Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien īsā vizītē apmeklēja Varšavu, kas bija viņas pirmā viesošanās Polijā, kopš tur 2015.gada nogalē pie varas nāca konservatīvā valdība.

Merkeles vizīte plaši tiek uztverta kā iespēja Berlīnei un Varšavai turpināt stiprināt lēnām uzlabojošās diplomātiskās attiecības.

Pēc stundu ilgas sarunas ar Merkeli Polijas valdošās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) līderis Jaroslavs Kačiņskis norādīja, ka apspriedē valdījusi “laba gaisotne”.

Kačiņskis, kurš jūt dziļu neuzticību pret Vāciju, savulaik bija paziņojis, ka kancleres mērķis ir padarīt Poliju par savu padoto.

Merkele savukārt aicināja Polijas konservatīvo valdību aizsargāt politiskās opozīcijas, kā arī tieslietu sistēmas, arodbiedrību un mediju tiesības brīdī, kad Eiropas Komisija (EK) veic izmeklēšanu par iespējamiem likuma varas pārkāpumiem Polijā.

Savukārt sarunās ar Polijas premjerministri Beātu Šidlo Merkele apsprieda konfliktu Ukrainā. Kanclere vēlāk reportieriem paziņoja, ka pret Krieviju ieviestās sankcijas vēl nevar atcelt.

“Situācija uz vietas joprojām nav pieņemama,” viņa uzsvēra.

Merkeles paziņojums izskanēja tikai pāris stundas pēc viņas telefonsarunas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurā kanclere aicināja Kremļa saimnieku izmantot savu ietekmi uz Maskavas atbalstītajiem kaujiniekiem, lai izbeigtu karadarbību Donbasā.

Lai gan nostājā pret Krieviju abas valstis kopumā ietur līdzīgu pozīciju, Vācijas un Polijas domstarpības veicinājis Krievijas gāzesvads “Nord Stream 2”, ko plānots būvēt Baltijas jūrā, apejot Poliju, Baltijas valstis un Ukrainu.

Atkārtojot Varšavas iepriekš pausto pozīciju, Šidlo uzsvēra, ka cauruļvads “Polijai nav pieņemams”.

Varšavā tika apspriesta arī Eiropa Savienības (ES) reformēšana. Kopīgā preses konferencē ar Merkeli Šidlo pauda Polijas vēlmi stiprināt attiecības ar Vāciju.

“Esmu pārliecināta, ka laba Polijas un Vācijas partnerība ir nepieciešama Eiropas projekta panākumiem,” norādīja Šidlo.

Merkele gan atzina, ka ir “piesardzīga par prasībām grozīt ES līgumus”.

Divas nedēļas pēc Donalda Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā Merkele arī vērsta uzmanību uz jaunā Baltā nama saimnieka pirmdien pausto “stingro atbalstu” NATO.

“Prezidenta un ārlietu un aizsardzības ministru teiktais par NATO ir ļoti svarīgi paziņojumi, un mums būs iespēja NATO ietvaros tikties un runāt par nākotni un izaicinājumiem,” norādīja Merkele.

Trampa nesenie izteikumi par NATO ievērojami atšķiras no iepriekšējiem, kuros viņš aliansi bija nosaucis par novecojušu.

NATO aizsardzības ministriem tikmēr pirmo reizi nākamnedēļ paredzēts tikties ar jauno ASV aizsardzības ministru Džeimsu Matisu, bet pēc tam vēlreiz – pēc nedēļas Minhenes drošības konferences laikā.

 


Foto: wikimedia

Saistītās tēmas: MerkeleNATO

youtube icon
Abonēt youtube