Foto: Unplash.com

Līgo svētki ir vieni no nozīmīgākiem un visplašāk svinētajiem latviešu svētkiem. Tūlīt, tūlīt atzīmēsim gada garāko dienu un īsāko nakti. Rīta kafija piedāvā vasaras saulgriežu tradīciju apkopojumu, lai dzīvi padarītu skaistāku, laimīgāku un bagātāku.

Zāļu diena – vainagu pīšana un mājas pušķošana

Jāņus jeb Līgo ievada Zāļu diena, kurā veicamo darbu sarakstā ir sētas pušķošana, vainagu vīšana un Jāņu zāļu lasīšana. No šīm darbībām arī cēlies Zāļu dienas nosaukums.

Zāļu dienā pušķo ēkas, vārtus, durvis, logus, jumtus, istabas, galdus un krēslus, darbarīkus. Jāņu zālēm ir sevišķa nozīme: tās nes auglību un svētību, dod veiksmi un veselību un veicina labklājības vairošanos. Tāpēc arī Jāņu bērni apveltī ar Jāņu zālēm cilvēkus, lopus un ēkas un visu, kam grib labu vēlēt. Latvieši uzskata, ka zāļu dienā un Jāņu vakarā plūktām zālēm ir īpaša burvība un spēks, jo tās ir plūktas dabas visaktīvākajā laikā.

Dabas dziedniecības, sistēmisko un šamanisko prakšu, cilvēku un augu enerģētikas speciāliste Marija Sils norāda:

Runājot par pļavas puķēm, es ieteiktu nostāties pļavas malā, sajust sevi, sajust tās vēlmes, kuras es gribu audzēt un vairot savā dzīvē, un tā, mierīgi elpojot, iet pļavā un varbūt ne tik daudz, cik ar acīm, bet sajust, sasmaržot, iespējams, pat sadzirdēt, kuras ir tās puķes, kas uzrunā, un tās arī būs tās īstās

Sētas pušķošanai ir arī aizsargāšanās nozīme pret ļaunumu, raganām, burvjiem un skauģiem, kas Jāņu laikā ir īpaši aktīvi un cenšas kaitēt sētai, laukiem, mājām, to ļaudīm. Ļaunuma atvairīšanai senie latvieši izmantoja pīlādža zarus, tos pieliekot pie durvīm, iespraužot pažobelēs un citās vietās sētā, kuras vēlas pasargāt. Pīlādzim ir spēks pasargāt no ļaunuma – tam ogas galā ir krusta zīme, kam ir aizsargājošs spēks.

Lasiet arī: Rīta kafija sarunājas | Vasaras saulgriežu maģija – pavairo savas vēlmes

Ļaunuma atvairīšanai lieto arī dažādus asumus, piemēram, dadžus, ābeļu zarus, izkaptis, adatas, ecēšas, nātres.

Lasiet arī: Jūnijā vācamo augi un to pielietojums veselībai un skaistumam

Kas jāliek uz Jāņu galda?

Klājot svētku galdu, nevajadzētu aizmirst par tradicionālajiem Jāņu ēdieniem – ķimeņu sieru, raušiem un Jāņu alu.

Ticējums vēsta, ka pirmajam Jāņu alu jānobauda mājas saimniekam, lai pasargātu māju un ģimeni no nelaimēm, bet apaļā ķimeņu siera gabaliņu vajadzētu nobaudīt ikvienam, jo tas simbolizē sauli, veselību un veiksmi.

Līgošana

Ar līgošanu Jāņos saprot dziedāšanu un apdziedāšanos, ko parasti uzsāk Līgo vakarā pēc vakariņām un turpina visu nakti līdz pat saullēktam. Līgošana parasti notiek ap ugunskuru vai ejot no mājas uz māju un aplīgojot kaimiņus un draugus.

Tiek uzskatīts, ka Līgo dziesmām piemīt īpašs spēks, kas spēj novērst nelaimes un nest svētību līgotājiem. Ja pašiem dziedamais noskaņojums nerodas, nevienu Līgo dziesmu arī īsti atcerēties nevar, tad droši vien nāksies iztikt ar kādu Jāņiem veltītu mūzikas izlasi.

Jāņu ugunskurs

Jāņu ugunskurs ir neatņemama svētku sastāvdaļa, kas simbolizē sauli un to ierīkoja svinību augstākajā vietā, vēlams – pakalna galā.

Ticējumi saka, ka uguns apspīdētie cilvēki un apkārtne saņem īpašu svētību, veselību un spēku.

Jāņu ugunskuru parasti aizdedzina līdz ar pēdējiem saules stariem un uguni ugunskurā uztur līdz pat saullēktam. Papildus ugunskuriem var tikt aizdegtas arī pūdeles jeb citviet sauktas par pundelēm, Jāņu lampām vai svecēm. Jūras piekrastē senāk tika dedzinātas vecās laivas vai jūrā palaistas degošas koka mucas. Jāņugunis bieži izmantoja arī zīlēšanai.

Arī lēkšana pāri ugunskuram ir sena tradīcija, un lēkšanas brīdī esot svarīgi turēties sadotās rokās, jo tad pārim būs ne tikai laime, bet arī odi nekodīšot atlikušo vasaru.

Zīlēšana

Jāņi ir viens no tiem laikiem, kad notiek arī aktīva zīlēšana un nākotnes pareģošana. Izmantojot tautas ticējumus un vadoties pēc tiem, var rast skaidrojumu interesējošajām lietām.

Ja Jāņu naktī ap pusnakti bridīšot pa ūdeni, tad būšot daudz naudas.

Ūdens tuvumā vajadzētu tikt arī tām jaunkundzēm, kuras grib apprecēties, jo, ja Jāņu naktī skatoties ūdenī, tad varot redzēt nākošā precinieka seju.

Cits variants ir sapīt divus vainadziņus – vienu sev un vienu savam izredzētajam, mest upē un skatīties, kas notiks – ja tie sapeldēs kopā, tad būšot gaidāmas kāzas.

Saulrietā var savu vainadziņu arī mest tuvumā esoša ozola vai ābeles zaros – pēc cik reizēm tas pakārsies kādā no zariem, pēc tik gadiem būs kāzas.

Pusnaktī savukārt atveroties debesis un ja šajā brīdī kaut ko vēloties, tad tas arī piepildoties, bet, ja gulēt aizejot ar vainagu galvā, kurš pīts no deviņām puķītēm, tad sapnī redzētais piepildoties.

Senie latvieši iesaka atturēties no laulību slēgšanas Jāņu dienā, jo tad lemtas neveiksmei.

Pirts

Iešana pirtī ir sena latviešu tradīcija. Turklāt tolaik sievietes gāja kopā ar vīriešiem. Lāviņu noklāj ar koku zariem, pļavas puķēm un zālītēm. Katrai pirtsslotai ir sava nozīme. Ozollapu slotiņa dara skaidrākas domas, bērza slota atpūtina miesu un dod jaunus spēkus, bet kadiķa pirtsslota atbrīvo no visa sliktā un liekā.

Kad svinētāji kārtīgi nopērušies, jālec tuvumā esošā dīķī, upē, ezerā vai vismaz vēsa ūdens baļļā.

Papardes zieda meklēšana

Šis laikam ir viens no visu laiku aizraujošākajiem Jāņu rituāliem. Ticējums saka, ka papardes ziedu meklēt var vienu nakti gadā – Jāņos, un tam, kam ziedu izdosies atrast, būšot gan bagātība, gan laime mūža garumā, gan spēja ieskatīties pagātnē un nākotnē.

Kāds cits ticējums vēsta, ka tam, kam laimēsies iegūt papardes ziedu, tam būs viss, ko sirds vēlas.

Ticējumos teikts, ka papardei piemīt daudz saules spēka, tā aizdzen māņu tēlus un ilūzijas, izstaro mīlestību un gaismu. Māja, kur aug paparde, tiekot pasargāta no sliktām lietām un negaisa draudiem, bet, ja līdzi tiek nēsāts papardes zariņš, tad cilvēks esot pasargāts no visa ļauna.

Nakts nomodā

Kārtīgam līgotājam visu Jāņu nakts jāpavada nomodā. Nakts beidzas ar mazgāšanos rīta rasā. Sens ticējums vēsta, ka Jāņu rītā jābrien pa rasu, jo tad apavos sabiršot nauda. Savukārt sievietēm rasā jāmazgā seja, lai iegūtu skaistumu.

Mazgāšanās rasā

Neticami, bet fakts – arī rasai Jāņos piemīt maģiskas, pat ārstnieciskas īpašības, tāpēc ticējumos ieteikts Jāņu rītā iet mazgāt seju rasā, lai visu gadu būtu skaistums, bet Jāņu rītā pirms saullēkta savākti rasas pilieni ir svētīti un tos var izmantot ārstēšanā.

Lasiet arī: Oficiālās brīvdienas 2022. gadā

Avots: latvia.travel; svetkulaiks.lv.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube