Foto: Pixabay

Iedzīvotājiem ziemā noteikti pietiks dabasgāzes, šādu pārliecību Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma paudusi ekonomikas ministre Ilze Indriksone. Vienlaikus viņa atzina, ka mājsaimniecībām dabasgāzes tarifs no nākamā gada janvāra varētu kāpt nesamērīgi strauji, tāpēc valdībai noteikti būs jāvērtē tarifa maiņa, vēsta lsm.

Jautāta, vai pēc lēmuma atteikties no Krievijas dabasgāzes šis resurss ziemā būs pietiekamā daudzumā, ekonomikas ministre pauda pārliecību, ka  mājsaimniecībām nākamajā apkures sezonā gāzes noteikti pietiks, jo valsts ir nopirkusi drošības rezerves.

Savukārt taujāta, kāda būs dabasgāzes cena, ministre sacīja, ka dabasgāzes tirgū saistītajiem lietotājiem jeb mājsaimniecībām tarifs tiek pārskatīts reizi pusgadā, tādējādi esošais tarifs būs spēkā līdz šā gada beigām, taču tas neatbilst tam, par cik gāze tiks iegādāta, lai to nodrošinātu iedzīvotājiem. Attiecīgi zaudējumus, kas saistīti ar gāzes piegādi šajā periodā, piegādātājs iekļaus tarifā nākamajā periodā.

“Pēc likuma: šī tarifa starpība vai varētu teikt – šie zaudējumi – ir jāieliek nākamajā tarifā. Mēs redzam, ka tas būtu liels risks tarifam nesamērīgi kāpt. Faktiski tad šis regulētais tirgus, kas domāts, lai pasargātu mājsaimniecības, varētu kļūt nekonkurētspējīgs salīdzinājumā ar citiem piedāvājumiem pavasarī. Tāpēc šī tarifa maiņa ir noteikti jāvērtē valdībā, bet tas jau būs rudens jautājums, nevis šobrīd,” sacīja Indriksone.

Lasiet arī: Ekonomists: Gāzes cenu kāpums nesagādās nepārvaramas grūtības

Pēc Indriksones minētā, plānots veidot arī ekspertu grupu, kas izstrādās konkrētus ieteikumus ar piemēriem, tostarp, piemēram, cik daudz ir iespējams ietaupīt, samazinot telpās temperatūru par 2–3 grādiem.

Kā zināms, AS Latvijas Gāze dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no  1.jūlija atkarībā no patēriņa apmēra pieauguši robežās no 65,6% līdz 89,9%.

Mājsaimniecībām, kuras patērē līdz 250 kubikmetriem dabasgāzes gadā, diferencētais tirdzniecības gala tarifs ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli 2022.gada otrajam pusgadam pieauga par 65,6% – no 1,10209 eiro par kubikmetru līdz 1,8252 eiro par kubikmetru, bet mājsaimniecībām, kuras patērē no 250 līdz 500 kubikmetriem dabasgāzes, gala tarifs kāpa par 74,7% – no 0,96649 eiro par kubikmetru līdz 1,6896 eiro par kubikmetru.

Vienlaikus mājsaimniecībām, kuras patērē no 500 līdz 25 000 kubikmetru dabasgāzes gadā, gala tarifs palielinājies par 89,9% – no 0,80405 eiro kubikmetrā līdz 1,52715 eiro kubikmetrā.

Nākamajā apkures sezonā Latvijas valsts iedzīvotājiem varētu kompensēt pusi no siltumenerģijas, elektrības un dabasgāzes tarifu pieauguma, paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais un saskaņošanai iesniegtais informatīvā ziņojuma projekts.

Saistītās tēmas: dabasgāzeGāzeLatvijas Gāze

youtube icon
Abonēt youtube