Teju katrs trešais jeb 30% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka uzņēmumu veiksmes formula ir ne tikai gadu desmitu ilga darbība un liela peļņa, bet arī ilggadēji un apmierināti darbinieki, secina jaunākajā Baltic International Bank Latvijas barometra pētījumā.
Taujāti par pieciem galvenajiem faktoriem, kas veicina uzņēmumu pastāvēšanu Latvijā, katrs otrais jeb 56% aptaujāto iedzīvotāju norādīja, ka zinoši un kompetenti uzņēmuma vadītāji ir panākumu atslēga. Šim uzskatam piekrīt divi no trīs pašlaik nenodarbinātajiem iedzīvotājiem, norādot, ka ilgtspējīga uzņēmuma pamatā jābūt profesionāliem vadītājiem, bet katrs ceturtais jeb 23% bezdarbnieku norāda, ka uzņēmējam nepieciešami arī labi sakari.
Iedzīvotāju atbildēs tika izcelts arī izstrādāts uzņēmuma biznesa plāns (44%), laba attieksme pret darbiniekiem (41%) un spēja pielāgoties tirgus un nozares izmaiņām (33%). Arī ieguldījumi uzņēmuma attīstībā tika augstu novērtēti iedzīvotāju vidū (36%), un īpaši šo ilgtspējas faktoru izcēla tieši puse aptaujāto zemnieku – jaunu tehnoloģiju iegāde un produktu izveide tiek uzskatīta par būtisku kritēriju, lai uzņēmums izturētu laika pārbaudi un pastāvētu desmitiem gadu un ilgāk.
Savukārt, norādot lielākos uzņēmējdarbības ilgtspējas šķēršļus, galvenokārt tika izcelti faktori, ko tiešā veidā ietekmē valdība, – augsti nodokļi (62%), mainīgi likumi (55%) un liels birokrātijas slogs (51%). Šajos rezultātos atspoguļojas iedzīvotāju valdības darba vērtējums – kā negatīvu to vērtē trīs no četriem Latvijas iedzīvotājiem. Arī korupcija (41%) un mazs vietējais tirgus (31%) tiek minēti kā uzņēmumu ilgtspējas kavēkļi, to īpaši izjūt cilvēki vadītāja amatos, individuālā darba darītāji, arī zemnieki.
Panākumu atslēga – uzņēmumu darbinieki
Lūgti nosaukt veiksmīga uzņēmuma galvenās pazīmes, iedzīvotāji minēja ilggadēju tā darbību (53%) un lielu peļņu (48%). Pētījuma rezultāti liecina, ka cilvēki veiksmīgu uzņēmumu saista arī ar apmierinātiem darbiniekiem – katrs trešais iedzīvotājs kā uzņēmuma panākumu formulu minēja ilggadējus darbiniekus un mazu kadru mainību, 30% aptaujāto norādīja, ka būtiskas ir uzņēmuma rūpes par darbinieku labklājību.
Mazāk nekā puse jeb 41% aptaujāto iedzīvotāju norāda, ka, viņuprāt, veiksmīgas uzņēmējdarbības attīstības pamatā ir pietiekami finanšu resursi. Katrs trešais izceļ cilvēku resursus (31%), savukārt katrs ceturtais uzskata, ka attīstības pamatā ir elastīgums un spēja pielāgoties izmaiņām.
Tādi kritēriji kā veiksme un gatavība riskēt minēti krietni retāk, vairāk izceļot faktorus, ko iespējams pašiem ietekmēt, piemēram, zināšanas guva lielu atzinību lauku reģionos, īpaši – zemnieku profesijas pārstāvju vidū (41%), savukārt smagu darbu kā panākumu atslēgu izcēluši 25% individuālā darba darītāju.
BNN jau ziņoja, ka Baltic International Bank Latvijas barometrs ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises.
Ziņo: BNN