Rīga, 11.febr., LETA. Rīgas domes opozīcijai pirmdien nepietika balsu, lai no amata atbrīvotu pilsētas mēru Nilu Ušakovu (S), līdz ar to viņš saglabājis amatu.

Par Ušakova atbrīvošanu balsoja visi klātesošie opozīcijas deputāti. Pret balsoja visi koalīcijas pārstāvji.

Balsojumu par neuzticības izteikšanu Ušakovam rosināja opozīcija. Šī domes sasaukuma laikā tā ir jau trešā reize, kad opozīcija rosinājusi šādu balsojumu.

Sēdes laikā vairāki opozīcijas deputāti Ušakovam veltīja pārmetumus par aizvadītajos gados izskanējušiem korupcijas skandāliem, tostarp tā dēvēto “nano ūdens lietu” un pašvaldības SIA “Rīgas satiksmes” korupcijas lietu.

Tāpat opozīcijas deputāti mēram pārmeta, ka jau vairāku gadu laikā viņa vadībā Rīgas dome nav bijusi spējīga samazināt rindas uz bērnudārziem, kā arī pārmeta mēram neefektīvu pilsētas ielu uzturēšanu.

Deputāts Ģirts Lapiņš (VL-TB/LNNK) no tribīnes pauda, ka, viņaprāt, ir pilnīgi skaidrs, ka tā dēvētā “nano ūdens lietā” veikti nesaimnieciski darījumi simtos tūkstošu eiro apmērā, un tieši atbildīgs par to ir Ušakovs, jo viņš ir “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs. “Mēs varam teikt, ka šī ir korupcija milzīgos apmēros,” pauda Lapiņš.

Lapiņa partijas biedrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) norādīja, ka šodien noticis tas, par ko viņš pārliecību medijos paudis aizvadītās nedēļas beigās – Rīgas domes ārkārtas sēde sasaukta vien pāris stundas iepriekš. Debašu laikā Puntulis arī pauda pārliecību, ka domes koalīcija Ušakovu nemaz neatbalsta tik ļoti, kā viņam varētu likties.

Līdzīgus pārmetumus domes priekšsēdētājam pauda partijas “Latvijas attīstībai” deputāts Viesturs Zeps, norādot, ka daudzu gadu laikā joprojām netiek ņemti vērā opozīcijas pārstāvju lūgumi izsludināt domes sēdes laicīgi. Zeps arī ir pārliecināts, ka aizvadītajā sestdienā partijas “Saskaņa” rīkotais mītiņš Rātslaukumā bijis mākslīgs, un tajā kārtējo reizi domes vadība centusies vainu par notikušo uzvelt valsts pārvaldei, kas pārlieku ierobežojot pašvaldību.

Savukārt partiju “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” deputāti pauda atbalstu Ušakovam, argumentējot, ka iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās viņš saņēmis vislielāko vēlētāju atbalstu, kā arī kvalitatīvi pildījis sava amata pienākumus.

Deputāte Olga Veidiņa (S) norādīja, ka aizvadītajā mītiņā guvusi pārliecību, ka iedzīvotāji ir apmierināti ar dzīvi Rīgā. “Vēlētāju apmānīt trīs reizes nevar. Es biju šai mītiņā un es dzirdēju, ko runāja cilvēki. Latviešu cilvēki runāja, ka to, ko redz Rīgā, uzskata par pašsaprotamu – ērts un pēc saraksta braucošs sabiedriskais transports, izremontētas skolas un bērnudārzi, skolēni ēd pusdienas par brīvu, kā arī ir daudzi sociālie pabalsti. Cilvēki grib arī nākamos soļus, un tie Rīgas attīstības stratēģijā ir iekļauti. Ja kāds tiešām māk vadīt domi, tad tas ir līdzšinējais priekšsēdētājs,” sacīja Veidiņa.

Savukārt Aleksejs Rosļikovs (S) ironizēja par “Jaunās konservatīvās partijas” līdzšinējo retoriku cīņā par tiesiskumu, sakot, ka divu bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieku strādāšana partijā nenozīmē, ka tā ir “tiesiskuma pamats”, pretējā gadījumā, viņš esot pa pusei medmāsa, jo no partijas “Saskaņa” deputāta amatus ieņem divi mediķi.

