Somijas izglītības sistēma tiek uzskatīta par labāko pasaulē. Tomēr vietējā valdība nevēlas  sevi slavēt un veido īstu skolas sistēmas revolūciju.

Amatpersonas vēlas atcelt skolas priekšmetus: tagad vairs nebūs fizikas, matemātikas, literatūras, vēstures un ģeogrāfijas.

Helsinku izglītības ministrijas pārstāvis Mario Killonens skaidro izmaiņas šādi :” Ir skolas, kurās pasniedz vecmodīgā veidā, tas, kas ir bijis labi 20. gadsimta sākuma gados. Tomēr tagad pieprasījums ir mainījies, un mums ir jāizveido kaut kas 21. gadsimtam piemērots.“

Atsevišķo priekšmetu vietā skolēni mācīsies starpdisciplīnu formāta notikumus un parādības.  Tā, piemēram, Otro pasaules karu izskatīs no vēsturiskā, ģeogrāfiskā un matemātiskā skata punkta. Bet mācību kursā “Darbs kafejnīcā” skolnieki iegūs kompleksās zināšanas par angļu valodu, ekonomiku un komunikāciju.

Šāda sistēma tiek ievesta starp vecāko klašu audzēkņiem – no 16 gadiem. Pēc ieceres – skolēnam pašam būs iespēja izvēlēties kādu tēmu vai parādību viņam mācīties, balstoties uz to reālo nepieciešamību nākotnē.  Tādējādi pusaudžiem nevajadzēs iziet pilnu ķīmijas vai fizikas kursu un uzdot sev mūžīgos jautājumus : “Vai man tas ir vajadzīgs? Kam tas viss vajadzīgs?”

Kā arī mainās tradicionālais komunikācijas formāts. Skolēni nesēdēs pie skolas soliem, tā vietā viņi būs sadalīti atsevišķās grupās, kurās arī risinās kopīgus uzdevumus un problēmas.

Apmēram 70% skolotāju Helsinkos jau ir izgājuši jaunās sistēmas sagatavošanās kursu, kā arī saņems algas paaugstinājumu.

Atjaunot izglītības sistēmu pilnībā plāno 2020. gadā.

Ko tu domā par šādām izmaiņām? Vai Latvijā arī ir jāaizdomājas par jaunumiem?

 


Avots

Foto: pexels

Saistītās tēmas: MainaIzglītībuNekāduSkolasPrekšmetuSomija

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube