Foto: Pexels

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā šī gada 15.jūnijā astoņgadīgam zēnam tika veikta sarežģīta kreisās rokas amputētās plaukstas replantācijas operācija.

“Vislielākais gandarījums, ka operācija izdevās un šim bērnam plaukstas funkcionalitāti varēs atjaunot vismaz par 90%. Te gan jāpiebilst, ka mazajam pacientam kopā ar vecākiem būs ilgi, mērķtiecīgi un pacietīgi jāapmeklē ergoterapeita konsultācijas un jādarbojas patstāvīgi, lai panāktu plaukstas funkciju atjaunošanu” – saka Kalvis Pastars, stacionāra Gaiļezers Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs un Mikroķirurģijas centra vadītājs.

Mazais pacients tika stacionēts sakarā ar piemājas darbos gūtu traumu, proti, notika nelaimes gadījums – zēnam malkas skaldītājā ierāva roku. “Neskatoties uz ārkārtīgi lieliem pārdzīvojumiem, vecāki tomēr spēja vērsties pēc palīdzības un rīkoties pareizi, saglabājot bērna plaukstas nocirsto daļu. Mazais pacients tika atvests uz Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku un operatīvi sagatavots operācijai. Tā ilga astoņas stundas un noslēdzās vien piecas minūtes pēc pusnakts. Operācijas laikā tika veikta plaukstas kaulu osteosintēze ar stieplēm un mikroķirurģiskā tehnikā atrastas un izdalītas četras artērijas un sašūtas, lai atjaunotu asinsriti plaukstā. Pēc tam tika sašūtas vēnas, un visas plaukstas struktūras – saliecējcīpslas un atliecējcīpslas un visbeidzot nervi. Vislielākais izaicinājums protams bija veikt tik tehniski sarežģītu operāciju, jo tik mazam bērnam visas savienojamās struktūras ir daudzkārt mazākas kā pieaugušam cilvēkam un amputācijas līmenis visnepateicīgākais no replantācijas viedokļa. Mums ir gandarījums, ka spējām palīdzēt bērnam, veicot ļoti kvalitatīvu ķirurģiju, spējām atjaunot visas plaukstas anatomiskās struktūras,” rezumē ārsts Kalvis Pastars.

Lasiet arī: Prigožina dubultnieks vairākkārt apmeklējis Lietuvu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti atkārtoti vērš uzmanību un aicina vecākus un vecvecākus, apmācot vai iesaistot bērnus darbos ar mehāniskiem darbarīkiem – neatstāt bez uzraudzības bērnu darbošanos un ievērot visus ražotāja noteiktos piesardzības pasākumus un drošības brīdinājumus.

youtube icon
Abonēt youtube