Foto: Simona Dilāne

Lai piedalītos rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās, balsstiesīgajiem iedzīvotājiem nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte. Pēc Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes (PMLP) datiem, uz 1.septembri būs aptuveni 18 000 pilsoņu, kuriem jānoformē jauni dokumenti. Tas nozīmē, ka līdz 14. Saeimas vēlēšanām viņiem būtu viens mēnesis, lai iegūtu jaunus dokumentus.

Tiesībsargs Juris Jansons saskata riskus, ka ne visi balsstiesīgie iedzīvotāji varētu laicīgi saņemt personu apliecinošos dokumentus. PMLP pārstāve Madara Puķe atbild uz izteiktajām bažām: “Dati liecina, ka uz 1.septembri būs ap 18 tūkstoši pilsoņu, kuriem jānoformē jauni dokumenti, lai varētu piedalīties vēlēšanās. To varēs izdarīt līdz oktobrim, ja cilvēki paši nāks uz nodaļām formēt dokumentus.”

Arī Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), tuvojoties 14. Saeimas vēlēšanām, regulāri tiekas ar PMLP darbiniekiem, lai pārrunātu aktuālos jautājumus. Tai skaitā, vai balsstiesīgie iedzīvotāji, kuriem beidzies personu apliecinošo dokumentu derīguma termiņš, pašreizējos apstākļos laikus tos varēs samainīt.

CVK sekretārs Ritvars Eglājs norāda: “Attiecībā uz personu dokumentu termiņiem – PMLP nav šo pieteikusi kā problēmjautājumu, līdz ar to ceram, ka viss būs labi.”

CVK pārstāvis vērtē, ka 18 tūkstoši balsstiesīgo ir nepilni 2% no kopējā vēlētāju skaitam un tas nav daudz.

No 1.jūnija PMLP tos cilvēkus, kuriem dokumentu derīguma termiņš Saeimas vēlēšanu dienā būs beidzies, papildus informēs par nepieciešamību doties mainīt pasi vai ID karti.

Madara Puķe: “Mēs apzināsim šos cilvēkus, atgādināsim viņiem, ka ir jāmaina personu apliecinošie dokumenti. Ja būs nepieciešamība, domāsim arī par citiem risinājumiem, lai visi varētu laikus iegūt dokumentus un doties uz vēlēšanām.”

Lai PMLP filiāles rindas mazinātu, pašlaik klientus atkal apkalpo rindas kārtībā. Iepriekšējais pieraksts darbojas vien nelielā apjomā. No 1.jūnija Rīgas 1. nodaļā darbu ar klientiem sāks 16 jauni speciālisti. “Tas mums ļauj apkalpot vairāk klientus, jo dati liecina, ka pēc iepriekšējā pieraksta vidēji neatnāk 25%. Tāpat lielākās nodaļās divas reizes nedēļā būs virsstundas, nodaļas strādās ilgāk, lai var ierasties pēc darba un vairāk klientus apkalpot. Mēs ceram, ka visi šie jauninājumi rindas būtiski mazinās,” norāda Madara Puķe.

Lai tomēr nebūtu raižu par to, ka kāds no balsstiesīgajiem nespēj iegūt laicīgi dokumentu, Tiesībsargs rosina steidzami palielināt PMLP darbinieku skaitu, kā arī algas, lai nodrošinātu, ka iedzīvotājiem PMLP pakalpojumi būtu pieejami, gaidot ne ilgāk par 30 dienām.

youtube icon
Abonēt youtube