzina, ka pirmspēdējā darba grupas sēdē tika diskutēts par vairākiem scenārijiem OIK jomas sakārtošanā, tomēr nekomentēja, kādu scenāriju darba grupa varētu piedāvāt atbalstīšanai Ministru kabinetā. Plānots, ka Ašeradens par darba grupas paveikto informēs pēc pēdējās sēdes, bet ziņojums par OIK sistēmu valdībā varētu nonākt 7.augustā.

Ozoliņš pauda, ka patlaban darba grupa nav vienojusies par vienu konkrētu risinājumu, jo diskusijas vēl turpināsies pēdējā sēdē. Tajā pašā laikā viņš pauda pārliecību, ka gala ziņojumā netiks piedāvāts attiekties no OIK, bet gan tiks izskatīta virkne priekšlikumu sistēmas sakārtošanai.

“Viens priekšlikums paredz pastiprināt kontroli pār tām “zaļās” enerģijas stacijām, kuras ir saņēmušas atļauju piedalīties obligātajā iepirkumā. Tāpat piedāvāts ieviest subsidētās enerģijas nodokli, kā arī var parādīties atsevišķi ierobežojumi biogāzes stacijām,” informēja Ozoliņš.

Eksperts uzsvēra, ka darba grupas ziņojumā netiks piedāvāts viens risinājums, bet gan tas būs pasākumu komplekss, ar mērķi atjaunot “zaļās” enerģijas reputāciju, kā patlaban tas notiekot banku sektorā.

Ozoliņš arī uzsvēra, ka darba grupas locekļu vidū valdot vienprātība, ka atbalstam “zaļajai” enerģijai ir jābūt arī turpmāk. “Diemžēl EM neieklausās darba grupas locekļu piedāvājumos, lai gan tie ir vairāki. Piemēram, viens priekšlikums paredz mainīt atbalsta sistēmu jau no 2019.gada, atjaunojamās enerģijas ražotājiem maksājot piemaksu par tīklā nodotu enerģiju,” sacīja enerģētikas eksperts.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka valdība šogad 17.aprīlī nolēma izveidot darba grupu elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmas atcelšanai. Darba grupas vadītājs ir Ašeradens, bet darba grupas vadītāja vietnieks ir Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

Darba grupā ir iekļauti atbildīgo ministriju un valsts institūciju vadītāji un eksperti, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Ārvalstu investoru padomes un citu valdības sociālo partneru vadītāji, kā arī atjaunojamo energoresursu nozares asociāciju pārstāvji.

Darba grupai līdz šā gada 1.augustam uzdots izvērtēt OIK un subsidētās elektroenerģijas sistēmas ietekmi uz tautsaimniecību, sagatavot priekšlikumus OIK maksājumu sistēmas atcelšanai, kā arī sagatavot priekšlikumus esošo atbalsta saņēmēju darbības nosacījumiem pēc OIK maksājumu sistēmas atcelšanas.

Savukārt Ekonomikas ministrijai līdz šā gada 1.septembrim uzdots iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumus normatīvu grozījumiem par elektroenerģijas OIK maksājumu sistēmas atcelšanu, ņemot vērā darba grupas priekšlikumus.

Šā gada 16.jūlijā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” Ašeradens pauda, ka Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no OIK.

“Šobrīd mēs esam salikuši kopā scenāriju, kas ļauj triju gadu laikā pilnībā atteikties no OIK maksājumiem. Mēs 1.augustā publiskosim šo scenāriju. Viegli nebūs. Es jau redzu, ka šobrīd ir ļoti asa pretreakcija,” teica Ašeradens.

Vienlaikus ministrs atzina, ka Latvija no OIK varētu atteikties arī nākamajā gadā, bet šādā gadījumā valsts tiktu ierauta apjomīgās tiesvedībās. “Es nespekulēšu, bet šīs summas varētu būt simtos miljonu eiro. Mūsu uzdevums ir atrast tiesiskus risinājumus, kādā veidā mēs varam tikt no šīs situācijas ārā,” teica Ašeradens, piebilstot, ka tostarp labus instrumentus attiecīgā jautājuma risināšanai piedāvā Eiropas Komisija.

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas: OIKOIK afēraOIK skandāls

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube