Foto: Pixabay/

Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraidē varēs redzēt jaunu sugu – lauku piekūnu, bet tuvāk vasarai tiešraižu saimei piebiedrosies arī svīres Cēsu pilī.

Jau kopš 2012.gada Latvijas Dabas fonds (LDF) sabiedrībai sniedz iespēju vērot putnus ne tikai ar binokli no attāluma, bet tiešā tuvumā ar interneta tiešraides starpniecību, turklāt to dzīves svarīgākajā periodā – perēšanas un mazuļu audzināšanas laikā. Šogad LDF nodrošina tiešraides no jau pazīstamās jūras ērgļu ligzdas Durbē, kā arī jaunas šīs sugas ligzdas Ķemeru nacionālajā parkā, no divām mazo ērgļu ligzdām Zemgalē, jaunas zivjērgļu ligzdas Kurzemē, divām melnā stārķa ligzdām, divām vistu vanagu ligzdām Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, kā arī balto stārķu ligzdas Tukuma novadā. Līdzās putnu tiešraidēm ir pieejama arī zemūdens tiešraide no Līgatnes upes pie atjaunotā zivju ceļa.

“Lielākā daļa no mūsu tiešraidēm rāda aizsargājamo putnu dzīvi, bet dažas arī šķietami pazīstamus putnus neierastā un daudz tuvākā rakursā. To galvenais mērķis ir veicināt izpratni par dabas procesiem, kā arī parādīt Latvijas dabas vērtības un veicināt to aizsardzību. Katra tiešraide dod ieskatu ne tikai putnu dzīvē, bet arī ļauj saprast tiem nepieciešamās vides nozīmību – tie ir veci, bioloģiski daudzveidīgi meži ligzdošanai, labas barošanās vietas, kā arī klusums un miers ligzdošanas periodā,” stāsta tiešraižu projekta vadītājs un Latvijas Dabas fonda padomes loceklis Jānis Ķuze.

Dažās no ligzdām jau pastāvīgi uzturas putni vai aktīvi norit olu perēšana. Jūras ērgļu Mildas un Hugo ligzdā Durbē par spīti novēlotai ligzdas būvēšanai noris divu olu perēšana, kuru šķilšanos var gaidīt maija sākumā.

Olu dēšanas periods tuvojas noslēgumam vistu vanagu ligzdā Rīgā. Savukārt citi putni tikai pavisam nesen ir atgriezušies no migrācijas. 26. martā ligzdā atgriezās baltais stārķis, dienu pēc tam savā meža ligzdā – melno stārķu tēviņš, savukārt 31.martā – abi zivjērgļi. Savā ligzdā eglē salīdzinoši agri – 1.aprīlī atgriezies mazais ērglis – mātīte Anna. Tiešraidēs vēl neredzēta suga būs lauku piekūns, kurš ligzdo cilvēku uzstādītā būrī.

Vērojot dabas tiešraides, sabiedrībai rodas labāka izpratne par putnu dzīves norisēm, skaistām un brīžiem nežēlīgām, kā arī tās atgādina par cilvēka ietekmi uz dabas procesiem. Jau tā reto putnu sugu ligzdošanas sekmes var samazināt cilvēka saimnieciskā darbība vai skaļa uzvedība netālu no ligzdas, aizbiedējot putnus perēšanas laikā, kas var nozīmēt neveiksmīgu ligzdošanu. LDF aicina pavasarī būt saudzīgiem, dodoties dabā, un izvēlēties maršrutus, kas ir tālāk no putnu ligzdošanai nozīmīgām vietām.

Lasiet arī: Latvijā aktivizējušies apslēpto dārgumu meklētāji ar metāla detektoriem

Lasiet arī: VIDEO | Astrologs Račs: Karš Ukrainā būs ļoti ilgs

Lasiet arī: VIDEO | Dzelzs vilks izdod singlu par pavasari un izmēģina mākslīgo intelektu

Lasiet arī:  Nedēļas horoskops: 5. – 11. aprīlis

Lasiet arī: Ieguldot 60 miljonus eiro, Lucavsalā plāno izbūvēt nacionālo futbola stadionu

Lasiet arī: Lelde Ceriņa: Viss atnāk tad, kad tam ir vispareizākais laiks

Lasiet arī: «Labākais brauciens!» – Didrihsone atklāj, cik viņai izmaksājis ceļojums uz Bali

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube