Jānis Joņevs. Foto: Latvian Foreign Ministry/Flickr

Latvijas Leļļu teātrī sācies darbs pie Jāņa Joņeva debijas romāna “Jelgava ‘94” iestudējuma, ko jauniešu un pieaugušo auditorijai veido režisors Mārtiņš Eihe. Izrāde par jauna cilvēka sevis meklēšanas un iepazīšanas ceļu, kas neizbēgami ietver vēlmi pretnostatīties sabiedrībā pieņemtajām normām un kārtībai, pirmizrādi piedzīvos 26.aprīlī.

Romāns “Jelgava ‘94” tapis 2012.gadā, tas stāsta par 20.gadsimta 90.gadu Jelgavu un jauniešu aizraušanos ar alternatīvo kultūru un smagā metāla mūziku. Pēc izdošanas 2013.gadā Jāņa Joņeva debijas darbs saņēmis vairākas nozīmīgas balvas – “Kilograms kultūras”, Literatūras gada balvu nominācijā “Labākā debija”, ES Literatūras balvu, “Autortiesību bezgalības balvu 2017” u.c.

Romāns tulkots vairāk nekā 10 valodās un ieguvis lielu lasītāju mīlestību ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. 2019.gadā iznāca pēc romāna veidota filma ar tādu pašu nosaukumu Jāņa Ābeles režijā.

Izrādes darbība norisinās no 1994. līdz 1995.gadam Jelgavā. Tās galvenais varonis – četrpadsmit gadus vecais Jānis – meklē savu identitāti un brīvību mūzikā. Smagajā mūzikā. Jānim kopā ar draugiem ir svarīgi nostāties pretējā pusē visam tam, ko sabiedrība uzskata par pareizu. Klusi, bet neapturami draugu vidū dzimst sapnis dibināt leģendāru smagā metāla grupu. Tādu, kādas Latvijā vēl nav, informē Latvijas Leļļu teātris.

Iestudējuma veidošanai režisors Mārtiņš Eihe pulcinājis plašu radošo komandu. Lugu pēc romāna motīviem sarakstījusi dramaturģe Krista Burāne, par izrādes vizuālo noformējumu rūpējas māksliniece Pamela Butāne ar asistenti Signiju Joci, mūzikālo noformējumu veido komponists Jēkabs Nīmanis, izrādes horeogrāfiju – Alise Putniņa, dziesmu tekstus – Kirils Ēcis, gaismu partitūru – Arta Kronberga. Aktieru ansambli veido Matīss Millers, Rūta Dišlere, Arnita Jaunzeme, Lilija Sūna, Kristīna Varša, Anna Klišāne un Miķelis Žideļūns. Aktieri Rihards Zelezņevs, Rūdolfs Apse un Anrijs Sirmais iestudējumā pārtaps alternatīvās mūzikas grupā, kas dzīvajā atskaņos gan slavenus smagā metāla hitus, gan Jēkaba Nīmaņa un jaunā dzejnieka Kirila Ēča radīto oriģinālmūziku.

Mārtiņš Eihe vēlmi strādāt ar šo materiālu pamato ar personīgās dzīves aktualitāti: “Mana motivācija ir mana meita un viņas skolas biedri. Viņiem šovasar apritēs 15 gadi, un, apzināti vai ne, viņi mokās eksistenciālos jautājumos par to, kas viņi ir, ko iesākt ar dzīvi, kas ir mans bars… Varbūt pieredze, ar kuru dalās Jānis, kādam no viņiem (un citiem viņiem) dos sajūtu, ka viņi nav vieni šajās šaubās.”

Izrāde paredzēta jauniešiem no 14 gadu vecuma, un maijā tā tiks iekļauta Latvijas Leļļu teātra skolu programmas T-STUNDA piedāvājumā. 23. un 24.maijā paredzētas rīta izrādes klašu grupām, kas tiks papildinātas ar pēcizrādes tikšanos ar aktieru ansambli un diskusiju par iestudējumu.

Lasiet arī: Judzis: Man nebija citas izvēles, kā vien doties prom no Latvijas

Lasiet arī: Kopdzīve, rutīna, laulības – kas katru no zodiaka zīmēm visvairāk biedē attiecībās

Lasiet arī: Šefpavāra Raimonda Zommera padomi, kā Lieldienās kļūt par olu kauju līderi

Lasiet arī: «Lūdzu, vairs nevairojaties» – sekotāji Didrihsonei pārmet pārlieku biežu atpūtu bez bērna

Lasiet arī: Labāko draugu horoskops: ciešākās draudzības saites, ko katrai no zodiaka zīmēm sola zvaigznes

Lasiet arī: VIDEO | Ēķis uzņēmis patiesos notikumos balstītu daudzsēriju filmu Dumpis

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube