Foto: Kuba Abramowicz/Flickr

Vien retajam, kurš seko plašsaziņas līdzekļos cirkulējošajām ziņām, būs paslīdējis garām fakts, ka Rīgas domē valdošajai koalīcijai ir radušās nopietnas domstarpības par to, kā būtu jānotiek Latvijas galvaspilsētas pārvaldībai, vienlaikus pieņemoties asumā partiju savstarpējām cīņām par politisko ietekmi. Tas rezultējās faktā, ka no Rīgas mēra amata atkāpās līdzšinējais mērs Mārtiņš Staķis, (“Progresīvie/Par”).

Tādējādi par Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju kļuvis Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”). Tam gan nebija nepieciešams deputātu balsojums, jo likumdošana paredz, ka šādās situācijās par vietas izpildītāju uz laiku var vienoties mēra vietnieki. Tā kā Rīgā tādu kopā ir trīs, neskaitot Ķirsi, šajā amatā ir arī Linda Ozola (“Kods Rīgai”) un Edvards Ratnieks (“NA/LRA”), tad, tiem savstarpēji vienojoties, tika pieņemts lēmums par Ķirša iecelšanu.

Neskatoties uz to, ka šāds visu domes deputātu balsojums dotu pilnu ainu potenciālajām jauna mēra vēlēšanām domē, “OlyBet” bukmeikeru ieskatā kā galvenais favorīts uz Staķa vieta ieņemšanu tiek minēts Vilnis Ķirsis. Iespējamība, ka viņš kļūs par jauno domes priekšsēdētāju novērtēta ar 80% jeb koeficientu 1,15. Otrajā vietā prognozēs šobrīd ir Edvards Ratnieks ar 14% jeb koeficientu 6,50. Tikmēr atlikušie divi potenciālie kandidāti – Linda Ozola un Olafs Pulks (“Jaunā Vienotība”) – prognozēs tiek minēti kā mazāk ticami kandidāti – ar koeficientu 30,00.

Rīgas domē ievēlētie deputāti no partiju apvienības “Jaunā VIENOTĪBA”, Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, Latvijas Reģionu Apvienības un deputātu bloka “Kods Rīgai”  ceturtdien, 6.jūlijā, aicina frakciju “Par/Progresīvie” uz tikšanos par turpmāko darbu Rīgas domē.

Vienlaikus ar aicinājumu uz tikšanos, sarunu rīkotāji atgādina, ka līdz trešdienas, 5.jūlija vakaram tika gaidīts, bet netika saņemts frakcijas “Par!/Progresīvie” publisks atsaukums iepriekš izteiktajiem melīgajiem un nepamatotajiem apgalvojumiem par līdzšinējo koalīcijas partneru politisku ieinteresētību, nesaimnieciskas rīcības piesegšanu, nodevību un citām it kā veiktām darbībām, kas izskanējušas “Par!/Progresīvie” pārstāvju publiskajā retorikā. Tāpat tika gaidīts apliecinājums tam, ka netiks kavēta objektīva un vispusīga pārbaude par Satiksmes departamentā, iespējams, konstatētajiem pārkāpumiem, informē Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša padomniece.

Ievērojot, ka “Par!/Progresīvie” ir Rīgas domē lielākā frakcija, trīs politisko spēku pārstāvji vēlas uzklausīt šīs frakcijas pārstāvju priekšlikumus par to, kā iespējami īsā laikā nonākt pie koalīcijas, kas pilnvērtīgi var turpināt strādāt Rīgā visu šim sasaukumam atvēlēto mandāta laiku.

“Jaunā Vienotība”, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, Latvijas Reģionu Apvienība un deputātu bloks “Kods Rīgai” ir vienoti uzskatā, ka nākamajā Rīgas domes koalīcijā godprātīgi un koleģiāli jāstrādā valstiski domājošu politisko spēku vairākumam. Trīs Rīgas domē pārstāvēto politisko spēku pārstāvji ir vienisprātis, ka jebkura rīcība, kas vestu pretī ārkārtas vēlēšanām Rīgā, pašlaik ir nepamatota un nevēlama, norāda partijas.

Jau vēstīts, ka pirmdien, 3. jūlijā, izplatītajā paziņojumā Rīgas mērs Mārtiņš Staķis norāda, ka “nav iespējams produktīvs darbs rīdzinieku labā apstākļos, kad “uz papīra” pašvaldībā ir viena koalīcija, bet realitātē lēmumus pieņem pavisam cits vairākums. Tāpēc esmu nolēmis atkāpties no Rīgas domes priekšsēdētāja amata.”

