Foto: Pixabay

Tiek uzskatīts, ka meteoroloģiskais pavasaris sākas brīdī, kad piecas secīgas dienas diennakts vidējā gaisa temperatūra ir virs 0 grādiem pēc Celsija. Par gadalaika sākumu pieņem pirmo no šīm piecām dienām. Balstoties uz prognožu datiem, turpinoties siltākam laikam, vietām Kurzemē 7. februārī meteoroloģiskais pavasaris jau ir iestājies.

Savukārt nākamajā nedēļā pavasara sākums ir sagaidāms arī citviet Latvijas teritorijā, informē Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas dienests.

Pēdējo gadu siltās ziemas brīžiem ir sagādājušas grūtības meteoroloģiskā pavasara sākuma izdalīšanā, jo ziemām tagad raksturīgi gari atkušņu periodi.

Šī iemesla dēļ tagad ieteikts meteoroloģiskā pavasara sākumu noteikt ne agrāk par 6. februāri, kas ir gada aukstākā diena (pēc vidējiem rādītājiem). Līdz ar to 2022. gada pavasaris iesākās agri, dažviet jau 7. februārī.

Klimatiskās standarta normas periodā (1991.-2020. gads) meteoroloģiskais pavasaris Latvijā vidēji sākas 28. februārī. Parasti meteoroloģisko pavasari visagrāk novēro Liepājā (24. februāris), bet vidēji visvēlākais pavasara sākums ir Alūksnē (9. marts). Pavasaris ir vienīgais no četriem gadalaikiem, kas vispirms sākas valsts rietumos, Baltijas jūras piekrastē, un tikai pēc tam aptver valsts centrālos rajonus un visbeidzot – arī austrumu rajonus.

Interesanti, ka lai arī mitruma visapkārt vidē netrūkst, jo to sarūpē sniega un ledus kušana, kā arī augsnes atkušana, pavasaris ir sausākais gadalaiks.

Lasiet arī: «Notikusi kļūme!» – karavīru atraitnēm izdala un pēc PR kampaņas atņem kažokus

Jau 5. februārī ir sācies arī solārais pavasaris (tas ilgs līdz 6. maijam), kad straujāk pieaugs dienas garums, gaišākas kļūs kā rīta, tā vakara stundas, pieaugs Saules spīdēšanas ilgums.

Savukārt astronomiskais pavasaris šogad Latvijā sāksies vien 20. martā.

youtube icon
Abonēt youtube