Publicitātes foto

Olimpijā, Grieķijā, kur savulaik notika antīkās Olimpiskās spēles, otrdien, 16. aprīlī, tiek iedegta Olimpiskā liesma un sākas Olimpiskās lāpas “Parīze 2024” stafete. Šogad aprit 100 gadi kopš pirmo reizi Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs plīvoja Olimpiskajās spēlēs, un pēc 100 gadu pauzes Olimpiādes spēles atkal atgriežas Parīzē.

Olimpiskās liesmas iedegšana ceremonija ir simboliska un nozīmīga Olimpisko spēļu tradīcija, kas iezīmē skaidru ceļu uz spēlēm. Olimpiskā liesma tiek iedegta 100 dienas pirms Olimpisko spēļu sākuma. Ceremonija notiek Hēras templī Olimpijā, Grieķijā, kur, izmantojot ieliektus spoguļus, no saules stariem augstā priesteriene iededz liesmu. Tiklīdz liesma ir iedegta, tā tiek pārnesta uz Olimpisko lāpu un stafetes veidā mēro ceļu līdz Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai, informē Latvijas Olimpiskā komiteja.

Lāpa no Grieķijas mēros ceļu pāri Vidusjūrai līdz Francijai, kur uzsāks savu ceļu, viesojoties arī trīs Francijas aizjūras teritorijās – Atlantijas, Klusajā un Indijas okeānā. Lāpa ierasti ceļo pa dažādām pilsētām un reģioniem, simbolizējot olimpiskās kustības vienotību un saikni visā pasaulē. Olimpiskā lāpa noslēgumā ieradīsies Olimpisko spēļu rīkotājpilsētā – Parīzē, kur atklāšanas ceremonijas noslēgumā, 26.jūlijā, tiks iedegtā lielā Olimpiskā lāpa, kura degs visu spēļu laiku un oficiāli iezīmēs spēļu atklāšanu.

Olimpiskā uguns simbolizē tīrību, tiekšanos pēc pilnības un tiekšanos pēc olimpiskajiem ideāliem. Tas arī atspoguļo nepārtrauktību starp senajām un mūsdienu Olimpiskajām spēlēm.

Olimpiskās lāpas iedegšanas ceremonijai līdzi sekot varēs šeit.

Pirmo reizi Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs Olimpiskajās spēlēs plīvoja 1924. gadā. Janvārī pirmajās ziemas spēlēs Šamonī un pēc tam VIII Vasaras spēlēs Parīzē. Sportisti zem Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga Vasaras Olimpiskajās spēlēs izcīnījuši 21 medaļu, no tām četras zelta (sporta vingrošana – brīvās kustības, divas medaļas BMX riteņbraukšana, 3×3 basketbols), 11 sudraba medaļas (divas medaļas vieglatlētikā – soļošana, grieķu-romiešu cīņa, šaušana, divas medaļas kanoe airēšana, sporta vingrošana – atbalsta lēciens, svarcelšana, modernā pieccīņa, divas medaļas vieglatlētikā –  šķēpmešana) sešas bronzas medaļas (riteņbraukšana, vieglatlētika – soļošana, džudo, divas medaļas – svarcelšana, pludmales volejbols).

Parīzē, Francijā, šīs būs trešās Vasaras Olimpiskās spēles. Pirmās norisinājās 1900. gadā un otrās, tieši pirms simts gadiem – 1924. gadā. Simts gadu laikā nozīmīgi pieaudzis Olimpisko sporta veidu skaits no 17 līdz 45, tāpat kā sportistu skaits no 3089 līdz aptuveni 10 500 un medaļu komplektu skaits no 126 līdz 329.

Lasiet arī: Saeimas komisija noraida priekšlikumu atklāt amatpersonu algas sabiedrībai

Lasiet arī: Inese Šlesere apmeklē modes skati, rotājusies ar teju 9000 eiro vērtu brošu

Lasiet arī: Skolotāju dienu Latvijā turpmāk atzīmēs atbilstoši starptautiskajai praksei

Lasiet arī:  Kariņš par lidojumiem: Tagad uzzinot, cik tas maksāja, paceļas uzacis

Lasiet arī:  Sapņi piepildīsies! Trīs zodiaka zīmes, ko labvēlīgi ietekmēs retrogrādais Merkurs

Lasiet arī: Divi latviešu aktieri meklēs otrās pusītes jaunā pašmāju šovā; tiek meklētas daiļavas

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube