Zane Daudziņa. Foto: Ekrānšāviņš no Youtube @Zane Daudziņa – “Galvu augšā!”

Kad 2022.gada pavasarī dienasgaismu ieraudzīja aktrises un runas pedagoģes Zanes Daudziņas pirmā grāmata ar nepretenciozo nosaukumu “Dienasgrāmata”, nelielais sējumiņš ar pašas autores zīmētu vāka ilustrāciju ļoti strauji iekaroja lasītāju simpātijas. Tagad klajā nācis nosacītais “Dienasgrāmatas” turpinājums, kam autore devusi nosaukumu “Mans kara gads”.

Visu mūžu būdama uzticīga paradumam rakstīt dienasgrāmatu, laikā, kad daudzām sabiedriskām aktivitātēm uz laiku punktu pielika un viedokļus šķēla Covid-19 pandēmija, Zane Daudziņa bija izlēmusi savas viena gada (2020.) laikā rakstītās pārdomas piedāvāt arī plašākai publikai, un publika to novērtēja. Vienkāršā, sadzīviskā valodā, ar trāpīgu humoru un labām vērotāja spējām rakstītajos dienasgrāmatas ierakstos lasītāji saskatīja paši sava pandēmijas laika atspulgus – bažas, šaubas, nedrošību par nākotni, ko vēl paspilgtina autores radošā profesija, tomēr Zanes rakstītajā jautās arī apņēmība meklēt un atrast ikdienā prieku un iedvesmu par spīti visam, informē izdevniecība.

Jaunās grāmatas priekšvārdā Zanes dzīvesbiedrs, aktieris Vilis Daudziņš atklāj, ka, aizsākot 2022.gada pierakstus, Zane, protams, neparedz tos publicēšanai, jo 2022.gads it kā nesola neko neparastu – pandēmija sāk pierimt, dzīves atgriežas vecajās sliedēs. Tad pienāk 24.februāris – datums, kurā Zanes dienasgrāmatā nav ierakstu. Nākamajā dienā tie turpinās, taču ar jaunu, skaudru intonāciju, apjausmu, ka pasaule, kurā dzīvojam, ir neatgriezeniski mainījusies – izmainīta tā, kā pat pandēmija to nespēja.

Krievijas agresīvais karš Ukrainā Zanes grāmatai vijas cauri kā ne vienmēr skaidri verbalizēts, bet visu laiku fonā dunošs draudīgs tonis. Tekstā atspoguļojas viss, ko tobrīd juta teju ikviens – šoks, dusmas, smeldze un neizpratne.

Un tomēr “Mans kara gads” ir gaiša grāmata – tajā, salīdzinot ar “Dienasgrāmatu”, pat ar vēl lielāku apņēmību un spītību autore meklē un atrod spēka un prieka avotus, kas tik nozīmīgi, lai saglabātu skaidro saprātu, radošo garu un cilvēcību.

Grāmatas vāku rotā tas pats zīmējums, kas bija redzams uz “Dienasgrāmatas” vāka, tikai šoreiz iekrāsots Ukrainas karoga krāsās – tajās krāsās, kuru uzvarai autore tic. Atsvaidzinot tekstu ar gaumīgiem vizuāla humora pieskārieniem, grāmatas lappuses rotā krāsaini Viļa Daudziņa zīmējumi.

Atklātība pret savām emocijām neparastā un sarežģītā laikā un gara spēks tajā dzīvot – tas ir autores vēstījums, kas spēs iedvesmot arī lasītājus, uzskata izdevniecība.

Pieejama arī e-grāmata.

Jau vēstīts, ka Daudziņa uzrakstījusi dzejoli Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ar ko dalījusies sociālajā tīklā Facebook.

Lasiet arī: Vāc parakstus par lidostas Rīga nodēvēšanu Kārļa Irbīša vārdā

Viņa raksta: “Dzejolis ir šausmīgi slikts. Līdz histērijai smieklīgas atskaņas – šņukurs – čukurs, mērglis – ērglis. Tomēr katram šobrīd jāglābj savs veselais saprāts, un man vakar rakstīšana palīdzēja izreaģēt to, kam cilvēkā nav jāpūžņo. Smejieties uz veselību, draugi! Dalīta bēda –pusbēda”

Putinam

Uz Harkivas krāsmatām kuries,
Tu, zemiskais Kremļa blēdi!
Pārāk ilgi godībā sēdi
Un veltīgi viltībā buries!
Vēl nav dzimis ciniskāks šņukurs
“Zvēru ferma” tik iztēle vien…
Orvels tiltu no pagātnes sien,
Deg jau kurais baznīcas čukurs!
Visai cilvēcei nozadzis mieru
Un drosmi laist pasaulē bērnus,
Sapņus mūsu kā putekļus pērnus
Rijis viņš – ar zemajo pieri.
Kā lai dzīvo un ticību izglābj
Zemē šajā, kur kaimiņš ir mērglis?
Satriec, fortūna, divgalvu ērgli,
Liec, lai saule pār drupām reiz kāpj!
Es – divu jaunekļu māte –
Ticu cilvēces spiediena spēkam.
Putin, tevi, kurš nepazīst grēka,
Ierīs Ukrainas uzplēstā vāts.

Saistītās tēmas: DienasgrāmataMans kara gadsZane Daudziņa

youtube icon
Abonēt youtube