Foto: Publicitātes

Ekonomikas ministrija ir iesniegusi ierosinājumu Ministru kabinetā ļaut epidemioloģiski drošā veidā atsākt darbu visiem veikaliem tirdzniecības centru telpās. Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse lielāko tirdzniecības centru vārdā šo ierosinājumu atbalsta, jo priekšlikums ir balstīts pētījumu datos un zinātniski pamatotā argumentācijā par gaisa kvalitāti.

Kā liecina CO2 līmeņa mērījumi tirdzniecības centros, gaisa kvalitāte tirdzniecības centros ir daudz labāka un tirdzniecības centri ir uzskatāmi par epidemioloģiski daudz drošāku vidi, nekā, piemēram, mazie veikali, kur nav mehāniskas ventilācijas, bet kuriem ir atļauts darboties.

Mērījumi, ko veikuši RSU Higiēnas un arodslimību laboratorijas pētnieki no šī gada 15. līdz 20.aprīlim, apliecina, ka oglekļa dioksīda (CO2) līmenis tirdzniecības centros ir no 395 līdz 690 ppm1 – jo zemāks CO2 līmenis tiek konstatēts, jo augstāka gaisa kvalitāte.

“Šie dati apliecina epidemioloģiski drošo vidi tirdzniecības centros, tāpēc to pārstāvji rosina pieņemt faktos balstītus lēmumus un atvērt visas tirdzniecības vietas. Jāatzīmē, ka šis jautājums tika izdiskutēts arī OVG sapulcē š.g. 29. aprīlī, kur klātesošajiem epidemiologiem nebija iebildumu pret mērījumu rezultātiem,” pauž Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse.

Jau iepriekš ziņots, ka, lai vērstu uzmanību uz profesionāli plānotu un būvētu ventilācijas sistēmu ietekmi uz oglekļa dioksīda (CO2) līmeni tirdzniecības centros, pieci tirdzniecības centri – Alfa, Domina Shopping, Galleria Rīga, Galerija Centrs un Origo – sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniekiem veica CO2 mērījumus dažādās šo tirdzniecības centru vietās, tostarp pārtikas un citos veikalos, kuros tirdzniecība ir atļauta un tajos pulcējas pircēji.

“Šobrīd tirdzniecības nozarē pastāvošie ierobežojumi rada situāciju, kas ne tikai kropļo konkurenci, bet arī pastiprināti veicina pircēju klātbūtni tajos veikalos, kas ir atvērti, jo tie koncentrē sevī visus pircējus, arī tos, kas būtu devušies uz lielajiem tirdzniecības centriem. Ar pētnieku veiktajiem mērījumiem esam ieguvuši apliecinājumu, ka tirdzniecības centros, pretstatā daudziem mazajiem veikaliem, kam šobrīd atļauts strādāt, ir ļoti laba gaisa kvalitāte – vidējais CO2 līmenis ir 475 ppm, uzsver Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

Turpinot stāsta M. Vanags: “Salīdzinājumam – lietotu apģērbu veikalā Rīgas centrā, kas aktīvi strādā un kurā ik dienas šaurās telpās pulcējas liels skaits pircēju, CO2 līmenis sasniedz pat 989 ppm, kas liecina par Covid-19 transmisijas paaugstinātu risku. Uzskatām, ka šāda situācija ir jānovērš, beidzot ļaujot darboties tieši epidemioloģiski drošākajām iepirkšanās vietām un uzsākot ceļu uz ekonomikas atveseļošanos.”

1 Parts per million (ppm) jeb daļiņas uz miljonu – daļiņu skaita attiecība pret tilpumu, kur šīs daļiņas atrodas.

youtube icon
Abonēt youtube