Foto: Pixabay/guvo59

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi izmaiņas Veterinārmedicīnas likumā, kas tieši skar kaķu un mājas (istabas) sesku īpašniekus. Dzīvnieka apzīmēšana ar mikroshēmu, pases izsniegšana un pirmreizējā dzīvnieka reģistrācija datubāzē ir “vienots komplekts”, ko, saskaņā ar noteikumiem, veiks tikai praktizējošs veterinārārsts.

Grozījumi likumā uzliek pienākumu kaķu un mājas (istabas) sesku īpašniekiem no 2024.gada 1.jūlija nodrošināt, lai viņu dzīvnieki: būtu apzīmēti ar mikroshēmu (čipu); tiem būtu izsniegta mājas (istabas) dzīvnieka pase; te būtu reģistrēti Lauksaimniecības datu centra (LDC) mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē.

Kaķa vai mājas (istabas) seska īpašniekam būs jāsamaksā veterinārmedicīniskās prakses iestādei (veterinārārstam) par dzīvnieka apzīmēšanu un pirmreizējo reģistrāciju: par mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē, saskaņā ar normatīvajiem aktiem – 9,00 eiro, bet par praktizējošā veterinārārsta sniegto pakalpojumu mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas nodrošināšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem – 5,50 eiro. Savukārt par vizīti pie praktizējoša veterinārārsta – pēc veterinārmedicīniskās prakses izcenojuma, informē Zemkopības ministrija.

Veterinārmedicīniskās prakses iestādei, lai veiktu mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē un par to saņemtu samaksu, jābūt noslēgtam līgumam ar LDC par pakalpojuma nodrošināšanu, savukārt LDC savā tīmekļvietnē ievietos un uzturēs to veterinārmedicīniskās prakses iestāžu sarakstu, ar kurām līgums ir noslēgts.

Uz likuma grozījumu pamata Zemkopības ministrija izstrādās Ministru kabineta noteikumus, kas noteiks izņēmumus, kad kaķus un mājas (istabas) seskus drīkstēs neapzīmēt ar mikroshēmu un nereģistrēt LDC datubāzē.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien, 14.martā, atbalstīja grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā. Prasības attiecas uz mājdzīvnieku turēšanu, pavairošanu un atsavināšanu. Tāpat ar grozījumiem tiek nodrošināta arī labāka dzīvnieku izsekojamība, informē Saeimas Preses dienests.

Likums noteic, ka biedrībām un nodibinājumiem, kas nodarbojas ar dzīvnieku glābšanu un aprūpi, līdz šā gada beigām jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā kā dzīvnieku patversmei. Par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama iepriekš uzsvēra – kompromiss panākts plašās atbildīgo ministriju, nozares un parlamentāriešu diskusijās. Savukārt personām, kas sistemātiski par samaksu aprūpē tai īpašnieka atstātu mājdzīvnieku, ir jāreģistrējas kā dzīvnieku viesnīcai. Ministru kabinets izstrādās prasības dzīvnieku patversmēm un viesnīcām.

“Labturības prasības attiecas uz jebkuru mājdzīvnieku, neatkarīgi no to skaita turēšanas vietā vai šķirnes, un tās ir jāievēro ikvienam mājdzīvnieka īpašniekam, turētājam un pavairotājam,” iepriekš pauda Ābrama. Komisijas priekšsēdētāja norādīja, ka grozījumi salāgo labturības prasības dzīvnieku glābējiem un pavairotājiem.

Grozījumi noteic, ka par mājas (istabas) dzīvnieku pavairotāju uzskatāms ikviens suņa, kaķa vai mājas seska īpašnieks vai turētājs, kura dzīvniekam ir mazuļi. Īpašniekam ir pienākums reģistrēt dzīvnieka pavairošanas faktu, izdarot atzīmi mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datu bāzē. Mājdzīvnieku pavairošanas vietas uzrauga un kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests.

Īpašniekam, kurš pavairo un atsavina savu mājdzīvnieku, jābūt apmācītam dzīvnieku labturības un aizsardzības jomā. Apmācību saturu, programmas apjomu, pārbaudījuma norises kārtību, kā arī personas, kas ir tiesīgas apmācīt šajā jomā, nosaka Ministru kabinets. Tāpat valdība noteic arī citas prasības dzīvnieku labturībai, piemēram, prasības telpām un aprīkojumam to pavairošanā, reģistrācijas, apzīmēšanas, kā arī dzīvnieku atsavināšanas kārtību, tostarp sludinājumā par mājdzīvnieka pārdošanu norādāmo informāciju.

Tāpat dubultots naudas sods par mājdzīvnieku atsavināšanas noteikumu pārkāpšanu: fiziskai personai varēs piemērot naudas sodu līdz 220 eiro, bet juridiskai līdz 420 eiro.

Likums aizliedz suni turēt piesietu. Aizliegums neattiecas uz suņiem, kas dzimuši līdz pagājušā gada 31. augustam. Gadījumus, kad suni atļauts piesiet, noteiks Ministru kabinets.

Grozījumi regulē pašvaldību funkcijas dzīvnieku labturības prasību uzraudzībā un kontrolē, tostarp noteic pienākumu savā administratīvajā teritorijā veikt pārbaudes mājdzīvnieku turēšanas vietās. Pašvaldības arī noteic, kurās tās teritorijas publiskajās vietās un kurā laikā atļauts atrasties ar suni, tostarp bez pavadas.

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja arī saistītos grozījumus Veterinārmedicīnas likumā. Tie citastarp paredz, ka turpmāk jāreģistrē arī kaķi un mājas (istabas) seski. Šie grozījumi stāsies spēkā 1.jūlijā, un Ministru kabinets izstrādās noteikumus, kuros noteiks izņēmumus, kad kaķu un istabas sesku apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija nav obligāta.

Lasiet arī: Leģions Krievijas brīvība: Mūsu stratēģiskais mērķis ir «gājiens uz Maskavu»

Lasiet arī: Magone sapņo uzņemt filmu pēc sava romāna motīviem

Lasiet arī: Pauž aizdomas, ka zem Latvijas izcelsmes zīmes veikalos tirgo Krievijas dārzeņus

Lasiet arī: Latvijas veikalos sāk tirgot 3D drukātas «zivis» – ar ko tās atšķiras no nozvejotajām

Lasiet arī: Ekspremjera Repšes meita: Tēva uzvārds man ir traucējis visu mūžu

Lasiet arī:  Magone: Mans mērķis ir Dziesmusvētki – gribu, lai kori dzied manu dziesmu

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube