Foto: Pexels

No piektdienas, 15. septembra, nepietiekamā valsts finansējuma dēļ “Centrālā laboratorija” valsts apmaksātos pakalpojumus sniegs valsts apmaksātās kvotas ietvaros, līdz ar to iedzīvotājiem tie būs pieejami rindas kārtībā pēc iepriekšēja pieraksta.

“Centrālā laboratorija” analīžu veikšanai jau līdz jūlija beigām bija izmantojusi valsts atvēlēto gada finansējumu  visam 2023. gadam. Iemesls tam ir valsts budžeta nepareiza plānošana, valstij no vienas puses apsolot iedzīvotājiem, ka valsts apmaksās tiem veiktās analīzes, taču no otras puses neveicot pilnu samaksu tām laboratorijām, kas šo darbu veica, norāda uzņēmumā.

“Līdz šim laboratorijas turpināja veikt analīzes uz sava rēķina, paļaujoties uz Veselības ministrijas un atbildīgo resoru solījumiem samaksāt. Izdevumus par analīzēm, ko veicam ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu un ko savlaicīgi vajadzētu apmaksāt no valsts budžeta, pašreiz mums jāsedz no saviem apgrozāmajiem līdzekļiem vai citiem finanšu resursiem. Tomēr šī brīža ekonomiskajā situācijā vairs nevaram atļauties kreditēt valsti,”  skaidro „Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

Uz šo brīdi “Centrālā laboratorija” joprojām nav saņēmusi pilnu samaksu par 2022. gadā veiktajām analīzēm, savukārt valsts parāds par jau sniegtajiem pakalpojumiem iedzīvotājiem 2023. gadā sasniedz jau vairāk nekā piecus miljonus eiro.

Pieprasījums pēc laboratoriju sniegtajiem pakalpojumiem šogad ļoti pieaudzis gan pandēmijas seku, gan sabiedrības novecošanās dēļ. Pretēji ierastajam liels darba apjoms laboratorijās saglabājās arī vasarā – laikā, kad iepriekšējos gados cilvēki slimoja retāk.

Tā kā finansējums 2023. gadā piešķirts reālajam iedzīvotāju pieprasījumam acīmredzami nepietiekamā apmērā, valsts apmaksātajiem pakalpojumiem nauda beidzas katra mēneša 10.-15. datumā. Ņemot vērā radušos situāciju, no 15. septembra, lai neveicinātu kvotas pārstrādi,  veidosim gaidīšanas rindu un pieņemsim pacientus tikai valsts apmaksātas kvotas ietvaros. Pēc jaunās kārtības pacientiem ar valsts nosūtījumu būs jāgaida rindā, pakalpojumu saņemšanas laiks būs atšķirīgs, un tas noteikti varētu arī ietekmēt daudzu pacientu tālāko ārstēšanās gaitu, uzsver uzņēmumā.

Lai no 2023. gada 15. septembra saņemtu valsts apmaksātos laboratorijas pakalpojumus analīžu nodošanai, jāpierakstās rindā, zvanot uz “Centrālā laboratorijas” tālruņa numuru 67334433. “Centrālās laboratorijas” sniegtie maksas pakalpojumi arī turpmāk būs pieejami jebkurā tās filiālē bez minētā pieraksta.

Lasiet arī: Kļuvis zināms, cik lielu naudas balvu piešķirs par 5. vietu Pasaules kausa finālturnīrā basketbolā

SIA „Centrālā laboratorija” pieņem analīzes 84 filiālēs, kas atrodas visā Latvijā.

Tikmēr Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Laboratorijas dienests turpina pieņemt pacientus un veikt visa veida Nacionālā veselības dienesta apmaksātos un maksas laboratoriskos izmeklējumus – gan tos, ko visbiežāk pacientiem nozīmē ārsti, gan tos, kam nepieciešama augstāka līmeņa diagnostika Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā.  Analīzes iespējams nodot kādā no pacientiem ērtākajiem Laboratorijas dienesta pieņemšanas punktiem stacionāros “Gaiļezers”, “Latvijas Infektoloģijas centrs” un “Latvijas Onkoloģijas centrs”, savukārt sadarbībā ar vairākām reģionālajām slimnīcām tiek nodrošināta paraugu transportēšana uz Austrumu slimnīcas laboratoriju. Attiecīga pieprasījuma gadījumā sadarbību ar reģionālajām slimnīcām izmeklējumu veikšanai Austrumu slimnīcas laboratorijās iespējams paplašināt.

 “Sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu cieši sekojam līdzi laboratorisko izmeklējumu kvotu izpildei, un patlaban varam nodrošināt visu vajadzīgo izmeklējumu veikšanu,” uzsver Austrumu slimnīcas Laboratorijas dienesta vadītājs Vadims Beļuns, aicinot pacientus izmantot  laboratoriju pakalpojumus Austrumu slimnīcā.

Saistītās tēmas: analīzesCentrālā laboratorijavalsts kvotas

youtube icon
Abonēt youtube