Foto: Lisa Zins/Flickr

Globālās pārmaiņas un arvien jaunas ceļošanas iespējas sniedz ne tikai būtiskus ieguvumus, bet rada arī zināmus veselības apdraudējuma riskus. Amerikas Savienotajās Valstīs plaši izplatījusies tā sauktā vientuļās zvaigznes ērce (The Lone Star Tick vai Amblyomma americanum), kuras piesūkšanās izpaužas kā alerģiska reakcija jeb anafilakse, cilvēkam uzturā lietojot sarkano gaļu.

Latvijā ērce pagaidām nav konstatēta, bet tās izplatība un radītās negatīvās sekas Eiropā pamazām pieaug. Tikmēr Latvijā Rīgas Austrumu klīniskajā slimnīcā (Austrumu slimnīca) šajā gadā ārstējušies 40 ar ērču encefalītu inficēti pacienti, 10 pacienti – ar Laimas slimību un viens – ar ērlihiozes infekciju. Pret ērču encefalītu ir būtiski vakcinēties, un to var darīt visa gada periodā, norāda slimnīcā.

“Amerikas Savienotajās Valstīs plaši izplatījusies vientuļās zvaigznes ērce. Šīs ērces piesūkšanās rada bīstamu Alpha-gal sindromu, kas izpaužas kā alerģiska reakcija jeb anafilakse, cilvēkam uzturā lietojot sarkano gaļu. Alpa-gal antivielu daudzums ASV dažos štatos svārstās robežās no 8 līdz 46%, bet vairākums pozitīvo pacientu dzīvo ērces Amblyomma americanum ģeogrāfiskajā areālā,” skaidro Austrumu slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ludmila Vīksna.

Profesore uzsver – lai gan ērce un tās piesūkšanās sekas vērojamas ASV, līdz ar aktīviem ceļošanas paradumiem to izplatības areāls pamazām paplašinās arī Eiropā.

Alpha-gal sindroms jeb alerģiskā reakcija var izpausties divējādi: 1) trīs līdz sešas stundas pēc ērces kodiena vai arī 2) pēc ērces kodiena cilvēkam izveidojas Alpha-gel IgE antivielas un nav alerģijas simptomu, bet var būt anafilakse uz biomedikamentiem vai bioimplantiem, kas iegūti no zīdītājiem.

Alerģija uz sarkano gaļu ASV ir aprakstīta jau 2004.gadā, bet savulaik tā netika sasaistīta ar ērces kodiena izraisītām sekām. Savukārt par šo Alpha-gal radītu alerģiju ir zināms kopš 2008.gada. ASV vientuļās zvaigznes ērces izplatības areālā tika veikti 357 119 testi un izmeklēti 294 000 cilvēku. Šī pētījuma rezultātā pozitīvs Alpha-gal sindroms tika atklāts 90 018 cilvēkiem, kas veido 30 – 35% no kopējā izmeklēto cilvēku skaita.

No 2023.gada 1.janvāra līdz 15.augustam Austrumu slimnīcas Neatliekamās palīdzības un pacientu uzņemšanas klīnikas diennakts uzņemšanas punktos stacionāros “Gaiļezers”, “Biķernieki” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” (“LIC”), kā arī “LIC” poliklīnikā noņemtas 830 ērces. Savukārt 412 izmeklētajās ērcēs ir konstatētas: borēlijas baktērijas – 135 jeb 32,8%; ērču encefalīta vīruss – 1 jeb 0,2%; anaplazmas – 24 jeb 5,8%; erlihijas – 16 jeb 3,9%; riketsijas – 140 jeb 34%; babesia nukleīnskābe – 3 jeb 0,7% gadījumu.

Austrumu slimnīca ārsti aicina ikvienu sekot savam vakcinācijas kalendāram un laikus veikt revakcināciju vai arī lemt par pirmreizējo vakcināciju pret ērču encefalītu, pirms tam pārrunājot vakcinācijas jautājumus ar savu ģimenes ārstu. Tāpat iemesls vakcinēties ir cilvēkiem, kas aktīvi ceļo.

Ja agrāk ārsti Latvijā ieteica vakcinēties pret ērču encefalītu agrā pavasarī, tagad to iesaka darīt jebkurā gada mēnesī vai arī ievērojot sava vakcinācijas kalendāra grafiku.

Lasiet arī: Iepazīsties! Zināmi šova Saimnieks meklē sievu līgavaiņi un līgaviņa

Šogad pirmā “LIC” noņemtā ērce fiksēta jau 21.martā.

youtube icon
Abonēt youtube