Foto: Pexels

Vietnē ManaBalss vāc parakstus par Starptautiskās vīriešu dienas kā atzīmējamas dienas ieviešana Latvijā, uzskatot, ka tas pievērsīs sabiedrības uzmanību vīriešu tiesību un to diskriminācijas problēmām veselības, ģimenes, izglītības, mediju un citās jomās. Līdz šim savākti tikai nedaudz vairāk kā 160 paraksti – lai iniciatīvu iesniegtu izskatīšanai Saeimā, vajadzīgi vēl vismaz 9839 paraksti.

Starptautiskā vīriešu diena ir ikgadēji starptautiski svētki, ko atzīmē 19. novembrī. Pirmo reizi tā tika svinēta 1999. gadā Trinidādā un Tobāgo. Pēc tam šie svētki guva atbalstu Austrālijā, Karību jūras reģionā, Ziemeļamerikā, Tuvajos Austrumos un Eiropā, norāda iniciatīvas autors Nikolajs Bubenčikovs.

Starptautiskās vīriešu dienas izveides mērķi ir pievērst uzmanību vīriešu dzimuma diskriminācijai un dzimumu nevienlīdzības problēmai. Svētku rīkotāji koncentrējas uz jebkura vecuma zēnu un vīriešu veselības saglabāšanu, un tiek uzsvērta vīriešu pozitīvā ietekme uz ģimeni un bērnu audzināšanu. Uzstājoties UNESCO vārdā, Ingeborga Breinesa, UNESCO Ženēvas komunikāciju direktore un bijusī Sieviešu un dzimumu nevienlīdzības programmas vadītāja, sacīja: “Šī ir lieliska ideja, kas uzlabos dzimumu līdzsvaru.” Šobrīd svētki tiek svinēti vairāk nekā 59 valstīs, tostarp Baltkrievijā, Krievijā, Ukrainā, Lielbritānijā, Kanādā, Dānijā, Norvēģijā, Francijā, Itālijā, Īrijā, Austrālijā, Indijā, Ķīnā, Trinidādā un Tobāgo, Jamaikā, Rumānijā, Dienvidāfrikā, Tanzānijā, Zimbabvē, Botsvānā, Seišelu salās, Burundi, Menas salā, Austrijā un citur.

Pirmā Starptautiskā vīriešu diena pieminēta 20. gadsimta 60. gados. Tad tika ziņots, ka “daudzi cilvēki aicina Starptautisko vīriešu dienu svinēt līdzīgi kā Starptautisko sieviešu dienu, kas tiek svinēta 8. martā”. Deviņdesmito gadu sākumā organizācijas Amerikas Savienotajās Valstīs februārī rīkoja nelielus pasākumus pēc profesora Tomasa Ostera iniciatīvas, kurš vadīja Misūri-Kanzasas Universitātes Vīriešu studiju centru. 1994. gadā Osters veicināja svinību panākumus, taču 1995. gadā viņa centieni bija nesekmīgi, un viņš atteicās no svinību plāniem nākamajos gados. Kad Austrālija atteicās no šo svētku svinēšanas februārī, vienīgā valsts, kurā svētki tika svinēti, bija Malta, kur ar Maltas Vīriešu tiesību asociācijas atbalstu tos svinēja katru gadu februārī līdz 2009. gadam, kad tika nolemts svētkus pārcelt uz 19. novembri, lai to atzīmētu kopā ar citām valstīm. Ideja par Starptautiskās vīriešu dienas atzīmēšanu ir guvusi atbalstu arī no UNESCO. To nevajadzētu jaukt ar Pasaules vīriešu dienu, ko atzīmē novembra pirmajā sestdienā, un Starptautisko vīriešu nervu sistēmas aizsardzības dienu, kas neoficiāli tiek svinēta 22. oktobrī, teikts iniciatīvas pieteikumā.

Starptautiskās vīriešu dienas kā atzīmējamas dienas ieviešana arī Latvijā pievērsīs sabiedrības uzmanību vīriešu tiesību un to diskriminācijas problēmām veselības, ģimenes, izglītības, mediju un citās jomās, kā arī izcels vīriešu sasniegumu pozitīvo ietekmi. Pēdējos gados Starptautiskā vīriešu diena ir izaugusi līdz dažādiem publiskiem semināriem, pasākumiem skolās, radio un televīzijas programmām, miermīlīgām demonstrācijām un gājieniem, apaļajiem galdiem un mākslas izstādēm. Kārtība, kādā šī diena tiek svinēta, nav obligāta, šī diena nav tiešs Starptautiskās sieviešu dienas analogs. Tā tika radīta, lai uzsvērtu vīriešu problēmas. Katru gadu svētkos tiek piedāvātas aktuālas tēmas. Piemēram, 2002. gadā tā bija pasaules miera tēma, 2003. gadā – vīriešu veselība, 2007. gadā – dziedināšana un piedošana, bet 2009. gadā – vīriešu pozitīvās lomas tēma. Šīs tēmas nav obligātas, un dalībnieki var nākt klajā ar savām tēmām, lai risinātu vietējās problēmas.

Lasiet arī: FOTO | Sipeniece-Gavare, Rojs Rožers un sešas citas slavenības dodas ekspedīcijā aiz polārā loka

Lasiet arī: Mārcis Judzis 2024. gadu sagaida ar jaunu mīļoto

Lasiet arī: Strautmane: Cerēju un ticēju, ka vismaz mājās Aivis Ceriņš ir adekvāts

Lasiet arī: Nedēļas horoskops: 5. – 11. janvāris

Lasiet arī: «Ļoti atvieglojoši» – pazudušās Annas Jansones dzīvesbiedrs komentē jaunākās policijas ziņas

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

Saistītās tēmas: ManaBalssStarptautiskā vīriešu diena

youtube icon
Abonēt youtube