Foto: Pexels

Nākamgad tiks pārceltas divas darba dienas – no pirmdienas, 23.decembra, uz sestdienu, 14.decembri, un no pirmdienas, 30.decembra, uz sestdienu, 28.decembri.

Rīkojuma projekts “Par darba dienas pārcelšanu 2024.gadā” otrdien, 13.jūnijā, pieņemts valdības sēdē, informē Labklājības ministrija.

Tikmēr vietnē ManaBalss vāc parakstus, lai darba dienas netiktu pārceltas uz sestdienu. Līdz šim iniciatīvu parakstījis 158 cilvēki, taču, lai to iesniegtu izskatīšanai Saeimā, nepieciešami 10 000 parakstu.

“Ar šo iniciatīvu vēlos mainīt pašreizējo regulējumu, kas atsevišķos gadījumos nosaka sestdienu par darba dienu. Proti, ja darba nedēļas ietvaros viena darba diena iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku, darba devējs šo darba dienu var noteikt par brīvdienu un pārcelt to uz sestdienu tajā pašā nedēļā vai citā nedēļā tā paša mēneša ietvaros. No valsts budžeta finansējamo institūciju darbiniekiem, kuriem noteikta piecu dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, Ministru kabinets rīkojumu par darba dienas pārcelšanu izdod par nākamo gadu ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 1.jūlijam,” norāda iniciatīvas autors Oskars Lazda.

“Es aicinu atcelt šo regulējumu – Darba likuma 133. panta ceturto daļu. Ja darba nedēļas ietvaros viena darba diena iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku, nav jāpārceļ šī darba diena uz sestdienu. Darbinieks iet strādāt šo darba dienu, un nav nepieciešamas četras brīvas dienas pēc kārtas. Piemēram, ja Latvijas valsts svētki ir ceturtdien, tad tā ir brīvdiena, bet piektdien darbinieks strādā, kā jau parastā darba dienā klājas, un sestdiena, svētdiena ir brīva,” skaidro iniciatīvas iesniedzējs.

“Sabiedrība no tā iegūst gan kvalitatīvāku darba, gan atpūtas laiku. Sešas darba dienas pēc kārtas, kā tas mēdz būt pašlaik, nav pareizi un lietderīgi. Jau pašlaik ir darba devēji, kas nepārceļ šo darba dienu, jo zina, ka darbinieks būs atbildīgāks, un pilnvērtīgāka būs arī darba izpilde, strādājot piecas, nevis sešas darba dienas darba dienas pēc kārtas. Arī pirmsskolas bērni un skolēni varēs pilnvērtīgi atpūsties, jo nebūs sestdien jāapmeklē pirmsskola vai skola,” teikts pieteikumā.

Lasiet arī: Eduarda Smiļģa Teātra muzejā rādīs izrādi kailiem skatītājiem

Kā zināms, Darba likumā ir noteikts, ja darba nedēļas ietvaros viena darba diena iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku, darba devējs šo darba dienu var noteikt par brīvdienu un pārcelt to uz sestdienu tajā pašā nedēļā vai citā nedēļā tā paša mēneša ietvaros. Rīkojums par šādu darba dienas pārcelšanu nākamajā gadā ir jāizdod ne vēlāk kā līdz kārtējā gada 1.jūlijam.

Saskaņā ar likumu ja darbinieks savas reliģiskās pārliecības vai citu pamatotu iemeslu dēļ nevar ierasties darbā pārceltajā darba dienā, šī diena tiek uzskatīta par darbinieka ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma dienu vai, vienojoties ar darba devēju, tā tiek atstrādāta citā laikā. Darba dienas pārcelšanas gadījumā minētais darbs nav uzskatāms par virsstundu darbu, skaidro ministrijā.

Darba dienu pārcelšana tiek īstenota jau daudzus gadus un kļuvusi par tradīciju, kuru sabiedrība kopumā atbalsta un vērtē pozitīvi. Pārceļot darba dienu, tiek nodrošināta nedēļas darba laika nepārtrauktība tajā nedēļā, no kuras tā tiek pārcelta, savukārt iedzīvotājiem ir nodrošināts lielāks atpūtas dienu skaits pēc kārtas, kuras tie varēs izmantot pēc sava ieskata. Turklāt kopējais darba dienu skaits kalendārajā gadā nemainīsies.

Minētais rīkojums attiecas uz no valsts budžeta finansējamām valsts pārvaldes institūcijām un to darbiniekiem, kuriem ir noteikta piecu darba dienu nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai. Visām pašvaldībām, komersantiem un organizācijām, nosakot darba un atpūtas laiku, ir ieteikts ievērot attiecīgo darba dienu pārcelšanu.

Saistītās tēmas: 2024. gadspārceltās darba dienas

youtube icon
Abonēt youtube