Lasiet arī: Noskaidrots, kurp bēdzis Putins Prigožina dumpja laikā

“Esmu pārliecināts, ka Rīgas domes Pārmaiņu koalīcija varēja nostrādāt līdz vēlēšanām, ja kolēģi būtu turējušies pie principiem, par kuriem līdz šim iestājāmies kopīgi – godīga pārvaldība un pašvaldības kā viena veseluma darbs rīdzinieku labā – nevis šos principus nodevuši īstermiņa izdevīguma vai slēptu interešu vārdā. Diemžēl ir sperts plats solis atpakaļ. Vienlaikus esošais Rīgas domes sasaukums ir rīcībspējīgs, un var turpināt darbu, vienojoties par jaunu vadību un sadarbības nosacījumiem. Ārkārtas vēlēšanas, par ko notiek spekulācijas, paildzinātu nestabilitāti, tāpēc būtu nevēlams risinājums. Mana frakcija ir atvērta jaunām koalīcijas sarunām, vienlaikus ar saviem nosacījumiem, par kuriem informēsim pēc frakcijas sēdes. Esam gatavi turpināt godprātīgu darbu – gan pašvaldības vadībā, gan opozīcijā,” uzsver Rīgas mērs.

“Kopš Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām 2020. gadā esmu strādājis, lai Latvijas galvaspilsētā ieviestu modernas, ilgtspējīgas pārmaiņas un labākās pārvaldības prakses. Viens no galvenajiem principiem man ir bijusi godīga pārvaldība, kas izpaužas kā atklāti konkursi, profesionāļi kapitālsabiedrību vadībā, nulles tolerance pret izšķērdību, korupciju vai politiskajiem ielikteņiem. Šo principu arī esmu ievērojis, nododot izvērtēšanai informāciju par naudas izšķērdēšanu Rīgas domes Satiksmes departamentā, kā arī laikus par to informējot par satiksmes jomu atbildīgās Rīgas domes amatpersonas,” teikts izplatītajā paziņojumā.

“Diemžēl tā vietā, lai veicinātu Satiksmes departamentā jau konstatēto pārkāpumu izmeklēšanu un novērstu tos, par jomu atbildīgie politiķi izvēlējās darīt visu, lai pārkāpumi tiktu “paslaucīti zem tepiķa”, un darbinieku atbildības izmeklēšana – traucēta, novilcināta, sabotēta. Mani bijušie kolēģi izvēlējās nodevību – nevis pret mani, bet pret principiem, kas mums kādreiz bija kopīgi,” norāda Staķis.

“Tāpat esmu centies Rīgas domi vadīt kā vienotu veselumu, kas nav sadalīts politisko frakciju kontrolētās “karalistēs”, kurās katrs var saimniekot kā vēlas, un nevienam citam nav ļauts uzdot liekus jautājumus – pat ne tad, ja ir atklāta līdzekļu izšķērdēšana vai citi pārkāpumi. Pret šo tendenci esmu cīnījies jau kopš pirmās darba dienas un līdz šim veiksmīgi, par spīti atsevišķu koalīcijas politiķu neapmierinātībai ar to, ka viņiem nav tiesību dot tiešus uzdevumus konkrētām kapitālsabiedrībām, un pašvaldības administrācijas vadošos amatos bez konkursiem vai sarunātos konkursos iecelt sev pietuvinātus cilvēkus,” skaidro Staķis.

Viņš piebilst, ka “diemžēl pašlaik Rīgas domes vairākums – mani bijušie kolēģi Vilnis Ķirsis, Edvards Ratnieks un Linda Ozola kopā ar līdzšinējām opozīcijas frakcijām “Saskaņa”, “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai” – ir izvēlējušies citu pilsētas attīstības ceļu, ko pierāda arī pagājušās nedēļas balsojumi Rīgas domē.”

“Ir jau atklāti izgaismojies Ķirša un Ratnieka veidots vairākums, kuru aktīvi atbalsta arī līdzšinējā opozīcija – “Saskaņa”, “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai”. Līdz ar to mana kā Rīgas domes priekšsēdētāja un Rīgas domes vairākuma viedokļi par turpmāko pilsētas attīstības virzienu ir kļuvuši radikāli atšķirīgi. Izskan aizvien uzstājīgāki aicinājumi pilsētas saimniecību sadalīt partiju kontrolētās “lēņu muižās”, un izbeigt gandrīz trīs gadus ilgušo godprātīgas pārvaldības “eksperimentu”. Tas notiek ar ceļu un būvniecības karteļu un azartspēļu lobija atbalstu,” tā Staķis.

