Daudz, lieli un labas kvalitātes – tāda ir šī rudens kartupeļu raža visā Latvijā, apmierināti ir ne vien paši audzētāji, bet arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Kartupeļu lauki šogad visā valstī plešas 8,5 tūkstošu hektāru platībā, un to kopražu prognozē 233 tūkstoši tonnu.

Gada iesākums neko labu saimniekiem nesolīja, jo pavasaris bija krietni sausāks nekā parasti. Situāciju sarežģīja arī tas, ka nebija ierastās ziemas un sniega, kas kalpo par vienu no mitruma akumulatoriem pavasara periodam, arī marta nokrišņi nespēja glābt laukus no aprīļa un maija sausuma.

Tādēļ izšķirošu nozīmi kartupeļu audzētājiem ieguva pareiza lauka izvēle tupeņu stādīšanai. Tas atspoguļojas ražā – tā ir krietni vien augstāka tur, kur izvēlētas augsnes, kas spēja saturēt mitrumu. Sausais pavasaris nozīmēja arī to, ka kartupeļi jāiestāda iespējami agrāk – aprīļa beigās un maija pirmajās dienās. Šāda rīcība tagad ļāvusi iegūt labāku ražu, jo kartupeļu bumbuļiem pietika mitruma sakņu sistēmas nostiprināšanai un sadīgšanai, skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā.

Centrā min arī to, ka arī vasara kartupeļu augšanai bija labvēlīga – jūnija siltums kopā ar mēreniem nokrišņiem nodrošināja labus apstākļus jauno kartupeļu bumbuļu veidošanai. Savukārt augusts bija sauss un silts, kā parasti, neļaujot lakstus strauji nokaltēt lakstu puvei. Tomēr bija jāievēro atbilstošas tehnoloģijas un šī lakstu puve, kā arī sausplankumainība jāapkaro.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts komentē: “Sliktākas ražas ir laukos ar smilts un māla augsnēm, kur tika nokavēta stādīšana, aizkavējot tik svarīgo sākotnējo attīstību, ko jūnija nokrišņi vairs nespēja kompensēt. Šādos laukos situāciju pasliktināja arī jūlijā piedzīvotās vēsās naktis. Savukārt laukos, kuros nepielietoja precīzo kartupeļu lakstu puves apkarošanu, notika strauja tās izplatība, priekšlaikus iznīcinot lakstus.”

Lielākajā Latvijas daļā kartupeļu raža ir ļoti laba, šogad vairāk ir arī lielo bumbuļu, kas pat rada nelielu problēmu ar sēklas materiālu nākamajai sezonai. Labas ražas tiek solītas arī laukos, kuros audzē kartupeļus pārstrādei, norāda centrā.

Foto: Unplash.com

youtube icon
Abonēt youtube