Foto: Pixabay

Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā (Rīga ZOO) tiek būvēta vēl nebijusi ligzdas platforma un ligzdas pamatne šeit mītošo melno stārķu pāra vajadzībām.

Lai projektu padarītu unikālu un piešķirtu tam īpašu raksturu, ligzdas platformas koka pamatne tiek veidota senlatviešu Saules zīmes veidolā. Ligzdas platforma ir 1 x 1 metrus liela. Rīgas melno stārķu ligzdas projektu radījuši Rīga ZOO Ornitoloģijas un Terārija nodaļas darbinieki sadarbībā ar Rīga ZOO Celtniecības nodaļu.

“Mūsu melno stārķu pāris ir vēl jauns, tie nav iepriekš perējuši pēcnācējus un tagad tiem būs ērta vieta nākamo paaudžu veidošanai, kurā jau pavisam drīz ļoti ceram ieraudzīt snaikstāmies mazo stārķēnu izsalkušos knābīšus,” atklāj Guna Vītola, Rīga ZOO Dzīvnieku kolekcijas vadītāja.

Rīga ZOO Dzīvnieku kolekcijas vadītāja Guna Vītola stāsta, ka viens no pamatuzdevumiem ir reto un apdraudēto sugu saglabāšanas nodrošināšana un nepieciešamo apstākļu nodrošināšana, lai visas Rīgas ZOO dzīvojošās dzīvnieku un putnu sugas spētu veiksmīgi vairoties.

Melno stārķu gadījumā viens no vairošanās pamatnosacījumiem ir iespēja olas dēt un izperēt ligzdā, kas atrodas koka vai īpašas platformas galotnē.

Dabā melnie stārķi savas ligzdas veido vecu koku galotnēs apmēram 4 līdz 25 metru augstumā, tādēļ tiek būvēta īpaša platforma, kas pietuvināta dabiskiem ligzdošanas apstākļiem

Ligzda tiek veidota Rīgas ZOO aviārijā. Visus nepieciešamos darbus rūpīgi un atbildīgi veic divi Rīga ZOO meistari. Platformas un ligzdas veidošanā tiek izmantoti tikai dabīgi, ķīmiski neapstrādāti kokmateriāli, kā arī tiek pārbaudīts, lai visu skrūvju, naglu un pārējo konstrukcijas materiālu asie gali būti noslēpti un nolīdzināti.

Lasiet arī: Rīgas Austrumu slimnīcu vadīs bijušais Food Union vadītājs Staņēvičs

Pēc jaunākajiem datiem Latvijā kopumā ligzdo tikai 500 līdz 700 melno stārķu pāri. Šie putni ir īpaši jāaizsargā, jo intensīvas mežizstrādes rezultātā tiek iznīcināti veci koki, kas piemēroti melno stārķu ligzdošanai un melno stārķu skaits Latvijā pēdējo gadu laikā strauji samazinās.

Saistītās tēmas: melnie stārķiRīgas zoodārzs

youtube icon
Abonēt youtube