Jau vēstīts, ka ņemot vērā pārbaudē konstatētos pārkāpumus, kas liecina par prettiesisku un nesaimniecisku rīcību Rīgas domes Satiksmes departamenta (RDSD) veiktajos ielu asfalta seguma atjaunošanas darbos, uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināti RDSD direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un RDSD Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns. To paredz Rīga pilsētas izpilddirektora Jāņa Langes rīkojums.

Pārkāpumi, kas ilguši no 2021. gada līdz šim datumam, konstatēti dienesta pārbaudē. Pārbaude sākta pēc Rīgas domes priekšsēdētāja Mārtiņa Staķa rīkojuma, kas izdots pēc trauksmes cēlāja ziņojuma saņemšanas. Izvērtēšanas veikšanu Rīgas mērs uzticējis Rīgas pilsētas izpilddirektoram.

“Saņemot trauksmes cēlāja ziņojumu par Satiksmes departamentu, nekavējoties uzdevu Rīgas pilsētas izpilddirektoram pārbaudīt ziņojumā minēto informāciju, un uzticos pārbaudes secinājumiem. Varu vēlreiz apliecināt, ka ļoti nopietni izturamies pret trauksmes cēlāju ziņojumiem, un rīkojamies, ja saņemtā informācija ir faktos balstīta – un tālāk rīkojamies, ja ir atklāti pārkāpumi,” tā uzsver Rīgas mērs Staķis.

Plānots sākt disciplināro izmeklēšanu saistībā ar dienesta pārbaudē konstatētajiem diviem sistēmiskiem un ilgstošiem pārkāpumiem: Uzturēšanas līgumu nekvalitatīva vadība, darba uzdevumu došana, izpildes kontrole un darbu apmaksa, kā arī līguma nepareiza piemērošana.

Konstatēts, ka nav iespēju pārliecināties par šādu darbu veikšanas nepieciešamību un netika sniegta nekāda pamatojoša informācija šādu darbu apmaksai, kaut gan līgums paredz veikt izpilduzmērījumu un videofiksāciju. Konstatēts, ka RDSD rīcībā nav šādas dokumentācijas. Tas nozīmē, ka nav arī iespēju pārliecināties par to, vai darbi nav mākslīgi sadārdzināti.

Tāpat konstatēts, ka asfalta klāšanas darbu pasūtījumos konkrētos gadījumos piemēroti risinājumi, kas nav saimnieciski izdevīgākie. Arī atklāti pārkāpumi, kas liecina par mākslīgu cenas pieaugumu, sadalot vienu objektu vairākos mazākos objektos.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange arī uzsver, ka pārkāpumi atklāti “tikai par tiem darbiem, kas saistīti ar asfalta klāšanu – tas ir tehniski samērā vienkāršs pakalpojums, un atklātie fakti neietekmēs virzību lielajiem projektiem, par kuriem veikti atsevišķi iepirkumi – kā Brasas tilts, Austrumu maģistrāle, Ģenerāļa Radziņa krastmala u.c. Vienlaikus, lai uzraudzītu departamenta darbu pirms Dziesmu un Deju svētkiem, es personīgi pārraudzīšu RDSD projektus – tie pašlaik ir pašvaldības prioritāte. Rīgas pašvaldība pildīs savus plānus arī attiecībā uz asfalta klāšanas darbiem, vienīgi tas notiks tiesiski korektā veidā.”

Līdz ar to ir izdots Rīgas pilsētas izpilddirektora vadības uzdevums uzsākt pret atbildīgajām RDSD amatpersonām disciplinārlietu izmeklēšanu.

Par RDSD direktora p.i. amatā plānots iecelt Ediju Pelšu, savukārt par direktora vietnieka p.i. RDSD Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldes vadītāju Mārtiņu Slimbahu.

Lasiet arī: «Sabruks pa daļām!» – astrologs nosauc laiku, kad gaidāms apvērsums Krievijā

Disciplinārlietas izmeklēšana var aizņemt aptuveni vienu mēnesi. Pēc tās tiks lemts par tālāko rīcību, informē Rīgas dome.

youtube icon
Abonēt youtube