Saeima galīgajā lasījumā apstiprinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzīto likumprojektu “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums”. Ministra Jura Pūces (AP!) virzītā pašvaldību reforma Saeimā galīgajā lasījumā atbalstīta, Saeimai lemjot Latvijā līdzšinējo 119 vietā izveidot 42 pašvaldības. 

Ministrs Juris Pūce (AP!): “Pašvaldību reformas īstenošana, pamatojot to ar neatliekamu nepieciešamību mazināt arvien pieaugošās Latvijas reģionu ekonomiskās attīstības atšķirības un nodrošināt kvalitatīvu pašvaldības pakalpojumu grozu visu Latvijas novadu iedzīvotājiem, bija viens no galvenajiem ierakstiem šīs valdības darāmo darbu deklarācijā. Esmu gandarīts par padarīto. 500 dienās esam nogājuši ceļu no idejas par reformu līdz balsojumam Saeimā galīgajā lasījumā.”

Ministrs savā uzrunā akcentēja pētījumos minētās prognozes, kā pašvaldību reforma varētu uzlabot valsts ekonomiku un mazināt šobrīd pastāvošo nevienlīdzību pašvaldību starpā, kad mazākām pašvaldībām ir ierobežotas iespējas uz attīstību un pakalpojumu nodrošināšanu saviem iedzīvotājiem.

Vienlaikus tika minēts, ka saskaņā ar Latvijas Bankas aplēsēm, ja pašvaldības vidējais izmērs pieaugtu līdz 20 tūkstošiem iedzīvotāju, potenciālais ietaupījums gadā būtu 196 miljoni eiro. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 42 pašvaldību modelī, no kurām 35 ir novadu pašvaldības, vidējais iedzīvotāju skaits novados būs ap 28 tūkstošiem. Līdz ar to iespējamais ietaupījums visu funkciju uzturēšanā novados pārsniegs 200 milj. eiro gadā. Tas nozīmē milzīgas iespējas ar esošajiem līdzekļiem izdarīt vairāk.

Pūce: Šī reforma nav bijusi viegla, taču valstiski ļoti nozīmīga

“Šie ir tikai skaitļi, tikai piemērs, kādus vēl varētu piesaukt daudz, taču aiz šiem skaitļiem stāv cilvēki, kuru dzīves apstākļu uzlabošana ir reformas galvenais uzdevums. Šī reforma nav bijusi viegla, taču valstiski ļoti nozīmīga. Līdz ar šo reformu tiks uzlabota valsts un pašvaldību ekonomiskā izaugsme un konkurētspēja, tiks nodrošināta iespēja izveidot vienlīdzīgu un ilgtspējīgu pašvaldību darbības sistēmu, reģionālās un nacionālās nozīmes attīstības centrus sasaistot vienotā administratīvā, ekonomiskā un saimnieciskā vienībā, tādējādi radot labākus priekšnosacījumus tautsaimniecības attīstībai un pakalpojumu pieejamībai iedzīvotājiem,” savā uzrunā sacīja ministrs J. Pūce.

2019.gada 15.oktobrī valdība apstiprināja likumprojektu “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” ar 39 pašvaldību modeli, un tas tika nodots izskatīšanai Saeimā. Saeima 7.novembrī likumprojektu konceptuāli atbalstīja pirmajā lasījumā. Saeimas otrajā lasījumā likumprojekts tika atbalstīts š.g. 13.martā, paredzot 40 pašvaldību iedalījuma modeli.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube