Latvijas Republikas proklamēšanas 100.gadadienas rīts Rīgā sākās ar studentu korporāciju gājienu, kurā piedalās pāris tūkstoši esošo un bijušo studentu.

Studenti pirms paša saullēkta no Latvijas Universitātes galvenās ēkas un Brīvības pieminekļa devās patriotiskā piemiņas gājienā uz Brāļu kapiem par godu Latvijas Republikas dzimšanas dienai. Pirmās gājienā devās vairāk nekā desmit vīru studentu korporācijas, kurām sekoja mazāks skaits dāmu studenšu korporāciju, bet gājienu atkal noslēdza vīri.

Kā novēroja aģentūra LETA, Latvijas simtgades gājiens šogad bija daudz kuplāk apmeklēts nekā citu gadus – ja pasākuma rīkotāji lēš, ka tajā ik gadus piedalās aptuveni 1000 dalībnieku, tad šogad to noteikti bija vismaz uz pusi vairāk.

Paralēli plkst. 8.11 pie Brīvības pieminekļa notika Latvijas rīta ieskandināšana. Ieskandināšanai tika aicināts pievienoties ikviens arī savās mājās un pagalmos vai kādā īpašā un sirdij tuvā vietā kopā ar ģimeni, draugiem un kaimiņiem, lai iesāktu Latvijas 100.dzimšanas dienu ar gaišām domām un svētku noskaņojumu.

Pie Latvijas brīvības simbola – Brīvības pieminekļa – Latvijas rītu ieskandināja folkloras kopas ar saules sagaidīšanas dziesmām, un tām bija zināmi panākumi – ja pasākuma sākumā debesis bija pavisam pelēkas un nedaudz līņāja, tad vēlāk “pavērās” arī kāda skaidras debess mala.

Šādi pasākumi notika visā Latvijā – Alsungā, Kolkā, Turaidā, Gaiziņkalnā, Mežotnes pilskalnā, Rāznas ezera krastā un citur.

Studentu korporāciju gājiena vēsture sakņojas pirmās brīvvalsts laikā, kad to organizēja Latvijas Universitāte. Tad gājienā piedalījās Latvijas Universitātes vadība, studentu un studenšu korporācijas, Konkordiju seniorāts, Vienību savienība un citas akadēmiskās mūža organizācijas, kā arī pārējie studenti. Pirms 26 gadiem, 1992.gadā, gājiena rīkošanas tradīciju atjaunoja un pārņēma Latvijas Studentu korporāciju Prezidiju konvents.

Korporācijas ir akadēmiskas, nacionālas un slēgtas mūža organizācijas, kas 23 studentu un 13 studenšu korporācijās apvieno vairāk nekā 3000 cilvēkus. Pirmā latviešu studentu korporācija “Lettonia” tika dibināta 1870.gadā Tērbatā, savukārt pirmā studenšu korporācija “Daugaviete” – 1921.gadā Rīgā.

Pateicība par foto Eduardam Harčukam.

Ziņas avots: LETA

youtube icon
Abonēt youtube