Tāpat Rosļikovs pārmeta pieteikuma iesniedzējam Vilnim Ķirsim (V), ka viņa kā politiķa motivācija esot pārņemt varu Rīgas domē, nevis strādāt iedzīvotāju labā. “Saskaņa ir bijusi pie varas, un padarīts ir daudz,” pāliecināts Rosļikovs.

Ušakovs debašu noslēgumā pauda pateicību koalīcijas partneriem par atbalstu, sakot, ka uz Rīgas ielām ir bedres, taču pilsētas dome spējusi sakopt pagalmus, skolas un stadionus, uzcelt bērnudārzus, kā arī nodrošināt dažādus pabalstus pilsētas iedzīvotājiem.

“Kļūdu nav tiem, kas neko nedara. Tiem, kas savā dzīvē neko nedara – tiem, kuri vienīgi prot kliegt un traucēt citiem strādāt [..],” sacīja Ušakovs, novēlot partiju “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” deputātiem spēku izturēt opozīcijas politisko spiedienu.

Savukārt Ķirsis (V) pirms balsojuma pauda viedokli, ka Vadims Baraņņiks (S), daudzus gadus būdams Rīgas domes Satiksmes komitejas vadītājs, personīgi ir atbildīgs par korupcijas skandālu “Rīgas satiksmē”, kā arī par “līdz kliņķim” nolaisto pilsētas infrastruktūru. “Vienīgais, kurš no jums (partijas “Saskaņa”) jūtami sakustina ledu, ir Aleksejs Rosļikovs (S). Protams, viņš izkalpojās kuģa kapteinim, bet vienlaicīgi viņš skatās, uz kuru pusi ir drošības laiviņa, lai aizbēgtu no šī “Titānika”,” pauda Ķirsis.

Opozīcijas deputāts partiju “Saskaņa” no tribīnes arī apvainoja krievvalodīgo mediju “nopirkšanā”.

Neraugoties uz to, ka ārkārtas sēde tika izsludināta šodien vien neilgi pēc pusdienlaika, to apmeklēja arī vairāki Ušakova atbalstītāji, kas aizņēma visas vietas sēžu zāles balkonā, atstājot pāris interesentus ārpus durvīm.

Kā ziņots, pirms pāris nedēļām Rīgas domi atkārtoti “sašūpoja” korupcijas skandāls pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”. Veicot procesuālās darbības, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veica kratīšanu Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā.

Ušakovs pēc kratīšanām no amata atkāpties negrasās, jo viņam nekāds statuss šajā procesā piemērots neesot un viņš neesot veicis nekādas nelikumīgas darbības. “Saskaņa” paudusi viedokli, ka notikušās kratīšanas esot politiska izrēķināšanās. Tāpat aizvadītajā sestdienā Rātslaukumā partija “Saskaņa” rīkoja Ušakova atbalsta mītiņu, kurā pulcējās ap 3000 dalībnieku.

Tikmēr vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) ir vērsies KNAB, lai iegūtu detalizētāku informāciju par Rīgas domē notiekošajām darbībām, aģentūrai LETA iepriekš apstiprināja ministra pārstāve Agnese Vārpiņa. Pūce neprognozēja, vai varētu rosināt Ušakova atstādināšanu vismaz uz izmeklēšanas laiku, norādot, ka visām viņa darbībām jābūt tiesiski pamatotām. Vienlaikus viņš minēja, ka joprojām notiek Rīgas domes atlaišanas likumprojekta izvērtēšana un pēdējās darbības tā virzību nav ietekmējušas.

KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem. Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana. Lietā aizturētas septiņas personas, tostarp “Rīgas satiksmes” bijušais vadītājs Leons Bemhens, kuram kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

Pēc paziņojuma par šādu kriminālprocesu atkāpās visa “Rīgas satiksmes” līdzšinējā valde un par atkāpšanos no Rīgas vicemēra amata paziņoja arī Andris Ameriks (GKR). Viņš skaidroja, ka šādu soli spēris, jo apstākļos, kad notiek izmeklēšana par konkrētiem likumpārkāpumiem Rīgas domē, viņa, Rīgas domes un partijas “Gods kalpot Rīgai” reputācija ir apdraudēta.

Opozīcijas deputāti vairākkārt pauduši viedokli, ka Ušakovam ir jāseko Amerika piemēram. Pēc opozīcijas ierosinājuma arī iepriekš sasauktas domes sēdes par neuzticības izteikšanu Ušakovam, tomēr viņš šos balsojumus izturējis.

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas: Nils Ušakovs

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube